İlliyyin Nedir

İlliyyin Nedir ? İlliyyin Ne demek ?

1-)Allahü teala, ayet-i kerimede mealen buyurdu ki:

Hayır (o kafirler gibi olmayın). Çünkü itaatkar olan iyilerin kitabları (amelleri), hiç şüphesiz İlliyyin'dedir. (Mutaffifin suresi: 18)

Hafaza (koruyucu melekler) yani Kiramen katibin, bir kişinin amel defterini Allahü tealaya arz ettiklerinde; "Siz kullarımın üzerine hafazasınız. Kalbini bilen benim. Amelini halis ettiğinden (yani amellerini ihlasla, Allah rızası için yaptığından), onun defterini İlliyyin'e koyun. Çünkü onu af ve mağfiret ettim" diye Allahü teala vahyeder (bildirir). (Zemahşeri)

2. Mü'minlerin, öldükten sonra ruhlarının, nimetler ve lezzetler içinde bulunduğu yer.

Mü'min ölüm döşeğine yattığı vakit, melekler çeşitli misk kokulu ipek mendil ile gelip, yağdan kıl çeker gibi, ruhunu bedeninden ayırırlarken; "Ey mutmainne (Hakikate ermiş, bu sebeble kendisinde hiçbir şüphe ve tereddüt kalmamış) nefs, sen Rabbinden, Rabbin de senden razı olduğu halde, Allah'ın rahmet ve keremine dön!" derler. Ruh çıktığı vakit, o kokular arasına konur, ipek mendil üzerine bağlanır ve İlliyyin'e götürülür... (Hadis-i şerif-İhya-ül-Ulum)

Mü'min ölenlerin, İlliyyin'deki ruhları, arasıra yani Allahü teala dileyince, mezarlardaki cesedlerine red olunurlar (gönderilirler). En çok Cuma geceleri böyle olur. Birbirleri ile buluşur, konuşurlar. Ruhlar İlliyyin'de iken, cesed olmaksızın da, nimetlenir, lezzetlenir. (İmam-ı Yafii)

İnsanı, şehvetler, Allahü tealanın düşmanı olan nefsin arzu ve istekleri kaplamıştır. O, bunlarla mücadele etmekle vazifelidir. Şehvetlerin düşkünü oldukça, esfel-i safiline (aşağıların aşağısına, hayvanların ve şeytanların seviyesine) iner. Şehvetlerini yendikçe, İlliyyin'e ve meleklerin derecesine yükselir. (İmam-ı Gazali)


Bu bilgi faydalı oldu mu ?

 

Kelime Türü Nedir ?

Bu kelime Dini bir Terimidir.

Sizde içinde İlliyyin kelimesi geçen bir şeyler paylaşın !

İlliyyin kelimesi anlamı 1 defa okunmuştur. [246484] İlliyyin kelime anlamı, İlliyyin nedir, İlliyyin ne demek, İlliyyin sözlük anlamı

Paylaş