Kaval Nedir ? Ne Demek ?

Kaval Kelime Anlamı Nedir ?

1-)Alm. Hirtenflöte, Schalmei (f), Fr. Flûte (f) de berger, chalumeau (m), İng. Shepherd’s pipe, flageolet. Nefesli, yâni üflenerek çalınan çalgılardan. Kaval çok eski zamanlardan beri bilinmektedir. Ekseriya ardıç ağacından yapılanı iyi ses veren bir âlet olarak kabul edilir. İnce bir ardıç ağacı ortasından kesilip iki eşit parçaya ayrılır. Bu parçaların içleri oluk hâlinde açılır. Sonra parçalar yanyana getirilir. Üzerine kiraz ağacının kabuğu geçirilir veya boğumlar hâlinde sarılır. Kaval; kamış teneke ve bronzdan da yapılır. Yedisi üstte, biri de altta olmak üzere sekiz deliği, yâni perdesi bulunur. Kavalların boyu 30-50 cm arasında değişmektedir. Bir veya iki cm çapındadır. Kavalın dilli veya dilsiz çeşitleri vardır.

İslâm dîninde; keyf için, eğlence için her çalgıyı çalmaya ve dinlemeye izin verilmediğinden kaval çalmak da uygun görülmemiştir. Kaval çalmak genel olarak kırda yalnız başına sürüsünün başında bulunan çobanlar arasında âdet hâline gelmiştir.


2-)Genellikle kamıştan yapılan, daha çok çobanların çaldığı, yumuşak sesli, üflemeli bir çalgı
Örnek:Yediği çilek ve çiğdem, ninnisi kaval ve bülbül, arkadaşı turna ve keklik imiş. R. H. Karay


3-)(Mimarlık) Yarım ya da dörtte bir çember biçiminde kesitli silme.


Bu bilgi faydalı oldu mu ?

 


Dil
Anlamı
İngilizcesi İngilizce
Pipe.
İngilizcesi İngilizce
Shepherd's pipe.
İngilizcesi İngilizce
Flageolet.

  • köyde çobanlar hep kaval çalardı.
  • babaannem bana kaval hediye etti.

  • Zerdaliden Kaval olmaz, al zurnadan haberi.

Sizde içinde Kaval kelimesi geçen bir şeyler paylaşın !

Kaval kelimesi anlamı 24 defa okunmuştur. [238278] Kaval kelime anlamı, Kaval nedir, Kaval ne demek, Kaval sözlük anlamı

Kelime Anlamını Paylaş