İstavroz

İstavroz Nedir ? İstavroz Ne demek ?

1-)İSTİÂZE: Sığınmak, Kur'an-ı kerimi başından veya herhangi bir yerinden okumaya başlarken, şeytanın vesvesesinden (insanın kalbine attığı şüphe ve tereddütten) Allahü tealaya sığınırım manasına olan ve daha çok "E'uzü billahimineşşeytanirracim" şeklinde okunan söz. Buna E'uzü de denir. İstiaze, kısaca Esteizü billah diye de söylenebilir. (Bkz. Euzü)

Kur'an-ı kerimde mealen buyruldu ki:

Kur'an-ı kerim okumak istediğinde, koğulmuş şeytanın vesvesesinden Allahü tealaya istiaze et (yani E'uzü billahimineşşeytanirracim de)! (Nahl suresi: 37)

Resulullah (sallallahü aleyhi ve sellem) kıraetten önce E'uzü billahimineşşeytanirracim diye istiaze eylerdi. (Nafi bin Cübeyr)

İstiazenin, E'uzü billahimineşşeytanirracim şeklinde okunması, Kitab (Kur'an-ı kerim) ve Sünnete uygunluğu sebebiyle tercih edilmiş, onda müslümanların sözbirliği meydana gelmiştir. (Fahreddin Razi, Ebu Şame)

Diğer istiaze şekilleri arasında E'uzü billahissemiil alimimineşşeytanirracim'in bir hususiyeti vardır. Hadis-i şerifte buyruldu ki: "Kim sabahleyin üç defa E'uzü billahissemiil alimimineşşeytanirracim dedikten sonra Haşr suresinin sonundaki üç ayeti okursa, Allahü teala onun için akşama kadar istiğfar edecek yetmiş bin melek tevkil eder (vazifelendirir). O kimse, o gün ölürse, şehid olarak ölür. Akşama çıktığı zaman okursa, yine böyledir. (Feth-ur-Rabbani, Müsned-i Ahmed bin Hanbel)


2-)Haç
Örnek:İstavrozunu bir gün göğsünden eksik etmez. H. Taner


3-)Sıhhi tesisatta kullanılan dört girişli bağlantı borusu.


4-)Bk. haç


5-)Bk. ikili te


Bu bilgi faydalı oldu mu ?

 

Kelime Türü Nedir ?

Bu kelime Dini bir Terimidir.

Dil
Anlamı
İngilizcesi İngilizce
Sign.
İngilizcesi İngilizce
Cross.
İngilizcesi İngilizce
Crucifix haç.
İngilizcesi İngilizce
Spider.
İngilizcesi İngilizce
Pinion spider.

  • “Hayatta tek dileğim : Ben ölmeden oğlumun kemikleri bulunsun ve ona bir mezar yapıp üstüne bir İstavroz dikeyim” diye inledi ve birbirimize sarılıp ağladık.

Sizde içinde İstavroz kelimesi geçen bir şeyler paylaşın !

İstavroz kelimesi anlamı 40 defa okunmuştur. [246562] İstavroz kelime anlamı, İstavroz nedir, İstavroz ne demek, İstavroz sözlük anlamı

Paylaş