Müceddid-İ Elf-İ Sani Nedir

Müceddid-İ Elf-İ Sani Nedir ? Müceddid-İ Elf-İ Sani Ne demek ?

1-)İmam-ı Rabbani hazretlerine ilk defa, Müceddid-i elf-i sani ismini veren, zamanının en büyük alimlerinden Abdülhakim-i Siyalkuti'dir. (Muhammed Haşim-i Keşmi)

Sultanlar içinde Ömer bin Abdülaziz, din bilgilerinde İmam-ı Şafii, tasavvufta (bir müslümanın İslam ahlakı ile ahlaklanması için lazım olan bilgileri ve yolları öğreten ilimde) Ma'ruf-i Kerhi, esrar (sırlar, gizli) bilgilerinde İmam-ı Muhammed Gazali, feyz vermekte ve kerametler göstermekte Abdülkadir-i Geylani, hadis ilminde Celalüddin-i Süyuti, tarikat, hakikat ve akaid yani imanla ilgili bilgilerin inceliklerini açıklamakta ve kalblere akıtmakta İmam-ı Ahmed Rabbani müceddid-i elf-i sani, müceddid idiler. Hepsi, İslamiyet'in yayılmasına, kuvvetlenmesine hizmet ettiler. (Abdullah-ı Dehlevi)

İmam-ı Rabbani müceddid-i elf-i sani, derin alim, büyük veli idi. Müctehid yani Kur'an-ı kerim ve hadis-i şeriflerden hüküm çıkaran alim idi. İslam alimlerinin göz bebeğidir. Âlimlerin önderi, velilerin baş tacı idi. Resulullah efendimizin güzel ahlakını açıklayan bir deryadır. İmam-ı Rabbani'yi sevenler, mü'min ve mütteki olanlar yani Allahü tealadan korkup, haramlardan kaçanlardır. Sevmeyenler münafıklar yani içi dışı başka, iki yüzlü olanlardır. İslam memleketleri, hazret-i Müceddid'in feyz ve nurları ile doldu. İnsanda bulunacak her üstünlüğü, Allahü teala İmam-ı Rabbani müceddid-i elf-i sani hazretlerine vermiştir. Vermediği yalnız peygamberlik makamı kalmıştır. (Şah-ı Dehlevi)

İmam-ı Rabbani müceddid-i elf-i sani hazretlerinin buyurduğu kıymetli sözlerden bazıları şunlardır:

İbadetlerin hepsini kendinde toplayan ve insanı Allahü tealaya en çok yaklaştıran şey namazdır.

Ölmek, felaket değildir. Öldükten sonra, başına gelecekleri bilmemek felakettir.

Kur'andan, hadislerden sonra gelir eserin

Ruhlara şifa olan, o mübarek sözlerin

Başkumandanısın sen velilerin, erlerin

Ve Müceddid-i elf-i sani adını alan

(M. Sıddik Gümüş)


Bu bilgi faydalı oldu mu ?

 

Kelime Türü Nedir ?

Bu kelime Dini bir Terimidir.

Sizde içinde Müceddid-İ Elf-İ Sani kelimesi geçen bir şeyler paylaşın !

Müceddid-İ Elf-İ Sani kelimesi anlamı 5 defa okunmuştur. [247212] Müceddid-İ Elf-İ Sani kelime anlamı, Müceddid-İ Elf-İ Sani nedir, Müceddid-İ Elf-İ Sani ne demek, Müceddid-İ Elf-İ Sani sözlük anlamı

Paylaş