Maupassant Kimdir ?

Maupassant Biyografisi

Maupassant Kimdir ? Biyografisi, Hayatı, Eşi, Nereli, Kaç Yaşında, Öldü mü ?

Maupassant : Maupassant . romancı, kısa hikaye yazarı
Guy de Maupassant
5 Ağustos 1850 yılında Fransa’nın Tourville şehrinde doğdu. Asil bir aileden gelir. Gençlik yıllarında atletik bir vücut yapısına sahip olduğu için sporla uğraşır, tabiatla haşır neşir olurdu. Memleketinin çeşitli yerlerinde çektiği fotoğraflar, albümleri doldurmuştu.
1872-1880 Fransız-Prusya Savaşı esnasında savaşa katıldı. İnsan tabiatında iyilik olacağını hiçbir zaman kabul etmemiş ve eserlerinde bu özelliği acınacak bir temada işlemiştir. Maupassant’ın insan tabiatıyla ilgili kötümser düşüncesi, sıhhatini kaybettikten sonra daha da artmıştır. Gustave Faubert’in göstermelik realizminin yerini Maupassant’ta çıplak realizm (natüralizm) almıştır. Gerçekler açık olarak anlatılmıştır. Hikayelerinde, karakterler olduğundan fazla büyütülerek dramatik olarak ayrıntılı bir şekilde tasvir edilir. İlk eseri, Médan Akşamları (Soirées de Médan) antolojisindeki Kartopu (Boule de Suif) hikayesidir. Bu eser Emile Zola’nın teşvikiyle yayınlanmıştı. Hikaye çok beğenilince meşhur oldu. Sonraları Maupassant naturalist yazı üslubundan Paul Bourget (1852-1935) tarzındaki psikolojik roman türlerine yöneldi. Hastalığının en şiddetli dönemlerinde yazdığı Le Horla’da ise delilik anlatılmaktadır.
Maupaussant başağrısı ve sinirlerini teskin etmek için devamlı eter kullanırdı. Geçirdiği bunalımlar sonucu yarı deli olarak, Paris’te özel bir akıl hastanesinde, 6 Temmuz 1893 tarihinde öldü.
ESERLERİ:
Maupassant’ın 17 ciltlik, kısa hikayeler ihtiva eden eserleri mevcuttur: Tellier Evi (La Maison Tellier), Matmazel Fifi (Mademoiseile Fifi), Çulluk Hikayeleri (Contes de la Bécosse), Le Horla en meşhurlarıdır. Altı romanı vardır. Bir Hayat (Une Vie), Güzel Dost (Bel-Ami), Mout-Oriol, Pierre ve Jean, Ölüm Kadar Acı (Fort Comme la Mort), Kalbimiz (Notre Qoeur).

Bu bilgi faydalı oldu mu ?

 

Maupassant Özgeçmişi

Maupassant Hayatı

Sizde Maupassant ile ilgili bildiklerinizi paylaşır mısınız ?

Maupassant biyografisi 109 defa okunmuştur. [6048]