İbahiyye Nedir

İbahiyye Nedir ? İbahiyye Ne demek ?

1-)İslamiyetin yasak ettiği şeyleri helal ve mubah kabul eden bozuk bir fırka. Batıniyye ve Karamita (Karmati) ismi ile de anılmaktadırlar. (Bkz. İsmailiyye)


2-)İbahiyye, haramlara helal deyip, yetmiş-seksen sene hacıları soydular. Müslümanları öldürdüler. Hükumet kurdular. Hükumetleri 983 (H. 372) senesinde yıkılınca dağıldıkları yerlerde gizlendiler. Bunlardan Hasan Sabbah'ın kurduğu İsmailiyye devleti de 1256 (H. 654)'de yıkıldı. (M. Sıddik bin Said)

Eshab-ı kiramın hepsini severiz deyip de onların yolunda bulunmayan, kendi bozuk düşüncelerine Eshabın yoludur diyen, Ehl-i sünnet alimlerini ve tasavvuf büyüklerini beğenmeyip kötüleyen kimseler kendileri gibi olmıyanlara müşrik (şirk koşan) diyorlar. Bunların malı, canı kendilerine helaldir diyorlar. Böylece İbahiyyeden oluyorlar. Kur'an-ı kerimden ve hadis-i şeriflerden kendi görüşleriyle çıkardıkları bozuk manaları müslümanlık sanıyorlar. Edille-i şer'iyyeyi (dini delilleri) ve hadis-i şeriflerin çoğunu inkar ediyorlar. (Davud bin Süleyman)


Bu bilgi faydalı oldu mu ?

 

Sizde içinde İbahiyye kelimesi geçen bir şeyler paylaşın !

İbahiyye kelimesi anlamı 4 defa okunmuştur. [240892] İbahiyye kelime anlamı, İbahiyye nedir, İbahiyye ne demek, İbahiyye sözlük anlamı

Paylaş