Justin McCarthy Kimdir ?

Justin McCarthy Biyografisi

Justin McCarthy Kimdir ? Biyografisi, Hayatı, Eşi, Nereli, Kaç Yaşında, Öldü mü ?

Justin McCarthy : Justin McCarthy akademisyen, tarihçi, yazar
Amerikalı nüfusbilimci
19 Ekim 1945 tarihinde doğdu. Louisville Üniversitesi'nde tarih profesörü. Boğaziçi Üniversitesi tarafından fahri doktora verildi. Türk Araştırmaları Enstitüsü yönetim kurulu üyesidir.
Özellikle Balkanlar ve Ortadoğu tarihleri üzerine yaptığı çalışmalarla tanındı. Yazdığı eserlerde, yurtdışında ve Türkiye'de katıldığı çeşitli toplantı ve söyleşilerde Birinci Dünya Savaşı'nda yaşanan olayları bugüne kadar tartışılardan farklı bir perspektifle değerlendirmeye çalıştı.
Ermeni Soykırımı iddialarına karşı duruşuyla tanındı. ABD'nin Kentucky Eyaletinde bulunan Louisville Üniversitesi (University of Louisville)'nde akademik çalışmalarını sürdürmektedir.
ESERLERİ:
1) Death and Exile: The Ethnic Cleansing of Ottoman Muslims, 1821-1922, Princeton, 1995 – Ölüm ve Sürgün: Osmanlı Müslümanlarına Karşı Yürütülen Ulus Olarak Temizleme İşlemi, İnkılap Kitabevi, 1998.
2) Muslims and Minorities: The Population of Ottoman Anatolia and the End of the Empire, New York University Press, 1983 – Müslümanlar ve Azınlıklar: Osmanlı Döneminde Anadolu Nüfusu ve İmparatorluğun Sonu, İnkılap Kitabevi.
3) Who Are The Turks? -A Manuel for Teachers-, (Carolyn McCarthy ile birlikte), New York, American Forum for Global Education, 2003.
4) The Ottoman Turks: An Introductory History to 1923, Londra-New York, Longman, 1997.
5) Turks and Armenians: A manual on the Armenian question, Washington, D.C., Committee on Education, Assembly of Turkish American Associations, 1989.
6) Arab World, Turkey, and the Balkans, 1878-1914: A Handbook of Historical Statistics, Boston, MA, G.K. Hall, 1982.HABER
ABD'li tarihçi: Soykırımı Ermeniler yaptı
15 Nisan 2015
ABD'li tarihçi Prof. McCarthy ''Eimizde binlerce ama binlerce belge var. Bu belgeler Türklerin değil, Ermenilerin soykırım yaptığını gösteriyor'' dedi.
Louisville Üniversitesi tarih profesörü Justin McCarthy, 1915 olaylarına dair Ermeni iddialarına ilişkin, ''Eimizde binlerce ama binlerce belge var. Bu belgeler Türklerin değil, Ermenilerin soykırım yaptığını gösteriyor'' dedi.
McCarthy, Toronto Üniversitesi’nde, Kanada Türk Dernekleri Federasyonu tarafından düzenlenen, ''Doğu Anadolu’daki İnsanlık Trajedisinin 100. Yılı'' konulu konferansta, 1915 yılında meydana gelen olaylarla ilgili bilgi verdi.
1915 Türkiye'sini anlamak için büyük fotoğrafa bakmak gerektiğini ifade eden Justin McCarthy, Rusya’nın o dönemdeki etkisinin gelişmeleri yönlendirdiğini söyledi. Söz konusu gelişmelerin din kaynaklı olduğunu anlatan McCarthy, ‘’Müslüman çoğunluğun ortasında kalan Ermeniler, Rusya’nın teşvikiyle devlet olmak istediler’’ diye konuştu.
İNSANLAR DEVLETE BAŞKALDIRDI
Bir devletin, vatandaşlarının yönetime başkaldırmasına karşı önlem almasının soykırım sayılamayacağını belirten McCarthy, ‘’Ermeniler yaşadıkları devlete başkaldırdılar. Bunun adı nedir? Buna vatan hainliği derler’’ ifadesini kullandı.
McCrthy, Taşnak Ermenilerinin, Van’ı işgal ettiklerinde şehirde katliam gerçekleştirdiklerini, Ruslara, geldiklerinde yapacak iş bırakmadıklarını ifade etti.
ERMENİLER İNGİLİZLERLE ANLAŞTI
Rusların teşviki ile devlet olma hayaline kapılan Ermenilerin, İngilizlere birçok teklifte bulunduğuna değinen Justin McCarthy, şunları söyledi:
‘’O dönem Osmanlı devletinin en kuvvetli ve düzenli orduları doğu bölgesinde idi. Ermeniler, Bağdat demiryolunu tahrip etmeyi, bu yolla Osmanlı devletine darbe vurmayı teklif ettiler. Bağdat demiryolunun çalışamaz hale gelmesi, Osmanlı devletinin yarısının gitmesi, savaşın da kazanılmasının da garanti edilmesi anlamına geliyordu. Ermeniler, İngilizlere güney ve doğuda karışıklık çıkararak yardımcı olmayı teklif ettiler.’’
OSMANLI ERMENİLERİ KORUDU
Böylesi durumlarda devletlerin yapması gerekenin, insanlarını korumak olduğunu belirten McCarthy, ‘’Osmanlı da öyle yaptı. Ermenileri, olay çıkarttıkları bölgelerden başka yerlere taşıdı. Hatta Osmanlı, Ermenileri bile Ermenilerden korudu. Ermenilerin nefret ettiği Cemal Paşa, açlıktan ölmek üzere olan Ermenilere yiyecek dağıttı’’ değerlendirmesinde bulundu.
McCarthy, Ermenilerin doğuda Osmanlı askerlerini, devlet görevlilerin, valileri bile öldürdüğünü, astığını ve işkence ettiğini, bu olaylardan sorumlu bir tane bile Ermeni bulunamadığını aktararak, ‘’Şimdi kim soykırım suçlusu? Herhalde Osmanlı değil’’ diye konuştu.
Tüm bu olaylar olurken, Osmanlı devleti yöneticilerinin, istese Ermenileri kolayca öldürebilecekken bunu yapmadığına dikkati çeken Justin McCarthy, ‘’sadece bu kişilerin yerlerini değiştirdiler’’ dedi.
ELİMİZDE BİNLERCE BELGE VAR
‘’Birileri 100 yıldır Osmanlı’nın Ermenileri katlettiğine dair belge arıyor’’ diyen Jsutin McCarthy, şunları kaydetti:
‘’Eimizde binlerce ama binlerce belge var. Bu belgeler Türklerin değil, Ermenilerin soykırım yaptığını gösteriyor. Osmanlı arşivleri açık ama Ermenilerinki değil. Tarih, insanların birbirini öldürmesine savaş der. 1915’te orada olanlar da soykırım değil, savaştı.''
Eski ABD Başkanlarından Ronald Reagan’a danışmanlık da yapmış olan uluslararası hukuk ve ABD anayasa hukuku uzmanı Bruce Fein de, bir olaya soykırım denilebilmesinin kriterleri olduğunu belirterek, ''1915 Türkiyesi'nde olanlara soykırım denilemez’’ ifadesini kullandı.

Bu bilgi faydalı oldu mu ?

 

Justin McCarthy Özgeçmişi

Justin McCarthy Hayatı

Sizde Justin Mccarthy ile ilgili bildiklerinizi paylaşır mısınız ?

Justin McCarthy biyografisi 167 defa okunmuştur. [5536]