Hikmet Altınkaynak Kimdir ?

Hikmet Altınkaynak Biyografisi

Hikmet Altınkaynak Kimdir ? Biyografisi, Hayatı, Eşi, Nereli, Kaç Yaşında, Öldü mü ?

Hikmet Altınkaynak : Hikmet Altınkaynak Üniversite öğretim görevlisi, eleştirmen, yazar Hikmet Altınkaynak, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi'ni bitirdi. `Yeni Ortam', `Cumhuriyet', `Vatan', `Milliyet', `Varlık', `Türk Dili', `Milliyet Sanat', `Yaşasın Edebiyat' gibi gazete ve dergilerde deneme ve eleştiriler yazdı. Milliyet Yayınları yöneticiliği, AD Yayıncılık ile `Milliyet Çocuk', `Başak Çocuk', `Şirinler', `Heidi' gibi birçok çocuk dergisinin de yazı işleri müdürlüğünü yaptı. `Eleştiri' dergisini çıkardı (1979-1980). TRT'nin kimi kültür-sanat programlarının yayın danışmanlığını yürüttü. Kısa bir süre, Kanal D'de kitap tanıtımları yaptı. `Milliyet' ve `Finansal Forum' gazetelerinde sanat sayfası hazırladı. `Yaşasın Edebiyat' adlı aylık derginin (1997-1999) genel yayın yönetmenliğini üstlendi. `Radikal' gazetesi kültür/sanat sayfasına haftada bir yazdı. ‘Sürekli Basın Kartı’ sahibi olan Altınkaynak, on yılı aşkın bir süre Almanya Köln Radyosu'nda kitap tanıttı. Hürriyet Gösteri yönetiminde yer aldı. Yıldız Teknik Üniversitesi'nde Öğretim Görevlisi ve Rektör Danışmanı olarak çalıştı. TV 8’e üç yıla yakın bir süre Yıldız’da Sohbet programını hazırlayıp sundu. Hürriyet gazetesi Atatürk’ü Seviyorum kitaplarını 2004 Kasımı’ndan başlayarak dağıttı. Milliyet gazetesi için öğrenci ve öğretmenlere kaynak oluşturacak 100 Temel Eser'i yazdı, büyük ilgi gördü, kupon karşılığı olarak gazete tarafından dağıtıldı.
Altınkaynak'ın üzerinde 13 yıl çalıştığı, 1400 yazar ve şairin yer aldığı "Türk Edebiyatında Yazarlar ve Şairler Sözlüğü" kitabı, Kasım 2007'de Doğan Kitap tarafından yayımlandı.
Eserleri
Edebiyatımızda 1940 Kuşağı (inceleme-antoloji, 1977), Orhan Kemal (Asım Bezirci ile, inceleme, 1977), Zamanla (deneme-eleştiri, 1982), Orhan Kemal'in Hikâyeciliği (inceleme, 2000) Nükte ve Fıkralarıyla Ahmet Rasim (inceleme/antoloji, 1984, 2. baskı 1996), Dünyayı Paylaşan Yazarlar(deneme, 2001), Çağdaş Türk Şiiri 1 (inceleme, 2003). Ayrıca çocuklar için öykü kitapları (Karne Parası, Ev Ödevi, Arkadaşım Bilgisayar, Şimdi Aldığımız Bir Haberi Veriyoruz, Ünlüler de Çocuktu, Kardeşime Masallar) ile monografiler ve yardımcı ders kitaplarından oluşan, otuz dolayında çocuk kitabı bulunuyor.

Bu bilgi faydalı oldu mu ?

 

Hikmet Altınkaynak Özgeçmişi

Hikmet Altınkaynak Hayatı

Sizde Hikmet Altınkaynak ile ilgili bildiklerinizi paylaşır mısınız ?

Hikmet Altınkaynak biyografisi 66 defa okunmuştur. [4599]