İrfan Nedir ? Ne Demek ?

İrfan Kelime Anlamı Nedir ?

1-)Çalışarak elde edilen ilimler ile anlaşılan, bilinen şeylerden başka bilgiler de vardır, bunlar irfân ile anlaşılır. Âlimlerin sâhib oldukları ilme mukâbil (karşılık) ârif denen Allahü teâlânın sevdiği kullarında da irfân denen bir hâssa (özellik) vardır. İrfân, tasavvufta fenâ mertebesiyle şereflenenlerde bulunur. (İmâm-ı Rabbânî)

Akıllı ve irfân sâhibi kimse, meyveli ağaç gibi mütevâzî olur. (Sa'dî Şîrâzî)


2-)Bilme, anlama, sezme, kültür
Örnek:Zira onun irfan seviyesi hakkında malumatım pek azdır. R. H. Karay


3-)Gerçeğe ulaştırıcı güçlü seziş, varış, varışlılık.


4-)1. bilme, anlama. 2. gerçeği sezme, kavrama gücü. 3. dini gerçek ve sırlan biliş. 4. kültür.


5-)Bilmek, anlayış, tecrübe ve zekadan ileri gelen zihni kemal.


Bu bilgi faydalı oldu mu ?

 

Kelime Türü Nedir ?

Bu kelime Dini bir Terimidir.

Dil
Anlamı
İngilizcesi İngilizce
Understanding.
İngilizcesi İngilizce
İnsight.
İngilizcesi İngilizce
Knowledge.
İngilizcesi İngilizce
Culture.
İngilizcesi İngilizce
Comprehension.
İngilizcesi İngilizce
Occult knowledge.
İngilizcesi İngilizce
Enlightenment.
İngilizcesi İngilizce
Learning.
İngilizcesi İngilizce
Scholarship.

 • kanla,İrfanla kurduk biz bu cumhuriyeti .
 • Zira onun İrfan seviyesi hakkında malumatım pek azdır.
 • Saç-sakal ekimi için özel tur paketleri hazırlayan turizmci İrfan Atik, her gün 50 Arap turistin ekim için İstanbul’a geldiğini belirtiyor.
 • BATI Karadeniz Deniz Ticaret Odası Başkanı İrfan Erdem, ekonomik krizin Zonguldak’ın Ereğli İlçesi’ne etkileri ve tersanelerde yaşanan sorunları içeren raporu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a gönderdi.
 • Batı Karadeniz Deniz Ticaret Odası Başkanı İrfan Erdem, geçen aralık ayında hazırladığı ’Global Finansal Krizin Ereğli Gemi İnşa Sanayi Üzerindeki Olumsuz Etkileri ve Ereğli Tersanelerinin Geleceği’ konulu raporu Başbakan Erdoğan’a gönderdi.
 • Aydınlı Melike öğretmen, Karamanlı İrfan öğretmen, Antalyalı Zehra öğretmen Erciş ' te can verdi.
 • Bu sahneler çok konuşulacak ! Kanal D ' de başrollerini Gökçe Bahadır ( Aysel ) , Uğur Polat ( Ethem ) ve İlker Kaleli ' nin ( İrfan ) oynadığı ' Kayıp Şehir ' de yarın akşam yine heyecan var ‘İrfan’ aşık olduğu ama yüz bulamadığı hayat kadını ‘Aysel’in kalbini nihayet kazanacak.
 • Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı İrfan Uzun, “Taşkın sınırının altında bırakın iskanı, hiçbir boşluk açılamayacak” dedi.
 • ’İFADE ÖZGÜRLÜĞÜNÜN BİR SINIRI VAR’ Savcı Ali İrfan Yılmaz’ın hazırladığı iddianamede, ifade özgürlüğünün bir sınırının olduğu belirtilerek şöyle denildi : " Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nde de belirtildiği üzere kamu güvenliği, kamu düzeni, genel ahlakın ve başkalarının ünü ya da haklarının korunması için ifade özgürlüğü sınırlandırılabilmektedir.
 • İrfan Karagöz, panelistlere teşekkür ederek anı plaketi verdi.
 • Sağlık Bakanlığı ' nın hazırladığı yönetmeliğin ayrıntılarını ilk kez AKŞAM ' a açıklayan Sağlık Bakanlığı Tedavi Hizmetleri Genel Müdürü İrfan Şencam, ' Gelen bilgiler kimlik bilgilerinden arındırılarak, kişi mahremiyetine özen gösterilecek.
 • Eğer üniversiteler sizin ise, biz kimiz ? Eğer Üniversiteler hepimizin ise o zaman siz neden diğerlerinin hakkına, özgürlüğüne, tercihlerine saygı duymuyorsunuz ? Üniversite anarşi değil ilim, bilim ve İrfan yuvasıdır.

Sizde içinde İrfan kelimesi geçen bir şeyler paylaşın !

İrfan kelimesi anlamı 3671 defa okunmuştur. [246530] İrfan kelime anlamı, İrfan nedir, İrfan ne demek, İrfan sözlük anlamı

Kelime Anlamını Paylaş