Lütfi Mestan Kimdir ?

Lütfi Mestan Biyografisi

Lütfi Mestan Kimdir ? Biyografisi, Hayatı, Eşi, Nereli, Kaç Yaşında, Öldü mü ?

Lütfi Mestan : Lütfi Mestan HÖH Eski Genel Başkanı
Kırcali Milletvekili
Lütfi Ahmet Mestan
24 Aralık 1960 tarihinde Bulgaristan'ın Kırcali şehrinde doğdu. Uzun yıllar HÖH içinde görev aldı. Kırcali Milletvekili seçildi. Son görevi HÖH Genel Başkan Yardımcılığı idi. 19 Ocak 2013 tarihinde Ahmet Doğan'ın yerine genel başkan seçildi.
English Biography
Lütfi Ahmet Mestan (Bulgarian: &
1051;&
1102;&
1090;&
1074;&
1080; &
1040;&
1093;&
1084;&
1077;&
1076; &
1052;&
1077;&
1089;&
1090;&
1072;&
1085;) or shortly Lütfi Mestan (born 24 December 1960), is a Bulgaria politician of Turkish origin. He is the 2nd and current chairman of the Movement for Rights and Freedoms (HÖH). He has been the Member of Parliament for Kardzhali.
HABER
Hak ve Özgürlükler Hareketi’nin yeni başkanı Lütfi Mestan
19 Ocak 2013
Bulgaristan’ın başkenti Sofya’da Hak ve Özgürlükler Hareketi’nin (HÖH) 8’nci olağan kongresinde genel başkanlığa Lütfi Mestan seçildi.
Genel Başkan seçildiği için tebrikleri kabul eden Mestan, genel başkanları Ahmet Doğan'a yapılan silahlı saldırı girişimini de kınadı.HABER
Türkçe konuştu, 2 bin 500 avro ceza yedi
11 Mayıs 2013

Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) lideri Lütvi Mestan, Kırcaali halkını Türkçe selamlayarak Karamantzi'de konuşmasını Türkçe yaptığı için anında 2 bin 500 avro para cezasına çarptırıldığını söyledi.
Bulgaristan'da Pazar günü yapılacak erken parlamento seçimleri için partilerin sürdürdüğü kampanyalar sona erdi. Seçime katılacak 45 parti ve koalisyon, propaganda çalışmalarını tamamladı.
Üyelerinin çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) seçim kampanyasının son gününde miting ve konser düzenledi.
HÖH, ülkenin güneydoğusundaki Hasköy şehrine bağlı Karamantzi köyünde 1989 yılında devrilen komünist rejimin Müslümanlara karşı uyguladığı asimilasyon politikalarını hatırlatmak üzere miting düzenledi. Kırcaali şehrinde de ünlü sanatçıların katıldığı konser verildi.
Karamantzi'de yapılan mitingde konuşan HÖH lideri Lütvi Mestan, yarın yapılacak seçimin, Bulgaristan için "kader günü olacağını" belirterek, seçimden daha güçlü ve başarılı çıkacaklarını savundu.
Mestan, Karamantzi halkının 29 yıl önce komünistlere karşı direnişin öncüsü olduklarını, o direnişe katılanların acılarını unutmayacaklarını kaydetti.
TÜRKÇE'YE 2500 EURO CEZA
Seçim kampanyasının son gününde Türklerin yoğun olarak yaşadığı Kırcaali'de konser düzenleyen HÖH, bölge milletvekili adaylarını tanıttı. Lütvi Mestan, Kırcaali halkını Türkçe selamlayarak Karamantzi'de konuşmasını Türkçe yaptığı için anında 2 bin 500 avro para cezasına çarptırıldığını söyledi.HABER
Hak ve Özgürlükler 34 milletvekili kazandı
12 Mayıs 2013
Bulgaristan'da yapılan seçimlerin resmi olmayan
ilk sonuçlarına göre, parlamentoya 4 parti giriyor.
Bulgaristan Merkez Seçim Komisyonunca (ZİK), 240 sandalyeli parlamentonun üyelerini belirlemek üzere yapılan seçimde oy kullanma işleminin sona erdiği
bildirildi.
Kayıtlı seçmen sayısının 6 milyon 868 bin 455 olduğu ülkede seçime katılım oranı yüzde 46,4 düzeyinde kaldı. Oy kullanımı mecburi olmayan seçime 38 parti ve 7 koalisyon katıldı.
Açıklanan ilk sonuçlar, azınlık hükümeti kurulması ihtimalini güçlendiriyor. Anayasa gereğince parlamento onayıyla göreve başlayacak hükümetin, en az 121 milletvekilinin desteğine sahip olması gerekiyor.
Resmi olmayan ilk sonuçlara göre, Bulgaristan'ın Avrupa Gelişimi İçin Vatandaşlar (GERB) oyların yüzde 30'unu aldı. GERB iktidarı döneminde ana
muhalefet konumundaki Bulgaristan Sosyalist Partisi ise oyların yüzde 27'sini almayı başardı.
Üyelerinin çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) yüzde 11'lik oyla üçüncü büyük parti olma özelliğini korudu. HÖH'ün, hükümet kurma sürecinde kilit rol oynayacağı tahmin ediliyor.
Irkçı ve aşırı milliyetçi ATAKA partisi de yüzde 7,5 oy alarak ülkenin dördüncü siyasi partisi oldu.
Parlamentoya giriş barajının yüzde 4 olduğu ülkede, bazı küçük partilerin de barajı geçeceği tahmin ediliyor. Bulgaristan'ın eski Avrupa Birliği Komiseri Meglena Kuneva'nın Vatandaşların Bulgaristanı Hareketi (DBG) yüzde 3,9 oyla barajı aşabilme şansına sahip. DGB'nin parlamentoya girmesi durumunda koalisyon kurma formüllerin köklü bir şekilde değişmesi bekleniyor.
İlk sonuçlara göre 240 sandalyeli parlamentoya ilk 4 partinin girmesi durumunda GERB'in 96, BSP'nin 86, HÖH'ün 34 ve ATAKA'nın 24 milletvekili alması
bekleniyor.
HÖH'den ayrılan eski milletvekili Korman İsmailov'un liderliğini yaptığı Hürriyet ve Şeref Halk Partisi (HŞHP) ilk belirlemelere göre barajı geçemiyor.
Öte yandan yurt dışında 57, ülkede 211 seçim bölgesi oluşturuldu.
Katılımın düşük olduğu Türkiye'de 53 bin civarında oy kullanıldı. Bulgaristan'da 2009 yılında yapılan son parlamento seçiminde Türkiye'den 94 bin oy gelmişti.
HABER
HÖH, teknokratlar kabinesini destekleyecek
Zaman 23 Mayıs 2013
Bulgaristan'da önceki hafta yapılan genel seçimlerde sandıktan birinci çıkan GERB partisi lideri Boyko Borisov, Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev'le bir araya geldi. Borisov, tek şanslarının milliyetçi Ataka partisi ile koalisyon kurmak olduğunu, fakat bunu kendilerinin istemediğini söyledi.
Borisov, "Seçimlerden önce halka koalisyona tabi olmayacağımıza dair söz verdik. Büyükelçilere hakaret eden Ataka partisiyle de yola çıkmak istemiyoruz." dedi.
Boyko Borisov'un görevi kabul etmemesinin ardından Plevneliev, Sosyalist Parti lideri Sergey Stanişev'le bir araya gelecek. Stanişev, hükümeti kurması için eski Maliye Bakanı Plamen Oreşarski'yi destekleyeceklerini belirtmişti. Hak ve Özgürlükler Hareketi Başkanı Lütvi Mestan da Oreşarski teklifine destek vermişti. Salt çoğunluk için 1 oya daha ihtiyacı olan iki partinin destekleyeceği teknokratlar kabinesinin, azınlık hükümeti olarak görev yapması bekleniyor.
HABER
Bulgaristan Türkleri seçime hazırlanıyor
2 Ekim 2014
Bulgaristan Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Avukat İbrahim Efendioğlu, 5 Ekim günü Bulgaristan’da erken seçim yapılacağını duyurdu.
Efendioğlu, bir milyonu aşkın Türk’ün yaşadığı Bulgaristan’da Türklerin çoğunluğunu oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketinin (HÖH) seçime katılmasının önemine değindi.
HÖH’ün üç kez koalisyon ortağı olarak Balkanlardaki barış ve huzurun sağlanmasına yardımcı olduğunu belirten Efendioğlu, “HÖH kilit parti seviyesindedir. Bulgaristan’da Türk ve Bulgar halkının huzur dengesinin sürdürülebilmesi için bu seçimde de başarılı olmalıdır” dedi.
