Kürşad Bumin Kimdir ?

Kürşad Bumin Biyografisi

Kürşad Bumin Kimdir ? Biyografisi, Hayatı, Eşi, Nereli, Kaç Yaşında, Öldü mü ?

Kürşad Bumin : Kürşad Bumin (1947) yazar
1947 yılında Sivas Yıldızeli’nde doğdu. D.T.C.F. Felsefe Bölümü’nü bitirdi. 1972-80 yılları arasında Paris’te siyaset felsefesine ilişkin çalışmalar yaptı. Çeşitli dergilerde makaleleri yayınlandı. Yeni Şafak gazetesinde 16 yıl köşe yazarlığı yaptı.
ESERLERİ:
*Sivil Toplum ve Devlet isimli çalışmasıyla 1982 Yazko İnceleme Özendirme Ödülü’nü aldı.
*Batı’da Devlet ve Çocuk isimli bir diğer çalışması 1983’te (Alan Yayıncılık) yayımlandı.
*Demokrasi Arayışında Kent’in ilk basımı 1986’da Kent-Koop Yayınları.
HABER
Kürşat Bumin, Yeni Şafak'tan kovuldu
9 Temmuz 2013
Yeni Şafak gazetesinin kıdemli yazarlarından Kürşat Bumin, 16 yıldır yazdığı gazeteden ihraç edildiğini açıkladı.
KÜRŞAT BUMİN'İN ELEŞTİRİSİ ŞÖYLE
Aşağıdaki yazı -büyük ihtimal- yarınki Yeni Şafak'ta yer almayacak. Çünkü gazetenin “İnsan Kaynakları Şefi” olduğunu söyleyen (Ruhi Bey'di sanki!) bir görevli telefonla gazete ile ilişkimin kesildiğini bildirdi. İbrahim Bey'in (Karagül) talimatıymış.
Hatırlayanlar vardır belki, on ay kadar önce de yine bu “İnsan Kaynakları”ndan gelen bir telefonla haftalık yazı sayım 5'ten 3'e indirilmişti. Bu durumda ben de, madem yazı yazılıp gönderildi, ziyan olmasın diyerek T24'e postaladım.
Görüldüğü gibi yazının ilk bölümü yıllardır hakkında yazıp çizdiğim “başörtülülere getirilen yasaklar” konusunda.
Yazının ikinci bölümü olan “not”ta ise Yeni Şafak'ta köşe tutmuş bir kalemin (Salih Tuna) geçenlerde yayımladığım bir yazıma ilişkin tutar tarafı olmayan “eleştirisi”ni değerlendiriyorum. Yazının bu faslı –özellikle- asap bozucu olarak algılanmış olacak.
Her ne ise de, 16 yıldır sırasında (Alper Görmüş ile hazırladığımız “Kronik Medya” sayfasını da sayacak olursak) haftada 10 yazı ile yer aldığım Yeni Şafak'tan (hem de bir “İnsan Kaynakları Şefi”nin telefonuyla!) ihraç edilmiş bulunuyorum.
Aşağıdaki yazının sonunda da söylediğim gibi, Yeni Şafak gibi bir zamanların muteber bir gazetesinin bu hallere düşmüş olması, az emeğim geçmediği için beni gerçekten üzüyor. Yolları açık olsun diyelim mi, demeyelim mi siz karar verin… Ancak tuttukları yolun iyi bir yol olmadığını (ben de) hatırlatırım.

Bu bilgi faydalı oldu mu ?

 

Kürşad Bumin Özgeçmişi

Kürşad Bumin Hayatı

Sizde Kürşad Bumin ile ilgili bildiklerinizi paylaşır mısınız ?

Kürşad Bumin biyografisi 71 defa okunmuştur. [1638]