Karolos Papoulias Kimdir ?

Karolos Papoulias Biyografisi

Karolos Papoulias Kimdir ? Biyografisi, Hayatı, Eşi, Nereli, Kaç Yaşında, Öldü mü ?

Karolos Papoulias : Karolos Papoulias Yunanistan Eski Cumhurbaşkanı
1929 yılında Yanya’da doğdu. Atina ve Milan’da hukuk eğitimini tamamladı. Cologne Üniversitesi'nden doktora derecesi aldı. 1963-1981 yılları arasında avukatlık yaptı. 1967 askeri darbesi sırasında Almanya’da bulunuyordu. Darbeyi takip eden yedi yıl boyunca bir öğrenci direnişi örgütü kurulmasını ve Deutsche Welle’nin Yunanistan servisinden düzenli olarak yapılan yayınlarla albayların ihbar edilmesini sağladı.
1977 yılında PASOK’un listesinden Yanya milletvekili olarak parlamentoya girdi. Sekiz kez milletvekili seçilerek toplam 27 yıl görev yaptı.
Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu’nun yakın çalışma arkadaşlarındandı. Ardarda göreve gelen PASOK hükümetlerinin izlediği dış politika üzerinde etkili oldu. 1981-1984 yılları arasında dışişleri bakan yardımcısı, 1985-1990 yılları arasında dışişleri bakanı ve 1993-1996 yılları arasında yine dışişleri bakanı olarak görev yaptı. 1995 yılında parti yönetim bürosu ve siyasi sekreterliğine seçildi.
1996 genel seçimlerinin ardından Yunanistan’ın AGİT’teki parlamento temsil heyetinin başkanı oldu. Haziran 2000’de Uluslararası Olimpiyat Vakfı Yönetim Kurulu ve İdari Komitesi üyeliğine getirildi.
Görev süresi beş yıl olan Papoulias, evli ve üç kız çocuk sahibidir.
HAKKINDA YAZILANLAR
Karolos Papoulias
Yunanistan Cumhurbaşkanı
(Associated Press, Atina Haber Ajansı)

Ülkenin 300 üyeli parlamentosundan bugüne kadar benzeri görülmemiş bir biçimde 279 oy alan Karolos Papoulias, 12 Mart 2005 tarihinde Yunanistan Cumhurbaşkanı olarak yemin etti. Muhalefetteki Panhelenik Sosyalist Hareketin (PASOK) kurucu üyelerinden olan Papoulias, hem kendi partisinin hem de bu büyük ölçüde sembolik görev için kendisini Kostis Stephanopoulos’un yerine aday gösteren, iktidardaki merkez sağ partisi Yeni Demokrasinin desteğini kazandı.
Uzun soluklu kariyeri boyunca Papoulias sırıkla atlama şampiyonu oldu, avukat, siyasi eylemci, parlamento üyesi, milli voleybol takımı yetkilisi ve Milli Atletizm Birliği başkanı olarak görev yaptı.

Bu bilgi faydalı oldu mu ?

 

Karolos Papoulias Özgeçmişi

Karolos Papoulias Hayatı

Sizde Karolos Papoulias ile ilgili bildiklerinizi paylaşır mısınız ?

Karolos Papoulias biyografisi 30 defa okunmuştur. [5328]