Kemal Unakıtan Kimdir ?

Kemal Unakıtan Biyografisi

Kemal Unakıtan Kimdir ? Biyografisi, Hayatı, Eşi, Nereli, Kaç Yaşında, Öldü mü ?

Kemal Unakıtan : Kemal Unakıtan siyaset adamı, bakan
1946 yılında Edirne'de doğdu. Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi mezunu. MC hükümetinde SEKA Genel Müdürlüğü yaptı. Özel sektöre geçerek, Albaraka Türk Finans Kurumu'nda yönetim kurulu üyeliği yaptı. 58. ve 59. Hükümette Maliye Bakanlığı yaptı. Evli ve 3 çocuk babasıydı.
siyasi hayatı
Recep Tayyip Erdoğan'ın talebiyle onun yerine aday olarak 2002 yılında TBMM'ye girdikten sonra yine Erdoğan'ın inisiyatifiyle Abdullah Gül başbakanlığındaki 58. Hükümette Maliye Bakanlığı'na getirildi. Erdoğan'ın Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nı Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener'den alarak, kendisine bağlamasıyla özelleştirmenin de patronu oldu. Hakkında Ekim 2005, Şubat 2006 ve Mart 2006 tarihlerinde verilen üç ayrı gensoru önergesi de, TBMM Genel Kurulu'nda reddedildi. 22 Temmuz 2007 tarihinde Ak Parti'den Eskişehir milletvekili seçilen Unakıtan, 60. hükümette de Maliye Bakanı olarak görev aldı ancak 1 Mayıs 2009 tarihinde yapılan kabine değişikliği sonucu bu görevi Mehmet Şimşek'e devretti ve kendisi kabine dışında kaldı.VEFAT-HABER
Kemal Unakıtan vefat etti
Milliyet 12 Ekim 2016
Eski Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, tedavi gördüğü hastanede vefat etti.
Alınan bilgiye göre, bir süredir vücudundaki ödemler nedeniyle tedavi gören 70 yaşındaki Kemal Unakıtan, bu sabah Acıbadem Maslak Hastanesi'nde hayatını kaybetti. Başbakan Binali Yıldırım, Kemal Unakıtan'ın cenazesinin, yarın öğlen namazını müteakip, Süleymaniye Camii’nde kılınacak cenaze namazının ardından Süleymaniye Külliyesi’nde toprağa verileceğini açıkladı.

Bu bilgi faydalı oldu mu ?

 

Kemal Unakıtan Özgeçmişi

Kemal Unakıtan Hayatı

Sizde Kemal Unakıtan ile ilgili bildiklerinizi paylaşır mısınız ?

Kemal Unakıtan biyografisi 30 defa okunmuştur. [4057]