İlhan Ayverdi Kimdir ?

İlhan Ayverdi Biyografisi

İlhan Ayverdi Kimdir ? Biyografisi, Hayatı, Eşi, Nereli, Kaç Yaşında, Öldü mü ?

İlhan Ayverdi : İlhan Ayverdi (24.10.1926) yazar
24 Ekim 1926 tarihinde Manisa'nın Akhisar ilçesinde doğdu. Baba tarafı Dağıstan, anne tarafı Rumeli asıllıdır. İlk ve orta tahsilini, Akhisar'da tamamladı. 1943 yılında, İzmir Karataş Lisesi'nden mezun oldu. Hastalık sebebiyle iki sene ara verdiği tahsiline, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü'nde devam etti. Bu fakülteyi 1949 senesinde tamamladıktan sonra, edebiyat öğretmenliğine başladı. Sırası ile Anarat Higutyan Ermeni Orta Okulu, Galatasaray Lisesi edebiyat öğretmenliği kadrosu ile Zoğrafyon Rum Lisesi (1951-1955), Saint Joseph ve Saint Michele Fransız Liseleri ve 1960 senesinde Çapa Eğitim Enstitülerinde edebiyat öğretmenliği yaptı. Aynı yıl öğretmenlikten ayrıldı.

1966-1982 yılları arasında Türk Kadınları Kültür Derneği'nin ve 1972'de kurulan Kubbealtı Cemiyeti'nin başkanlığını yaptı. Bilahare bu cemiyet, Kubbealtı Akademisi Kültür ve Sanat Vakfı adıyla vakfa dönüşünce, vakfın başkanı oldu. Kubbealtı Mecmuası'nın neşrinde, vakfın neşriyat, seminer, konferanslar, musiki çalışmaları ve çeşitli sosyal faaliyetlerinde eşi Ekrem Hakkı Ayverdi ve Samiha Ayverdi ile aktif rol oynadı.
1976 senesinde, Kubbealtı'nın Türk dili üzerinde çalışmalar yapmak gayesiyle neşrine karar verdiği Misalli Büyük Türk Lugati'nin hazırlanması ve yazılması işini 24 senedir fasılasız yürüttü.
6 asım 2009 tarihinde İstanbul'da vefat etti.

Bu bilgi faydalı oldu mu ?

 

İlhan Ayverdi Özgeçmişi

İlhan Ayverdi Hayatı

Sizde İlhan Ayverdi ile ilgili bildiklerinizi paylaşır mısınız ?

İlhan Ayverdi biyografisi 93 defa okunmuştur. [2862]