Peygamber kelime anlamı Peygamber nedir Peygamber ne demek Peygamber sözlük anlamı Peygamber (Hukuk Terimi)

Kelime Anlamı

Haber Getiren, Bilgiler Getiren, Elçi, Resûl. Ilâhi Hukuk Sistemlerinde Hukukun Kaynaği Ilâhîdir. Allah Tarafindan Gönderilen Hükümler Insanlar Arasinda Hukukun Temel Ilkelerini, Dayanaklarini Oluşturur. Işte Bu Ilâhi Irade Ile Insanlar Arasindaki Baği, Irtibati Sağlayan, Ilâhî Ve Küllî Akil Ile Beşerî Akil Arasindâki Baği Kuran, Hükümleri Getiren, Allah'in Insanlar Arasindan Seçtiği, Arapça Resûl-Nebi Denilen Peygamberler'dir. Onlar Bu Emirleri Vahiy Yolu Ve Vahiy Meleği Vasitasiyla Allah'dan Alirlar, Insanlara, Ümmetlerine Tabliğ Ederler. Uygularlar. Müslümanliğa Göre Herkes Ilâhî Irade Ile Temasta Bulunma, Temas Kurma Yeteneğine Sahip Olamadiği Gibi, Allah Bir Konuda Hüküm Göndermedikçe De Kullarini O Fiillerden Ve O Konudan Dolayi Sorumlu Tutmamaktadir. Bu Seçkin Kişilerin Vasiflari Beştir: Sidik; Doğruluk. Emânet; Güvenilirlik. Tebliğ; Görevi Çekinmeden Yerine Getirme. Ismet; Kötülüklerden Uzak Durma. Fetânet; Zekî Olmak.

Kelime Dili

Türkçe

Eş Anlamlıları

  • Peygamber
  • elçi
  • yalavaç
  • yalvaç

Ata Sözleri

Allah'ın ondurmadığını; Peygamber sopa ile kovar.
Dünya (Peygamber) Süleyman'a bile kalmamıs.
Kimse kendi memleketinde peygamber olmaz (olmamıs).

Örnek Cümleler

1- Allah tarafından seçilirler 2 - Allah'tan vahiy getirirler 3 - Vahyi, olduğu gibi insanlara bildirirler . 4 - Vahyedileni uygular, insanlara örnek olurlar . Yukarıdaki Peygamber ne demektir sorunuzu açıklıyor .

Sizde içinde Peygamber kelimesi geçen bir şeyler yazar mısınız ?

Sizde içinde Peygamber kelimesi geçen bir şeyler paylaşın !

Bu sayfa üzerinde Peygamber kelime anlamı gösterilmektedir. Peygamber nedir ? Peygamber ne demek ? gibi soruların cevaplarına bu sayfa üzerinden ulaşabilirsiniz. Peygamber kelimesi sözlük anlamı sayfa üzerinde görüntülenemez ise lütfen bize bildiriniz.