Kaşağı Nedir ? Ne Demek ?

Kaşağı Kelime Anlamı Nedir ?

1-)Alm. Pferdestriegel (m), Fr. Etrille (f), İng. Currycomb. Hayvanları tımar etmek için kullanılan madenden yapılmış dişli alet. Bazı yörelerde kaşak da denir. Hayvanların üzerlerinde biriken toz, çamur çöp vs. gibi maddelerin temizlenmesinde kullanılır. İnsanın sırtını kaşıyabilmesi için uzun saplı, ucu el şeklinde, ekseriya ağaçtan yapılan alete de kaşağı adı verilmektedir. Bunlar, fildişi, sedef, abanoz, bağa gibi maddelerden de yapılırdı.

Kaşağı yapımı bilhassa Osmanlılarda çok yaygındı. Günlük hayatta ve harpte vazgeçilmez yardımcı bir aletti. At, eşek ve katır gibi hayvanların bakımında devamlı kullanılan kaşağı bilhassa konaklarda ve saraylarda vazifeli seyislerin ellerinden düşmezdi. Hediye olarak verilen değerli at, koşum ve eyer takımları içinde, kıymetli madenlerden yapılmış, güzel taşlarla süslenen, sanat eseri görünüşündeki kaşağılar da bulunurdu. Günümüzde de hayvan besleyicileri tarafından temizlikte devamlı kullanılmaktadır.


2-)Hayvanları tımar etmek için kullanılan, sacdan, dişli araç.


3-)Sırtı kaşımak için kullanılan uzun saplı, ucu kaşık veya el biçiminde, tırnaklı araç.


Bu bilgi faydalı oldu mu ?

 


Dil
Anlamı
İngilizcesi İngilizce
Currycomb.
İngilizcesi İngilizce
Back-Scratcher.
İngilizcesi İngilizce
Card.

Sizde içinde Kaşağı kelimesi geçen bir şeyler paylaşın !

Kaşağı kelimesi anlamı 111 defa okunmuştur. [238306] Kaşağı kelime anlamı, Kaşağı nedir, Kaşağı ne demek, Kaşağı sözlük anlamı

Paylaş