İhya

İhya Kelime Anlamı Nedir ?

1-)Receb'in ilk Cuma (Regaib) gecesini ihya edene, Allahü teala kabir azabı yapmaz. Dualarını kabul eder. Yalnız yedi kimseyi affetmez ve dualarını kabul etmez. (Hadis-i şerif-Riyadun-Nasihin)

Cebrail aleyhisselam bana geldi: "Kalk, namaz kıl ve dua et! Bu gece, Şaban'ın on beşinci (Berat) gecesidir" dedi. Bu geceyi ihya edenleri Allahü teala affeder. Yalnız müşrikleri, büyücüleri, falcıları, hasisleri (cimrileri), alkollü içki içenleri, faiz yiyenleri ve zina yapanları affetmez. (Hadis-i şerif-Riyadun-Nasihin)

Mübarek geceler İslam dininin kıymet verdiği gecelerdir. Allahü teala kullarına çok acıdığı için, bazı gecelere kıymet vermiş, bu gecelerdeki, dua ve tövbeleri kabul edeceğini bildirmiştir. Kullarının çok ibadet yapması, dua ve tövbe etmeleri için bu geceleri sebeb kılmıştır... Bu geceleri ihya etmeli, kaza namazları kılmalı, Kur'an-ı kerim okumalı, dua, tövbe etmeli, sadaka vermeli, müslümanları sevindirmeli, bunların sevablarını ölülere de göndermelidir. Bu gecelere saygı göstermek, günah işlememekle olur. (Seyyid Abdülhakim-i Arvasi)

Gecenin on iki kısmından bir kısmını (bir saat kadar) ihya etmek, bütün geceyi ihya etmek olur. Yaz ve kış geceleri için hep böyledir. (İmam-ı Nevevi)

2. Ölüleri diriltmek.

Allahü tealanın izniyle, ölüleri ihya bana zor gelmedi. Fakat ahmağa doğru sözü anlatamadım. (Hazret-i Îsa)


2-)Yeniden canlandırma, diriltme.


3-)Çok iyi duruma getirme, geliştirme, güçlendirme.


4-)Yeni bir güç, umut, erinç verme.


5-)Bk. yeniden geliştirme


6-)1. diriltme, diriltilme, canlandırma. 2. taze can verircesine iyilik lütfetme. 3. yeniden kuvvetlendirme. 4. uyandırma, canlandırma, tazelik verme. 5. allah'ın sıfatlarından.


7-)Diriltmek. Yeniden hayata kavuşturmak. Canlandırmak. Şenlendirmek. Uyandırmak.


Bu bilgi faydalı oldu mu ?

 

Kelime Türü Nedir ?

Bu kelime Dini bir Terimidir.

Dil
Anlamı
İngilizcesi İngilizce
Vivification.
İngilizcesi İngilizce
Revitalization.

  • Türkiye'nin uçak gemisi yapımına yönelik çalışmalarını değerlendiren Kevseri, Ankara'nın yeni bir Osmanlı İmparatorluğunu İhya etmeye çalıştığını ileri sürdü.
  • Turquality alanı da vereni de İhya etti Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan Türk markalarını şampiyonlar ligine çıkarmak için Turquality programını 5 yıl daha uzattıklarını açıkladı.

Sizde içinde İhya kelimesi geçen bir şeyler paylaşın !

İhya kelimesi anlamı 845 defa okunmuştur. [246461] İhya kelime anlamı, İhya nedir, İhya ne demek, İhya sözlük anlamı

Paylaş