Efendioğlu, 5 Ekim’de yapılacak seçimlerde Türkiye’de Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa, Edirne, Balıkesir, Manisa, Tekirdağ, Yalova, İzmit, Kırklareli ve Antalya illerinde açılacak olan toplam 135 sandıkta oy kullanılabileceğini söyledi.
HABER
Bulgaristan’da 31 Türk vekil
14 Ekim 2014
Bulgaristan’da 5 Ekim’de yapılan erken genel seçimlerin ardından Merkez Seçim Komisyonu yeni milletvekillerin isimlerini açıkladı.
Nüfusu 7,3 milyon olan Bulgaristan’da yaklaşık 2 milyon Türk ve Müslüman yaşarken, parlamentoda bu dönem görev yapacak Türk ve Müslümanların sayısı 31 olarak açıklandı.
Üyelerinin çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH), seçimde ülkenin üçüncü en büyük siyasi partisi olarak kendini kanıtlarken, 38 üyelik parti grubundan 28 milletvekili Türk ve Müslüman.HABER
Kırcali'de HÖH zaferi
3 Kasım 2015
Bulgaristan HÖH lideri Lütfi Mestan yerel seçim sonuçlarını değerlendirdi
Bulgaristan'da ikinci turu 1 kasımda yapılan yerel seçimin ardından liderler elde edilen sonuçları yorumlamaya çalıştı.
Listelerinde Türk ve Müslümanlara en geniş yer veren üyelerinin çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu muhalefet Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) partisinin lideri Lütvi Mestan Sofya'da düzenlediği basın toplantısında, "Yolsuzluklar olmasaydı biz ülkenin 2. en büyük siyasi gücü olurduk" dedi.
Nüfusu 7 milyon olan ve 1 milyona yakın Türk ve Müslümanların yaşadığı Bulgaristan'da her 4 belediye başkanını biri HÖH'nden olduğunu, partisinin "coğrafyasının genişlediğini" söyledi.
Oy kullanımı zorunlu olmadığı ülkede ikinci turdaki katılım oranı yüzde 33,5 düzeyinde kalırken, Mestan, HÖH'nin daha önce belirlediği hedeflere ulaştığını öne sürdü. Siyasi rakiplerin bazılarının iddialarını aksine HÖH'nin siyasetin dışına "tekmelenmediğini" belirtti.
Mestan, Türk ve Müslümanların yoğun olarak yaşadığı ve HÖH'nin geleneksel "başarı kalesi" olan Kırcaali'de partinin adayı olan Belediye Başkanı Hasan Aziz daha ilk turda 4. kez şehrin belediye başkanı olarak seçilmesine vurgu yaptı. Aynı zamanda partinin geçmişte daima elinde tuttuğu Gırmen, İsperih, Nikola Kozlevo ve Kubrat gibi belediyelerini bu seçimde kaybetmesini "öğrenilmesi gereken bir ders" olarak tanımladı.
HÖH'nin aldığı oyların tamamını kendi gücü ile kazandığına işaret eden Mestan, "Bu seçimde de halkımıza dürüst davrandık. Bizde rüşvet verilerek kazanılan tek bir oy olmamıştır" diye konuştu.
Kayıtlı seçmen sayısı 6,4 milyona yakın olan Bulgaristan'da HÖH'nin 267 bin oy aldığın belirten Mestan, teknik nedenlerinden dolayı ülke genelinde "geçersiz" sayılan 450 bin oyun HÖH'nin reytingine de zarar verdiğini kabul etti Mestan, partisinin bundan sonraki seçimlerde yoğun eğitme ve bilgilendirme kampanyalar yapacağını duyurdu.
HABER
Bulgaristan’da Rus uçağı krizi
27 Aralık 2015
HÖH lideri Mestan, Rus jeti krizinde Türkiye’yi destekleyince partinin onursal başkanı tarafından görevinden alınarak ihraç edildi. Mestan, Türk elçiliğine sığındı. Partiden 3 milletvekili de istifa etti.
Suriye sınırında hava sahamızı ihlal ettiği için düşürülen Rus savaş uçağı Türkiye ile Rusya arasında ilişkileri zora sokmuştu. Aynı uçak komşu Bulgaristan’da da Türk kökenli siyasetçilerin çoğunlukta olduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi Partisi’nde (HÖH) depreme neden oldu. Genel Başkan Lütfi Mestan’ın Rus uçağının düşürülmesinde Türkiye’ye destek veren bildiriyi okuması partinin onursal başkanı Ahmet Doğan’ı kızdırdı. Doğan, yetkisi olmamasına rağmen merkez yönetim kurulunu toplayarak Mestan’ı başkanlıktan uzaklaştırıldı.
Türk büyükelçiliğine sığındı
Aynı zamanda partiden de ihraç edilen ve devlet korumaları alınan Mestan, Türkiye’nin Sofya Büyükelçiliği’ne sığındı. Çocuklarıyla Türk elçiliğine gelen Mestan’ın, 2008’de kuşkulu bir intiharla ölen HÖH liderinin özel kalem müdürü Ahmet Emin gibi öldürülmekten korktuğu iddia edildi. 24 Chasa gazetesine konuşan Mestan, “Türk elçiliğinde kısa bir süre kaldım. Kritik bir durumda her bir Bulgar siyasetçisi kendi güvenliğini sağlama hakkına sahip. Güvenliğimi sağlamak için bir kaç saate ihtiyacım vardı” dedi.
Ajan geçmişi var
HÖH’ün kurucusu ve iki yıldır onursal başkanlığını yapan Doğan’ın ajan geçmişinden dolayı Rus yanlısı tutumu herkes tarafından biliniyor. Dün Mestanlı’da asimilasyon zamanında şehit olan Türklerin anmasına katılan Mestan, Bulgarca konuşma geleneğini bir kenara bırakarak Türkçe açıklama yaptı. Mestan, “19 yıl sadakatle hizmetten sonra ve en kritik anlarda bile Doğan’ı savunmuşumdur. Davet edilmediğim bir Merkez Konsey oturumu yapıldı. Parlamento’da okuduğum bildiriden dolayı bir kez “kafamın kesileceğini” bilseydim, ben yine de onu okuyacaktım” dedi. Türkiye’nin Sofya Büyükelçisi Süleyman Gökçe, Filibe Başkonsolosu Alper Aktaş ve Burgas Başkonsolosu Niyazi Evren anma töreninde Mestan’ın yanında yer aldı.
Davutoğlu devrede
HÖH’teki krize Başbakan Ahmet Davutoğlu da dahil oldu. Davutoğlu Bulgar mevkidaşı Boyko Borisov’u arayarak Mestan’dan yana olmasını rica etti. Borisov taraf tutmayacağını belirtirken, Mestan’ın ihracı sonrası HÖH Milletvekilleri Hüseyin Hafızov, Şabanali Ahmet ve Aydoğan Ali Mestan ile dayanışma içerisinde HÖH Meclis Grubu’ndan ayrılacaklarını ilan etti. Bulgar parlamentosunda üçüncü siyasi güç konumunda bulunan HÖH, son istifalarla 240 sandalyeli parlamentodaki milletvekili sayısı 36’dan 32’ye indi. Mestan’ın yeni parti kuracağı söyleniyor.

