İtfaiye Nedir ? Ne Demek ?

İtfaiye Kelime Anlamı Nedir ?

1-)Alm. Feuerwehr (f), Fr. (Organisation f des) sapeur-pompiers (m.pl.), İng. Fire brigade. Yangın söndüren, etrafa dağılmasına mani olan ve yanan binalardan kalanları kurtaran bir kuruluş.

Ateşin kullanılması tabii olarak yangını da beraberinde getirdi. Yangınların büyüyerek toplu iskan yerlerinde yaptığı büyük tahribat, insanları yangınlardan korunma çarelerine sevk etti. Eski devirlerde, çeşitli topluluklarda değişik uygulaması yapılan yangın söndürme hizmetinin teşkilatlandırılması, 16. yüzyıldan sonradır. Osmanlılarda Üçüncü Murad devrinde çıkan büyük yangınların sonunda 1572 yılında bir ferman yayınlandı. Buna göre her evde bir küp su, merdiven, kazma, kürek bulundurmak mecburiyeti getirildi. Yangın söndürmede esaslı gelişme 18. yüzyılın başlarında oldu. Müslüman olan ve Davud ismini alan bir Fransız teknisyeni bir yangın tulumbası yaptı. Bu, Tüfekhane ve Tophane yangınlarında denendi (1714). Ağır, kullanışı zor olan bu tulumbanın yerine sonradan daha kullanışlı ve hafif bir teşkilat kuruldu ve başına Davud getirildi. Teşkilata Tulumbacılar Ocağı adı verildi (Bkz. Tulumbacı). Tulumbacılar Ocağı 1825 yılına kadar görev yapmış ve 1827 yılında yarı Askeri İtfaiye Teşkilatı kurulmuştu. 1869 yılında belediye daire ve merkezlerine, mahallelere tulumbalar verilerek Semt Tulumbacı Ocakları tesis edildi. Bu yıllarda İstanbul’da büyük bir yangın çıktı. Bunun üzerine Macaristan’dan Kont Secini getirtilerek Askeri İtfaiye Teşkilatı kuruldu (1874). Bu teşkilat 1923 yılına kadar ordunun bir kuruluşu olarak hizmet gördü. 25 Eylül 1923 tarihinde bakanlar kurulu kararı ile modern itfaiye teşkilatı belediyelere devredildi. Belediye teşkilatı olan her yerde itfaiye teşkilatı bulunmaktadır. Belediye sınırlarının genişliğine göre bu teşkilat da, personel araç ve gereç bakımından artış göstermektedir.

1937 yılından beri faaliyet gösteren itfaiyecilik okulu yurdun çeşitli yerlerinden gelen personeli yangın söndürücü olarak yetiştirmektedir. Yangın söndürme ve kurtarma çalışmalarının yanısıra, verilen genel kültür ile ilgili dersler 9 ay sürmektedir.

1992 yılında en büyük vilayetimiz olan İstanbul’da 12.506 yangın görülmüş, 66 kişi hayatını kaybetmiş, 235 kişi yaralanmıştı. Bu yangınların neticesinde yapılan tesbitlere göre; binalarda ve eşyalarda meydana gelen maddi hasar ise 202.058.850.000 TL’dir. İstanbul İtfaiye Müdürlüğü 12’nin üzerinde bölgeye ayrılarak yangınlarla mücadele etmeye çalışmakta, gelişen teknolojiye uygun olarak, çeşitli yangın söndürme araçları kullanmakta ve tekniklerini uygulamaktadır. (Bkz. Yangın)


2-)Yangın söndürme kuruluşu.


3-)İtfaiye aracı
Örnek:İtfaiyelerin çanları çalıyor, sirenleri ötüyordu. Ç. Altan


Bu bilgi faydalı oldu mu ?

 


Dil
Anlamı
İngilizcesi İngilizce
Fire brigade.
İngilizcesi İngilizce
Fire-Fighting.
İngilizcesi İngilizce
Hook and ladder.
İngilizcesi İngilizce
Fire department.
İngilizcesi İngilizce
Engine company.
İngilizcesi İngilizce
Fire company.

  • İtfaiye Arapça bir kelimedir. Anlamı yangın söndürme teşkilatı anlamına gelmektedir. Şunu açıkça ifade etmek gerekirse İtfaiye kelimesi günümüz İtfaiyesinin icra etmiş olduğu faaliyetleri kapsamamaktadır İtfaiye kelime anlamı itibariyle yangın söndürmek anlamında kullanıldığı için günümüz İtfaiyecilerin yaptığı yüzde 80 diğer görevler hiç görülmemektedir Oysaki günümüz İtfaiyecileri sadece Yangın Değil deprem, sel, trafik kazaları, kurtarmalar ve bunun gibi canlıların tehlike düşmüş olduğu bütün olaylarda ve bütün faaliyetlerde görev icra etmektedir.
  • İki ülkeye ait donanma güçlerinin yanı sıra F-16 uçaklarının da katıldığı tatbikatta, korsanlıkla mücadele, İtfaiye ve denizde yakıt ikmali alanında da çalışmalar yapılıyor.
  • İtfaiye sözcüsü Stephan Meier, 14 ton kostik suyun 10 ton nitrik asit ile karıştığını, bunu ayrıştırmak için yapılan işlemlerin devam ettiğini, tam sonucun daha sonra açıklanabileceğini bildirdi.

Sizde içinde İtfaiye kelimesi geçen bir şeyler paylaşın !

İtfaiye kelimesi anlamı 797 defa okunmuştur. [241143] İtfaiye kelime anlamı, İtfaiye nedir, İtfaiye ne demek, İtfaiye sözlük anlamı

Paylaş