Kaya Özdemir Kimdir ?

Kaya Özdemir Biyografisi

Kaya Özdemir Kimdir ? Biyografisi, Hayatı, Eşi, Nereli, Kaç Yaşında, Öldü mü ?

Kaya Özdemir : Kaya Özdemir (1931)- (2001) sendikacı
1931 yılında Sivas'ta doğdu. Kırıkkale Metal İşçileri Sendikası Başkanlığı ile sendikal hayata başladı. Metal İş Federasyonu kurucusu ve ilk genel başkanı oldu. Ankara Sendikalar Birliği Başkanlığı (1956), Türk-İş Genel Sekreter Yardımcılığı (1960), Türk-İş Genel Eğitim Sekreterliği (1972) ve Türk-İş Genel Başkan Danışmanlığı yaptı.
Sanat Mektebi Mezunları Cemiyeti Başkanlığı (11 yıl)ve Milli Prodüktivite Merkezi (MPM) Başkanlığı (7 yıl) görevlerinde bulundu.
AP'den İstanbul Milletvekili (1965-69) seçildi. TBMM Çalışma Komisyonu Başkanlığı yaptı.
Dünya ve Adalet gazetelerinde 9 yıl günlük yazılar yazdı. Sendika dergilerinde yazıları yayınlandı.
2001 yılında Ankara'da vefat etti.
ESERLERİ:
1.Çaresizlik Şarkısı -şiir-
2.Seyfi Demirsoy
Türk Metal İş Yayınları
HAKKINDA YAZILANLAR
SENDİKACILIĞIN ULU ÇINARI VEFAT ETTİ
Şahin Ali ŞEN
Yemen'de, Galiçya'da 17 yıl savaşan, Kıbrıs'ta İngilizlere esir düşen ve sırtındaki şarapnel parçaları ile ölen Kırıkkaleli Rüstem Ağa'nın oğlu, sendikacılığın duayenlerinden Kaya Özdemir vefat etti.
AP İstanbul milletvekilliği, TBMM Çalışma Komisyonu Başkanlığı, Türk-İş Genel Eğitim Sekreterliği, Metal İş Federasyonu Kurucu ve ilk genel başkanlığı görevlerinde bulunan Özdemir'in "emekle bütünleşmiş bir yaşamı" vardı.
Sendikal hareketin başladığı 50'li yıllardan beri çalışanlara hizmet vermeye çalışan Özdemir, Hakk'a yürüdüğünde Türk-İş Genel Başkan Danışmanı olarak görevini sürdürüyordu. Yani yarım asırlık bir sendikal hizmet.
Özdemir, eli kalem tutan sendikacılardandı. Zaten çocukluk hayali "edebiyat öğretmeni" olmaktı. Birçok gazetede köşe yazarlığı yapan Özdemir, makalelerine Türk-İş Dergisi'nde devam ediyordu. Özdemir, "İş Güvencesi ve Sendikalar" başlıklı son yazısında sendikaların iş güvencesine bakışını anlattı.
Özdemir, iyi bir sendikacı olmanın yanında aynı zamanda iyi bir şair.Özdemir'in "Çaresizlik Şarkısı"ismiyle bir de şiir kitabı bulunuyor.
Özdemir, şairlerin şairi olarak bilinen Necip Fazıl Kısakürek'e sendikalarda konferans verdiren ilk sendikacılardan. Özdemir'in hayran olduğu sendikacıların başında Türk-İş'in liderliğini yapmış ve "Sendikacılık çileli meslektir." sözünün sahibi Seyfi Demirsoy var. Özdemir, Demirsoy'u anlatırken"Hayatta tanıdığım en enteresan, mert, cesur, yürekli, çıkar hesabı gütmeyen şahsiyet sahibi bir insandı. Önünde başbakanlar eğilirdi." şeklinde övgüyle söz ederdi.
Özdemir'in birçok siyasi lider ile anıları bulunuyor. MKEK ekonomik imkansızlıklar nedeniyle kapanma noktasına geliyor. Bu arada toplu iş sözleşmesi görüşmeleri de devam ediyor. Özdemir, sendikanın yöneticileri ile Başbakan Adnan Menderes'e çıkıyorlar. Görüşme sırasında Özdemir, "Biz zam istemiyoruz; yeter ki MKEK kapanmasın." diyor. Bu sorumluluğa duygulanan Başbakan Menderes, yanındakilere "Böyle sorumlu ve vatanperver sendikacılar olduğu sürece Türkiye'nin sırtı yere gelmez." diyerek Özdemir'i tebrik ediyor. Merhuma Allah'tan rahmet, sendikal camiaya da başsağlığı ve sabır diliyorum...

Bu bilgi faydalı oldu mu ?

 

Kaya Özdemir Özgeçmişi

Kaya Özdemir Hayatı

Sizde Kaya Özdemir ile ilgili bildiklerinizi paylaşır mısınız ?

Kaya Özdemir biyografisi 26 defa okunmuştur. [4535]