Jan Jak Ruso Kimdir ?

Jan Jak Ruso Biyografisi

Jan Jak Ruso Kimdir ? Biyografisi, Hayatı, Eşi, Nereli, Kaç Yaşında, Öldü mü ?

Jan Jak Ruso : Jan Jak Ruso düşünür
Jean-Jacques Rousseau
1712 yılında İsviçre'nin Cenevre kentinde doğdu. 16 yaşından sonra kendisini kültür dünyası ile tanıştıran Madame Louise de Warens ile birlikte yaşadı. Paris'te bir süre için Diderot'nun yakın dostu oldu. Therese Lavasseur'den olan çocuklarına bakmayı başaramadı. 1752'de operası 'Köy Falcısı' (Le Devin du Vlllage) Kral XV. Louis için sahnelendi ve büyük beğeni kazandı. Yeni bir müzikal nota dizgesi geliştirdi.
Sivil Dini savunması ve erdeme götürdükleri ölçüde tüm dinleri eşit ölçüde değerli görmesi Fransa'da Kilise ile çatışmasına yol açtı. Kitapları yasaklandı ve birçok yerde yakıldı.
1778 yılında öldü.
ESERLERİ:
İtiraflar Cilt: 2
Jean Jacques Rousseau
Kaknüs Yayınları
Zamanın çıkarperestleri ve kalemşörleri "Deccal" olarak yaftalıyorlardı onu. Öz evlatlarını sokağa terketmekle, bir karakol fahişesini peşisıra sürüklemekle suçlanıyorlardı. Sefihlikten çökmüş, frengiden çürümüş bir bedeni üstünde taşıdığını iddia ediyorlardı. "Kendini savunmak"tan ziyade "kendini anlatmak" arzusunda olduğunu söyleyen Rousseau, şahsına yöneltilen her türlü ithamı yanıtlamaya çalışıyor bu kitabında. Bu samimi söylevini hakikat aşkıyla yanıp tutuşan yüreklere armağan ediyor. Ve diyor: "Beni yargılamakta ivedilik etme sevgili okuyucu! Önce oku, sonra hüküm ver!"
HABER
Rousseau, bir ay boyunca İstanbul'da
3 Mayıs 2012
Babası Galata'da saatçilik yapan Fransız filozof Jean Jacques Rousseau, 300. doğum yılında İsviçre, Fransa ve ABD'nin yanı sıra İstanbul'da anılıyor.Dün başlayan ve 2 Haziran'a dek sürecek etkinlikler kapsamında Rousseau'nun Türkiye ve Osmanlı üzerine eserleri, babasından duyduğu anılar, bu eserlerin Atatürk'ü nasıl etkilediği de dâhil birçok tartışma masaya yatırılıyor. Notre Dame de Sion Fransız Lisesi'nin düzenlediği 'Rousseau ve Türkiye-Düşler ve Kuramlar' başlıklı etkinliklerden biri de İsviçre İstanbul Başkonsolosu Monika Schumtz Kırgöz'ün himayesinde bugün açılacak sergi. Rousseau'nun hayatını ve eserlerini çok daha geniş bir kitleye tanıtmayı amaçlayan sergide, yazarın Osmanlı Sarayı'nda saatçi olarak görev yapan ve Galata'da yaşayan babasından dinledikleri ve yaptığı araştırmalar doğrultusunda kaleme aldığı izlenim ve analizler yer alıyor. Aralarında Rousseau'nun elyazmalarının da bulunduğu eserler, sergi için Cenevre'deki müze ve arşivlerden derlenerek İstanbul'a geldi. Sergi, 1 ay süresince Notre Dame de Sion Fransız Lisesi Galerisi'nde görülebilir.

Bu bilgi faydalı oldu mu ?

 

Jan Jak Ruso Özgeçmişi

Jan Jak Ruso Hayatı

Sizde Jan Jak Ruso ile ilgili bildiklerinizi paylaşır mısınız ?

Jan Jak Ruso biyografisi 141 defa okunmuştur. [1933]