Kelime Anlamı Bulma

Aradığınız Kelime

desi kelime anlamı nedir ? ne demek ? sözlük anlamı ? desi

  • İki omuz arasında boyun battığı yer.

Boş Zihin kelime anlamı nedir ? ne demek ? sözlük anlamı ? Boş Zihin

(Tabula Rasa) Emprisist
epistemolojide, deneyle kazanılmış izlenimlerin üzerine kaydedildiği, doğuştan
boş bir tabela gibi olduğu ve önsel bilgi taşımadığı kabul edilen zihin.

adımadım kelime anlamı nedir ? ne demek ? sözlük anlamı ? adımadım

Ağır ağır, yavaş yavaş

imam nikahlı kelime anlamı nedir ? ne demek ? sözlük anlamı ? imam nikahlı

İmam nikâhı olan

dümen neferi kelime anlamı nedir ? ne demek ? sözlük anlamı ? dümen neferi

En geride olan, sonuncu, en tembel
  • En geride olan, sonuncu, en tembel.

Layout Character kelime anlamı nedir ? ne demek ? sözlük anlamı ? Layout Character

Yapı Denetim Karakteri

tanrı korusun kelime anlamı nedir ? ne demek ? sözlük anlamı ? tanrı korusun

mazallah

iyelenmecilik kelime anlamı nedir ? ne demek ? sözlük anlamı ? iyelenmecilik

  • Canlının kendine göre önemli olan nesneleri, başkalarıyle paylaşmak istemeyerek kendine saklamaya uğraşması.

letterpress kelime anlamı nedir ? ne demek ? sözlük anlamı ? letterpress

  • Tipo baskısı
  • Linotip
  • Bir kitabın yazılı kısmı (resimler hariç).
  • Kitap metni, tipo baskı

ince sıva kelime anlamı nedir ? ne demek ? sözlük anlamı ? ince sıva

  • Kaba sıva üzerine ince kum ve çimento karışımıyla yapılan düzgün sıva.

Dry Distillation kelime anlamı nedir ? ne demek ? sözlük anlamı ? Dry Distillation

Kuru Damıtma

MİLLİYETÇİLİK Milliyet kelime anlamı nedir ? ne demek ? sözlük anlamı ? MİLLİYETÇİLİK Milliyet

İslmiyet "posa ırkçılığını" ve ırk ve kavim üstünlüğü iddilarını chiliyye devri detleri olarak reddetmekle birlikte, asl, müslümanları, soyunu, kavmini ve ırkını red ve inkr etmeye dvet etmemektedir. Aksine böyle bir fiili harm saymaktadır. Kaldı ki; "Vatan sevgisi mndandır", "Kişi kavmini sevmekle suçlanamaz" ve "Kavminin efendisi, kavmine hizmet edendir" diye buyuran Reslullah efendimizin dnini; kavimlerin, milletlerin ve milliyetçiliğin aleyhine kullanmak mümkün değildir. İslmiyet bunları yok etmez, kardeş olmaya dvet eder. (S. Ahmed Arvs)

Double Piston Motor kelime anlamı nedir ? ne demek ? sözlük anlamı ? Double Piston Motor

Çift Pistonlu Motor

neon lambası kelime anlamı nedir ? ne demek ? sözlük anlamı ? neon lambası

neon

Untimed Call kelime anlamı nedir ? ne demek ? sözlük anlamı ? Untimed Call

Ücretli Süresiz Çağrı

Data Link Layer kelime anlamı nedir ? ne demek ? sözlük anlamı ? Data Link Layer

Veri Bağlantı Katmanı

toleranslı kelime anlamı nedir ? ne demek ? sözlük anlamı ? toleranslı

hoşgörülü, anlayışlı, °müsamahalı.

Enumeration kelime anlamı nedir ? ne demek ? sözlük anlamı ? Enumeration

Birer Birer Öge Işleme (Ortaya Çıkarma)

hitanet kelime anlamı nedir ? ne demek ? sözlük anlamı ? hitanet

Sünnetçilik

ALASKA kelime anlamı nedir ? ne demek ? sözlük anlamı ? ALASKA

Kuzey Amerikada Asyaya doğru uzanmış bir yarımada. ABDnin 40. ve en geniş eyaleti. Yüzölçümü 1.518.807 km2, nüfusu ise 521.000in üzerindedir. Başkenti Juneau (nüfusu 6000)dur.

