Lawrence Kimdir ?

Lawrence Biyografisi

Lawrence Kimdir ? Biyografisi, Hayatı, Eşi, Nereli, Kaç Yaşında, Öldü mü ?

Lawrence : Lawrence . asker, arkeoloji uzmanı, yazar, ajan
Thomas Edward Lawrence
15 Ağustos 1888 tarihinde Galler'deki Tremadoc, Caernarvonshire'de doğdu. I. Dünya Savaşı sırasında Orta Doğu'da yürüttüğü istihbarat etkinlikleriyle tanındı. Savaş Anılarını, "Seven Pillars of Wisdom" (1926) "Aklın Yedi Dayanağı" adlı kitapta topladı.
Osmanlı sınırında yer alan Sina'nın kuzey kesimini keşfe çıktı. I. Dünya Savaşı'nın hemen başında Sina'nın askeri haritasını çıkarmak üzere Savaş Bakanlığı Harita Dairesi'nde sivil memur olarak çalışmaya başladı.
Aralık 1914'te üsteğmen rütbesiyle Kahire'ye gönderildi. Araplar ve Osmanlıların elindeki Arap toprakları konusunda uzman olduğundan istihbaratta görevlendirildi.
İlk ticari baskısı 1935'te Lawrence'in ölümünden sonra yapılan Aklın Yedi Dayanağı "Seven Pillars of Wisdom" 20. yüzyıl İngiliz Edebiyatında çağdaş kişileri destan kahramanlarına dönüştüren az sayıda eserden biridir.
Savaş anılarının üçüncü düzeltmelerini yaparken, Mart 1921'de Sömürgeler Bakanı Winston Churchill'in Arap işleri danışmanı olarak Ortadoğu'ya gitti.
Kraliyet Hava Kuvvetleri'nden 26 Şubat 1935'te terhis edildikten sonra Clouds Hill'e yerleşti. Yeni projelerle uğraştığı, 19 Mayıs 1935 tarihinde Clouds Dorset'de motosiklet kazasında öldü.
HABER
‘Arabistanlı Lawrence’ öldü
ntv 16 Aralık 2013
Arabistanlı Lawrance filmiyle üne kavuşan aktör Peter O'Toole, hayatını kaybetti. Sekiz defa Akademi Ödülü'ne aday gösterilen O'Toole, 81 yaşındaydı.
Uzun süredir hasta olan ünlü İngiliz aktör Peter O'Toole, dün akşam hayata gözlerini yumdu. Londra'da bir hastanede öldüğü açıklanan O'Toole, 1970'li yıllarda mide kanserini yenmeyi başarmıştı.
İngiliz aktör, geçtiğimiz yıl oyunculuğu bırakacağını açıklamış ve sinemayı 'gözleri yaşlı terk ettiğini' söylemişti.
Beyaz perdede geçirdiği yılların kendisini maddi ve manevi olarak doyurduğunu belirten O'Toole, kariyeri boyunca iyi ve yetenekli insanlarla çalışmaktan mutluluk duyduğunu belirtmişti.
İlk olarak 1962 yılında çekilen Arabistanlı Lawrance ile Oscar'a aday gösterilen O'Toole, 2006 yılında rol aldığı Venus filmiyle son kez aynı onuru yaşamıştı.
Ömrü boyunca hastalıklarla boğuşan O'Toole, her ne kadar halsiz düşse de oyunculuktan kopmayı reddetmiş ve "Eğer bir şeyi siteyerek ve keyif alarak yapmayacaksanız, o zaman hiç yapmayın" ifadesini kullanmıştı.
Oyunculuk kariyerine 1955 yılında başlayan O'Toole, 1.90'a yaklaşan boyu, mavi gözleri ve yakışıklılığıyla döneminin en yakışıklı aktörlerinden biri kabul ediliyordu.HABER
360 bin TL'lik Osmanlı haritası
13 Eylül 2014
Birinci Dünya Savaşı’nda Arap aşiretlerini Osmanlı'ya karşı örgütleyen Edward Lawrence’ın çizdiği ve Arapların 1917 yılında Osmanlı Devleti’ne karşı isyanı sırasında izledikleri yolu gösteren harita astronomik bir fiyatla müzayedeye çıkartılacak.
Arabistanlı Lawrence adıyla bilinen İngiliz casusun çizdiği harita önümüzdeki ay Londra’da 100 bin sterline (360 bin TL) satışa sunulacak.
İngiliz ajan tarafından çizilen ve Arapların 1917 yılında Osmanlı Devleti’ne karşı isyanı sırasında
izledikleri yolu gösteren harita 100 bin sterline satışa çıkarılıyor.
Arabistan’ın kuzey tarafının yer aldığı harita, 1917 ve 1922 yılları arasında sararmış saman kağıdı üzerine ünlü ingiliz casus Thomas Edward Lawrence tarafından çizildi. Lawrence’ın önderliğindeki Arap birliklerinin Al Wejh limanından Hicaz demiryoluna kadar takip ettiği rotada gösteren haritada aynı zamanda Arapları örgütleyen casusun savaç stratejileri de yer alıyor.
Arap birliklerini Osmanlı devletine karşı savaşa kışkırtan İngiliz casus çizdiği bu harita sayesinde Birinci Dünya Savaşı’nda Araplar Kızıldeniz’deki Akabe limanını ele geçirmişti.
Osmanlı’nın ana limanlarından biri niteliğindeki Akabe limanını kaybetmesine neden olan harita 1962 yılında Asya Kraliyet Derneği’ne bağışlanmıştı.

Bu bilgi faydalı oldu mu ?

 

Lawrence Özgeçmişi

Lawrence Hayatı

Sizde Lawrence ile ilgili bildiklerinizi paylaşır mısınız ?

Lawrence biyografisi 142 defa okunmuştur. [3667]