İstifa Nedir ? Ne Demek ?

İstifa Kelime Anlamı Nedir ?

1-)İşten ayrılma isteğini bildiren dilekçe Kendi isteğiyle görevden ayrılma Kabzı ruh etmek Alacağını borçludan tamam olarak almak Görevden ayrılma


2-)Kendi istegiyle görevden ayrilma // Işten ayrilma istegini bildiren dilekçe


3-)Kendi isteğiyle işten veya bir hizmetten ayrılma.


4-)İşten ayrılma isteğini bildiren dilekçe.


5-)Çekilme, bozacağını bildirme (Kündigung, congé,démission).


6-)Alacağını borçludan tamam olarak almak.


7-)Affını, azlini, bağışlanmasını istemek. (Osmanlıca'da yazılışı: isti'fa)


8-)Bk. ayıklanma


Bu bilgi faydalı oldu mu ?

 


Dil
Anlamı
İngilizcesi İngilizce
Resignation.
İngilizcesi İngilizce
Resigning.
İngilizcesi İngilizce
Demission.
İngilizcesi İngilizce
Tender of resignation.
İngilizcesi İngilizce
Attribution.

 • Babam iki ay maaşını alamayınca İstifa etti
 • Güler Ahmedova ise milletvekilliği görevinden İstifa etmiş ve İstifası kabul edilmişti.
 • Kanada ' da Ontario ' nin başbakanı İstifa etti Kanada nüfusunun yarıdan fazlasının yaşadığı Ontario eyaletinin Başbakanı Dalton McGuinty, başbakanlık ve Liberal Parti Başkanlığı ' ndan İstifa etti.
 • Akşam saatlerinde Liberal Parti grubu ile bir araya gelen Başbakan McGuinty, toplantının ardından yaptığı açıklamada, ' 16 yıldır yürüttüğüm parti başkanlığı ile 9 yıldır yapmakta olduğum Ontario Eyalet Başbakanlığı görevlerinden İstifa ediyorum.
 • Putin Genelkurmay Başkanını görevden aldı Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, iki gün önce savunma bakanını görevden alıp yerine Sergey Şoygu ' yu atamasının ardından, bugün de Genelkurmay Başkanı Nikolay Makarov ' un İstifa dilekçesini kabul etti.
 • Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, iki gün önce savunma bakanını görevden alıp yerine Sergey Şoygu ' yu atamasının ardından, bugün de Genelkurmay Başkanı Nikolay Makarov ' un İstifa dilekçesini kabul etti.
 • Bill Clinton 1998 ' de Monica Lewinsky olayıyla zor günler yaşadı, Richard Nixon Watergate skandalının ardından 1974 yılında İstifa etti.
 • BBC Genel Müdürü İstifa etti BBC Genel Müdürü Georhe Entwistle çocuk istismarını işleyen Newslight adlı programda bir politikacıya yönelik iddiaların yalan çıkması sebebiyle görevinden İstifa etti.
 • Entwistle, " İstifa etmenin onurlu bir hareket olacağına karar verdim " dedi.
 • 2 Kasım gecesi yayınlanan Newsnight programındaki kabul edilemez basın ahlakı standartları sebebiyle İstifa etmenin onurlu bir hareket olacağına karar verdim dedi " dedi.
 • BBC ' de ' yanlış haber ' İstifası BBC Genel Müdürü, kendi televizyonlarındaki bir haber programında Muhafazakar bir lordun çocuk tacizi skandalına karıştığının ' yanlışlıkla ' iddia edilmesi sonucu İstifa etti İngiliz yayın kurumu BBC’nin Genel Müdürü George Entwistle, kurumda yayınlanan Newsnight programında Muhafazakar Partili bir Lordun çocuk tacizi skandalına karıştığının " Yanlışlıkla " ileri sürülmesinin ardından görevinden İstifa etti ' ONURLU BİR ŞEY YAPIYORUM ' BBC Genel Müdürlüğü görevini önceki ay Mark Thompson’dan devralan Entwistle, İstifasına ilişkin yaptığı açıklamada, " 2 Kasım Cuma günü Newsnight programında yayımlanan kabul edilemez gazetecilik standartları ışığında, onurlu bir şey yaparak görevimden ayrılmaya karar verdim " dedi.

Sizde içinde İstifa kelimesi geçen bir şeyler paylaşın !

İstifa kelimesi anlamı 184 defa okunmuştur. [89376] İstifa kelime anlamı, İstifa nedir, İstifa ne demek, İstifa sözlük anlamı

Kelime Anlamını Paylaş