Konsültasyon

Konsültasyon Nedir ? Konsültasyon Ne demek ?

1-)Alm. Konsultation (f), Fr. Consultation (f), İng. Consultation. Tıpta, çeşitli dallarda uzman olan hekimlerin, tam aydınlatılmamış bir vaka yahut teşhisi zor bir hastalık karşısında yaptıkları fikir alışverişi. İstişare. Tıptaki bilgilerin son derece artması, bir hekimin her konuda azami bilgiye sahib olmasını imkansız kılmıştır. Buradan uzmanlık dalları doğmuş, hatta uzmanlık dalları da kendi içlerinde bölümlere ayrılmıştır.

Konsültasyon, çeşitli durumlarda başvurulan bir yoldur. Psikiyatrik (ruhi) bozukluklar gösteren bir hastada dahiliye uzmanı bir hekimin teşhisi ve görüşleri yetersiz kalabilir. Hastanın belirtileri onu şaşırtabilir. Böyle durumdaki hekimin yapacağı iş “psikiyatrik konsültasyon” isteğinde bulunmaktır. Bir ruh hastalıkları uzmanıyla beraber fikir alışverişinde bulunarak teşhise gitmek, bu durumda, en emin yoldur. Bu şekildeki örnekler birçok dallar arasında çoğaltılabilir. Konsültasyon yapılan bir diğer durum da, uygulanacak tedavi üzerinde hekimlerin yaptığı istişaredir. Hastada uygulanacak ameliyatın yapılıp yapılmaması veya ameliyat tekniğinin ne olacağı cerrahlar arasında yapılan konsültasyonda belirlenir. Ameliyatlardan başka çeşitli hastalıklarda uygulanacak tedaviler de hekimler arasında yapılan istişareyle tesbit edilir.


2-)Bir hastalığa birkaç hekimin teşhis koyması işi, konsulto.


3-)Danışım


4-)Hayvan sahibi veya tedaviyi yapan veteriner hekimin isteğiyle iki veya daha çok veteriner hekimin hasta başında buluşup o hasta ve hastalığa ilişkin fikir alışverişi yapmaları işlemi.


5-)Hastalığın hik


Bu bilgi faydalı oldu mu ?

 


Dil
Anlamı
İngilizcesi İngilizce
Medical consultation.
İngilizcesi İngilizce
Consultation.

  • Telefon hattından aile içi şiddet, ayrımcılık, çocuk hakları ihlali ve insan ticareti ile ilgili Konsültasyon alınabilecek.
  • Hastanın talebi üzerine bu konuda dünyanın başka ülkelerindeki merkezlerden Konsültasyon talep edileceği, bu merkezlerden farklı bir görüş gelmesi halinde bunun gereğinin de yapılacağı bildirildi.

Sizde içinde Konsültasyon kelimesi geçen bir şeyler paylaşın !

Konsültasyon kelimesi anlamı 327 defa okunmuştur. [238526] Konsültasyon kelime anlamı, Konsültasyon nedir, Konsültasyon ne demek, Konsültasyon sözlük anlamı

Paylaş