Kaptan-I Derya Nedir

Kaptan-I Derya Nedir ? Kaptan-I Derya Ne demek ?

1-)Alm. Grossadmiral (m), Fr. grand amiral (m), İng. Admiral. Osmanlı bahriyesinde en büyük amir ve donanma baş komutanına verilen ad. Kaptanpaşa. Kaptanlık, eskiden Gelibolu Sancakbeyi olana verilen bir rütbeydi. Fakat Barbaros Hayreddin Paşadan itibaren kaptanpaşalık, beylerbeyi rütbesindeki şahıslara verilmiştir. On altıncı yüzyılın son yarısıyla 17. yüzyıldan sonra da vezirlere verilmeye başlandı ve bu şekilde devam etti. Eğer kaptanpaşa vezir değilse, sıfatı “Cezayir Beylerbeyi” olurdu. Umumiyetle kaptanpaşaların denizcilikten gelmeleri şart değildi. Eyalet valileri veya kubbe vezirlerinden biri de kaptanpaşa olabilirdi.

Kaptan-ı derya tabiri, 1867 tarihine kadar kullanılmış, bu tarihten sonra bahriyenin bütün işleri “Bahriye Nezareti” adlı bir teşkilata verilmiştir. Kaptan-ı deryalık 1876 Haziran ayında Kayserili Ahmed Paşanın ikinci Bahriye Nazırlığında yeniden ihdas edilmişse de, aynı yıl Bahriye Nezaretine dönüşmüştür.


2-)Bk. kaptanpaşa


Bu bilgi faydalı oldu mu ?

 


  • Cezayir'de Fransızlara karşı direniş sürerken, Kaptan-I Derya Çengeloğlu Tahir Paşa'nın kumandasındaki Osmanlı donanması Navarin Limanı'na geldi.
  • Kaptan-I Derya Barbaros Hayrettin Paşa ya da Uluç Reis de olabilirsiniz, veya Harami Hasan Paşa diye bilinen Hasan Rami Paşa da.

Sizde içinde Kaptan-I Derya kelimesi geçen bir şeyler paylaşın !

Kaptan-I Derya kelimesi anlamı 7 defa okunmuştur. [238143] Kaptan-I Derya kelime anlamı, Kaptan-I Derya nedir, Kaptan-I Derya ne demek, Kaptan-I Derya sözlük anlamı

Paylaş