Kıplıng, Rudyard Kimdir ?

Kıplıng, Rudyard Biyografisi

Kıplıng, Rudyard Kimdir ? Biyografisi, Hayatı, Eşi, Nereli, Kaç Yaşında, Öldü mü ?

Kıplıng, Rudyard : şâir, roman ve hikâyeci. Hindistan’ın Bombay şehrinde 1865 yılında doğdu. İlk tahsilini İngiltere’de yaptıktan sonra Hindistan’a döndü. Lahor’da gazeteciliğe başlayıp, genç yaşta yazıları ile kendini kabul ettirdi. 1889’da İngiltere’ye dönüp Londra’ya yerleşti. İngiliz dilini ustalıkla kullanması, Hindistan’daki hayâtı yazılarında konu alması, romantizmle, realizmi birleştirmeyi başarması ona 1907 yılındaki Nobel Edebiyat armağanını kazandırdı.

Yaşadığı devirde, doğunun eşsiz zenginliklerini tabiatın güzelliklerini ve hayvanlar âlemini açık bir dille anlatmış, okuyucuyu büyük ustalıkla yazılarına bağlamıştır. Şiir ve romanlarının yanında zamanın en usta hikâyecisi olarak tanınan Kipling, küçük hikâye sanatını çok iyi biliyordu. Hayâtını yazı yazmakla geçiren İngiliz hikâyecisi 1936 yılında Londra’da öldü.

Eserleri:

Korkusuz Kaptan (Captains Courageous), Kim, Küçük Çocuklar İçin Hikayeler, Hayatın Zorlukları (Life’s Handicap), Günlük İşler (The Day’s Work), Gezi Mektupları (Letters of Travel), Sonlar ve Başlangıçlar (Limits and Renewals).

Bu bilgi faydalı oldu mu ?

 

Kıplıng, Rudyard Özgeçmişi

Kıplıng, Rudyard Hayatı

Sizde Kıplıng, Rudyard ile ilgili bildiklerinizi paylaşır mısınız ?

Kıplıng, Rudyard biyografisi 32 defa okunmuştur. [762]