KAVAL kelime anlamı KAVAL nedir KAVAL ne demek KAVAL sözlük anlamı KAVAL

Kelime Anlamı Nedir ? Ne Demek ?

Alm. Hirtenflöte, Schalmei (f), Fr. Flte (f) de berger, chalumeau (m), İng. Shepherds pipe, flageolet. Nefesli, yni üflenerek çalınan çalgılardan. Kaval çok eski zamanlardan beri bilinmektedir. Ekseriya ardıç ağacından yapılanı iyi ses veren bir let olarak kabul edilir. İnce bir ardıç ağacı ortasından kesilip iki eşit parçaya ayrılır. Bu parçaların içleri oluk hlinde açılır. Sonra parçalar yanyana getirilir. Üzerine kiraz ağacının kabuğu geçirilir veya boğumlar hlinde sarılır. Kaval; kamış teneke ve bronzdan da yapılır. Yedisi üstte, biri de altta olmak üzere sekiz deliği, yni perdesi bulunur. Kavalların boyu 3050 cm arasında değişmektedir. Bir veya iki cm çapındadır. Kavalın dilli veya dilsiz çeşitleri vardır.

İslm dninde; keyf için, eğlence için her çalgıyı çalmaya ve dinlemeye izin verilmediğinden kaval çalmak da uygun görülmemiştir. Kaval çalmak genel olarak kırda yalnız başına sürüsünün başında bulunan çobanlar arasında det hline gelmiştir.

Kelime Dili

KAVAL kelimesi Türkçe bir kelimedir.

Ata Sözleri

  • Zerdaliden kaval olmaz, al zurnadan haberi.

Örnek Cümleler ve Ek Bilgiler

KAVAL kelimesi ile ilgili örnek cümle veya ek bilgi bulunamadı. Sözlüğü geliştirmek için lütfen KAVAL kelimesi ile ilgili bildiklerinizi yazınız.

Sizde içinde KAVAL kelimesi geçen bir şeyler yazar mısınız ?

Sizde içinde KAVAL kelimesi geçen bir şeyler paylaşın !

Bu sayfa üzerinde KAVAL kelime anlamı gösterilmektedir. KAVAL nedir ? KAVAL ne demek ? gibi soruların cevaplarına bu sayfa üzerinden ulaşabilirsiniz. KAVAL kelimesi sözlük anlamı sayfa üzerinde görüntülenemez ise lütfen bize bildiriniz.