KEŞMİR kelime anlamı KEŞMİR nedir KEŞMİR ne demek KEŞMİR sözlük anlamı KEŞMİR

Kelime Anlamı Nedir ? Ne Demek ?

dünynın en yüksek sıradağları olan Himalayalar üzerinde yer alan bir bölge. Keşmir 10. asra kadar Hindu Racalar tarafından idre edildi. Bu trihten tibren Müslüman Türkler, racaların saraylarına ücretli asker olarak girdiler. Bunlardan biri olan Şah Mirza kısa zamanda nüfzunu kuvvetlendirerek, Keşmir tahtını ele geçirdi ve 1339da bölgede bir İslm devleti kurdu. Keşmir Sultanlığı 1589a kadar bölgede hüküm sürdü. Daha sonra bölgeye Bbürlüler hkim olarak Keşmir Sultanlığına son verdi. On dokuzuncu asra kadar Bbürlülerin hkimiyeti altında kalan Keşmir, 19. yüzyılda İngiliz müstemlekesi oldu. İngilizler, Hindistanı terk ederken çatışmalar eksik olmasın düşüncesiyle 99u Müslüman olan Keşmiri Hindistanın işgalinde bıraktılar (1947). Keşmir yüzünden Hindistanla Pakistan arasında 1947 yılında çıkan savaş neticesinde konu 1948de Birleşmiş Milletlere götürüldü ve alınan kararla Keşmir bölündü ve ateşkes hattına Birleşmiş Milletler askerleri yerleştirildi. 1956da Hindistan Başbakanı Nehru, CammuKeşmir bölgesini eylet statüsü vererek Hindistana bağladı. 1962de ise Çin Ladakhı Tibetin bir parçası sayarak Keşmirin doğusunu işgl etti. Böylece Keşmir üç ateş arasında kaldı. Çin kendi yönetimi altına aldığı topraklarda hkimiyetini kendi uslbunce sağladı. CammuKeşmir eyletindeki Müslümanlar 1970te düzenledikleri bir kongre neticesinde Pakistana katılma kararı alması üzerine 1971de Hindistan ile Pakistan arasında yeni bir savaş çıktı. Fakat bir netice alınamadı. Hindistan CammuKeşmir eyletindeki bağımsızlık hareketlerini zor kullanarak bastırdı. O zamandan beri Keşmirde kanlı olaylar devam etmektedir.

Himalayaların üzerinde yer alan Keşmir, toprakları tammen dağlıktır. Dünynın ikinci en yüksek noktası olan Godwin Austin Zirvesi (8611 m) bölge toprakları içinde kalır. Bölgede 3000 metrenin üzerindeki dağlar dima karlarla kaplıdır. Pakistan için çok önemli olan akarsuların bir kısmı Keşmir topraklarından kaynaklanır. Karlarla kaplı dağların ortasında yer alan İndus Vdisi ve 1500 m yükseklikteki Keşmir Vdisi bölgenin can damarlarını meydana getirir.

Keşmirin yazlık başşehri durumunda olan Srinagar, Keşmir Vdisinde ve denizden 1768 metre yükseklikte kurulmuştur. Srinagar medrese, cmi ve evliy türbeleriyle süslü bir İslm merkezidir. Kışlık merkez Cammu ise daha güneyde yer almaktadır.

Günümüzde Pakistanın kontrolü altındaki topraklarda iki milyon, Hindistanın kontrolü altındaki topraklarda altı milyon, Çinin kontrolü altındaki topraklarda bir milyon olmak üzere Keşmir bölgesinde dokuz milyon insan yaşamaktadır. Nüfsun büyük kısmı Müslümandır. Çok az Hindu bulunmaktadır.

Keşmir Vdileri tam bir tarım bölgesidir. Başlıca ürünleri pirinç, buğday, mısır, arpa ve tütündür. Meyvecilik ve ipekböcekçiliği ekonomide önemli yer tutar. Hayvancılık gelişmiş olup, yak, koyun, sığır ve keçi beslenir. Keşmir keçisi dünyca meşhurdur. Bu keçiden elde edilen yünden yapılan dokumalar çok ünlüdür. Keşmir topraklarında bakır, demir, boksit, çinko, mermer ve antrasit yatakları vardır.
  • İngilizcesi :Cashmere

Kelime Dili

KEŞMİR kelimesi Türkçe bir kelimedir.

Örnek Cümleler ve Ek Bilgiler

KEŞMİR kelimesi ile ilgili örnek cümle veya ek bilgi bulunamadı. Sözlüğü geliştirmek için lütfen KEŞMİR kelimesi ile ilgili bildiklerinizi yazınız.

Sizde içinde KEŞMİR kelimesi geçen bir şeyler yazar mısınız ?

Sizde içinde KEŞMİR kelimesi geçen bir şeyler paylaşın !

Benzer Kelimeler

KEŞMİR SULTANLIĞI
Bu sayfa üzerinde KEŞMİR kelime anlamı gösterilmektedir. KEŞMİR nedir ? KEŞMİR ne demek ? gibi soruların cevaplarına bu sayfa üzerinden ulaşabilirsiniz. KEŞMİR kelimesi sözlük anlamı sayfa üzerinde görüntülenemez ise lütfen bize bildiriniz.