Lenfanjit Nedir ? Ne Demek ?

Lenfanjit Kelime Anlamı Nedir ?

1-)Alm. Lymphangitie (f), Fr. Lymphangite, İng. Lymphangitis. Derin veya sathi lenfatik kanalların had (akut) veya müzmin (kronik) iltihabı. En çok streptekok ve stafilokok cinsi mikroplarla olur.

Akut lenfanjit: Ateş, titreme, halsizlik, genel belirtileridir. Akyuvar sayısında artma olur. Genellikle ayak veya eldeki bir iltihabi olayın devamıdır. Ayak mantarı sıklıkla buna yol açar. Ciltte pembe, hassas bölgeler lenf nodlarına (bezlerine) doğru ilerleyen çizgiler şeklinde görülebilir. Sıklıkla dokularda sıvı birikimine bağlı şişlik (ödem) olur.

Kronik lenfanjit: Cilt veya cilt altında mikrobik olayın başladığı yerde sert bir bölge meydana gelir. Burada apse, ülser, iyileşen dokular (netbe dokuları) bulunabilir.

Tedavi: Mikrop uygun vasatlarda üretilmeye çalışır. Antibiyotik tedavisi, o bölgenin yüksekte tutulması, yatak istirahati genellikle yeterli olur. Apse meydana gelmişse cerrahi direnajı (akıtımı) uygundur.

Lenf sıvısının direnajı, lenfatik damarların harap olmasına bağlı olarak bozulursa, lenfödem denilen kalıcı doku şişlikleri meydana gelebilir. Bu hal ilerlerse o uzvun kesilmesine dahi sebep olabilir.


2-)(lenf-anj-it) = lenf damarı enflamasyonu, şişmesi.


Bu bilgi faydalı oldu mu ?

 


Dil
Anlamı
İngilizcesi İngilizce
Lymphangitis.

Sizde içinde Lenfanjit kelimesi geçen bir şeyler paylaşın !

Lenfanjit kelimesi anlamı 38 defa okunmuştur. [238808] Lenfanjit kelime anlamı, Lenfanjit nedir, Lenfanjit ne demek, Lenfanjit sözlük anlamı

Paylaş