İyad Medeni Kimdir ?

İyad Medeni Biyografisi

İyad Medeni Kimdir ? Biyografisi, Hayatı, Eşi, Nereli, Kaç Yaşında, Öldü mü ?

İyad Medeni : İyad Medeni Suudi Arabistan Eski Enformasyon ve Hac Bakanı
İyad Medeni, 15 Mayıs 1946 tarihinde Mekke'de doğdu. Arizona State Üniversitesi'nin Üretim Yönetimi Bölümü'nde lisans derecesi aldı.
1969 yılında kurulan İİT'nin 10'uncu Dönem Başkanı oldu. Suudi Arabistan'da önce Enformasyon Bakanı daha sonra Hac Bakanı olarak görev yaptı.
'Açık siyaset' izlediği gerekçesiyle hükümet içinden eleştiriler aldı. Döneminde kadınlar, haber spikeri olarak televizyon ekranlarında boy gösterdi. Müzik programları ve filmler ekranlarda yer aldı.
Bazı kesimler tarafından liberal-laik olmakla ve 'kırmızı çizgileri' aşmakla suçlandı.
Entelektüeller arasında derin vizyona sahip bir kişi olarak yorumlandı. Sakin ve medyaya pek fazla demeç vermeyen biri olarak tanımlandı.
Ülkede sinemaların açılmasına destek verdi. Gençler için sinema festivalleri düzenlenmesini teşvik etti. 2008 yılında ilk kez Suudi Arabistan'da film yarışmasının yapılmasına şahsen çaba gösterdi.
Hac Bakanı olduğu süre içinde umre ziyareti yapanların dini ritüellerini yapmalarını kolaylaştırdı. Ziyaretçilerin ülkenin başka kentlerine seyahat edebilmesine izin verdi.
2009 yılında emekli oldu. Hayatı boyunca yaptığı çalışmaları 'Zürefa Yaşı' adlı bir kitapta topladı.
Halen Kral Abdullah Bin Abdulaziz Konut Geliştirme Kurumu'nda Genel Sekreterler Meclisi Başkan yardımcılığı görevini yürütüyor.

Bu bilgi faydalı oldu mu ?

 

İyad Medeni Özgeçmişi

İyad Medeni Hayatı

Sizde İyad Medeni ile ilgili bildiklerinizi paylaşır mısınız ?

İyad Medeni biyografisi 66 defa okunmuştur. [6219]