Alaskanın KuzeyBatısının dağlık, ikliminin çok sert ve ulaşımın çok güç olması yüzünden insanların yaşamasına pek elverişli değildir. Buna karşılık güney kısmının okyanusa açılması, yeraltı zenginliklerinin ve petrolün bol olması, stratejik durumunun önemi sayesinde Kuzey Kutbunun kalabalık ve çekici bölgeleri arasına girmiştir.

Alaska, Danimarkalı Bering tarafından 1741 yılında keşfedildi. 1799da ABD ve Rusyanın ortaklaşa kurduğu bir şirket vasıtasıyla, bu iki devletin sömürgesi haline geldi. Bu sömürgeciliğin kendisine faydalı olmadığını anlayan Rus Çarı İkinci Aleksandır tarafından 1867 yılında ABDye satıldı.

Alaska, Büyük Okyanus kıyısında Alaska Körfezi, Batıda Aleut adalarına ulaşır. Doğuda kıyı adaları ile sınırlanır. Kıyıları çok girintili çıkıntılıdır. Toprakları yeraltı madenleri yönünden çok zengindir. 400.000 kilometrekareyi aşan büyük bir kısmı bataklıklarla kaplıdır. Buralar yaşayışa elverişli olmadığı gibi, faydalanılması da mümkün değildir.

Alaska, Kuzey Amerikanın kuzeyinde batıya doğru bir yarımada şeklinde uzanır. Batıya doğru uzanan burnu ile Asya arasında Bering Boğazı yer alır. Güneyi dağlık, Yukon ırmağının aktığı çukur ve düzlüklerle kaplıdır. Kuzeyi ise tepelik ve yaylalıktır. Güneyde kar ve buzullarla kaplı olan dağlar, genç ve sıradağlar halinde uzanırlar. En yüksek noktası Mac Knley 6193 metredir. En kuzeyde Brooke Dağları vardır. Bunların en yüksek noktası da Michelson doruğu olup yüksekliği 2816 metredir.

Alaska Dağlarının Güney batı kısmına doğru Aleut Sıradağları uzanır. Aleut Takımadaları da bu dağların bir devamı ve uzantısı olarak bilinir. Aleut Sıradağlarında tesiri fazla volkanik yanardağlar mevcuttur.

Göller ve akarsular bakımından zengindir. Bering Denizine dökülen Yukon (uzunluğu 3300 m) Irmağı ile Kuskovin Nehri önemli akarsularıdır. Yarımadanın hemen başlangıcında yer alan İllima ve Clark gölleri de sayılı büyük göllerdendir.

İklim bakımından çeşitli özelliklere sahiptir. Güney ve güneybatısında Büyük Okyanus iklimi, Kuzey kutup bölgesinde kutup iklimi, ortasında ise kara iklimi hakimdir. Yağış mikdarı bölgelere göre değişir.

Alaskanın toprakları çok, nüfusu ise azdır. Kilometrekare başına 0,2 kişi düşer. Büyük şehirleri, Anchorge, Fairbonks ve Spenarttır. Nüfusunun yarıdan fazlasını beyazlar teşkil eder. Bunun yanında Eskimo ve Kızılderililer, Çinli ve Filipinliler de vardır. Eskimolar her geçen gün şehirlere gelip buralara yerleşmektedirler. Kızılderililer, kabileler halinde olmayıp köylerde yaşarlar. Halk Hıristiyan olup, protestan mezhebine bağlıdır.

Doğal kaynakları bakımından çok zengindir. Önemli madenleri altın, platin, kok kömürü ve kalaydır. Orman alanları oldukça geniştir. ABDnin ihtiyacını karşılayabilecek kapasiteye sahiptir. Ham petrol üretiminde Texasın ardından ikinci sırada yer alır.

Balıkçılık, kömür işletmeciliği ve konservecilik son derece gelişmiş olup, kürk ihracatında da çok ileridir.

Alaskada ayı türleri, bizon, fok balığı ve evcil büyük baş hayvanlar bulunur. Süt, önemli bir gelir kaynağıdır. Çiftlik ürünlerinin yıllık değeri 5 ile 6 milyon dolar civarındadır. Hayvani besin olarak yumurta ile sebzelerden patates ve kabak önemli yer tutar.

Ulaşım bakımından geridir. Güney kısmında Seyvart ve Fairbonks arasında tek bir demiryolu ile ABD ve Kanadayı birbirine bağlayan karayolu vardır. Ulaşım genellikle uçak ve deniz taşıtlarıyla yapılır.
123