KATOT IŞINLARI kelime anlamı KATOT IŞINLARI nedir KATOT IŞINLARI ne demek KATOT IŞINLARI sözlük anlamı KATOT IŞINLARI

Kelime Anlamı Nedir ? Ne Demek ?

Alm. Kathodenstrahlen, Fr. Rayons (m. pl.) cathodiques, İng. Cathodic rays. Çok düşük basınçlı bir cam borunun içindeki katottan dik olarak çıkan elektronlar. Katot ışınları gözle görülmez, katot karşısına konan bir fluoresans camında ışıklı noktalar meydana getirirler. Katot ışınlarının, elektrik alanı vsıtasıyle saptırılması, yüklü parçacıklar olduğunu; yalıtılmış bir levhda birikmeleri sonucu levhnın negatif elektrikle yüklenmesi de, taşıdıkları yükün negatif olduğunu gösterir.

Katot ışınlarının uygulama alanlarıBraun tüpleri ile çok genişlemiştir. Braun tüplerinde ince bir demet hlindeki katot ışınları bir elektrik alanından geçirilerek fluoresans ekran üzerine düşürülür. Elektrik alanı, negatif yüklü katot ışınlarını(elektronları) saptırır. Ekranın verdiği ışıklı noktadan kayma miktarı görülebilir. Elektrik alanı değişken bir alan ise ışıklı noktalar yer değiştirirler, ekranda bir doğru gibi görünürler. Dönen bir ayna kullanılarak bu doğru, eğri şeklinde açılır. Bu eğriye alternatif akımın sinüs eğrisi denir. Braun tüpleri ossiloskoplarda ve televizyonlarda kullanılır.

Katot ışınları ince alüminyum levhadan bir pencere üzerine düşerse bu levhayı geçerek tüp dışına çıkabilirler ve serbest hle geçerler. Bu şekilde dışarı çıkan ışınlara Lenard ışınları adı verilir.

Düşük basınçlı bir cam tüpte hareket eden iyonlanmış atom veya moleküllere de kanal ışınlarıdenir. Katotta bulunan delikler yardımı ile katodu geçip görünür hle gelirler.
  • Bk. eksiuç ışınları
  • Bir boşluk tüpünün katodundan yüksek elektrik gerilimi altında yayılan elektron demeti.

Kelime Dili

KATOT IŞINLARI kelimesi Türkçe bir kelimedir.

Örnek Cümleler ve Ek Bilgiler

KATOT IŞINLARI kelimesi ile ilgili örnek cümle veya ek bilgi bulunamadı. Sözlüğü geliştirmek için lütfen KATOT IŞINLARI kelimesi ile ilgili bildiklerinizi yazınız.

Sizde içinde KATOT IŞINLARI kelimesi geçen bir şeyler yazar mısınız ?

Sizde içinde KATOT IŞINLARI kelimesi geçen bir şeyler paylaşın !

Bu sayfa üzerinde KATOT IŞINLARI kelime anlamı gösterilmektedir. KATOT IŞINLARI nedir ? KATOT IŞINLARI ne demek ? gibi soruların cevaplarına bu sayfa üzerinden ulaşabilirsiniz. KATOT IŞINLARI kelimesi sözlük anlamı sayfa üzerinde görüntülenemez ise lütfen bize bildiriniz.