‘Ankara ile ilişkiler kesilir’
Konya Selçuk Üniversitesi, İlahiyat Fakültesi’nden 2005 yılında mezun olan ve üç yıl kadar önce siyasete atılan Şabanali Ahmet, “Kongreye 4 ay kala anti demokratik yollarla kongrede seçilmiş bir genel başkanın bu şekilde görevden alınmasını kabul etmiyoruz. Biz Türkiye ile Rusya ekseninde tarafımızı Türkiye’den yana seçmek durumundayız. İki ülke arasında parçalanmış ailelerimiz var. AB’den taraf, NATO’dan taraf olmak zorundayız” diye konuştu. Doğan’ın bu hamlesine anlam veremediğini de dile getiren Ahmet, “Meğer partisi Rusya çizgisini devam ettirmiş” ifadelerini kullandı. Ahmet, HÖH ile Ankara arasındaki ilişkilerin 2012 ile 2013 yılları arasında durma noktasına geldiğini belirterek, “Ben ve Lütfi Mestan Ankara ile diyalog kurmak için çok çalıştık. İlişkileri belli bir seviyeye getirdi. Ancak bundan sonra HÖH’ün Ankara ile hiç bir ilişkisi olamaz” diye konuştu. Partide yeni istifalar beklediklerini de dile getiren Ahmet, “13 Ocak’a kadar Bulgaristan parlamentosu tatilde. Partide bazı arkadaşların rahatsızlıkları var ama henüz dile getirmediler. Zamanları var düşünüp taşınacaklar, ona göre karar verecekler” dedi.
HABER
Bulgaristan'da yeni bir Türk partisi kurulacak
4 Şubat 2016
Bulgaristan Şumnu Bağımsız Milletvekili Aydoğan Ali, Bulgaristan'da, Lütfi Mestan başkanlığında yeni bir Türk Partisi kuracaklarını bildirdi.

Bulgaristan Şumnu Bağımsız Milletvekili Aydoğan Ali, çeşitli temaslarda bulunmak üzere geldiği Edirne'de, Bulgaristan’da üyelerinin çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi Partisi (HÖH) Genel Başkanı Lütfi Mestan'ın başkanlıktan uzaklaştırılmasının ardından, 6 Türk milletvekilinin partiden istifa ettiğini anımsattı.

Bu bilgi faydalı oldu mu ?

 

Lütfi Mestan Özgeçmişi

Lütfi Mestan Hayatı

Sizde Lütfi Mestan ile ilgili bildiklerinizi paylaşır mısınız ?

Lütfi Mestan biyografisi 73 defa okunmuştur. [6200]