Medeni Nedir ? Ne Demek ?

Medeni Kelime Anlamı Nedir ?

1-)İnsan medenî olarak yaratılmıştır. Hayvanlar medenî yaratılmadı. Şehirde birlikte yaşamağa mecbûr değildirler. İnsan, nâzik zayıf yaratıldığı için, pişmemiş yemek yiyemez. Gıdâ elbise ve binânın hazırlanması lâzımdır. Yâni san'atlara ihtiyâcı vardır. Bunun için de araştırmak, düşünmek, tedkîk etmek (incelemek), tecrübe yapmak (denemek) ve çalışmak lâzımdır. Fen ve san'at, insanlığa yaratılış îcâbı lâzımdır. (Kınalızâde Ali Efendi)

2. Medîne'de nâzil olan âyet-i kerîmeler ve sûreler.

Kur'ân-ı kerîmdeki sûrelerin seksen yedisi Mekkî (Mekke'de nâzil oldu, indi), yirmi yedisi Medenî'dir. (Übeyd bin Ka'b)

Kur'ân-ı kerîmdeki hudûd (cezâlar) ve mîrâs paylarını (ferâizi) bildiren sûrelerle, kafirlerle cihâda izin veren ve cihâd (muhârebe) hükümlerini bildiren ve münâfıklardan bahseden sûreler Medenî'dir. (Zerkeşî)


2-)Kentlileşmiş, kırsallıktan kurtulmuş, uygar
Örnek:Orada medeni bir insan gibi yaşamak, hasılı oraya yerleşmek istiyordu. Y. K. Beyatlı


3-)Bk. uygar


4-)Uygar.


5-)Şehirli, şehir halkından olan.


6-)Terbiyeli, görgülü, kibar, ince.


7-)1. medine'ye mensup, şehirli, şehir halkından olan. 2. bir memleketle ilgili olan. 3. terbiyeli, görgülü, nazik. daha çok lakab olarak kullanılır.


8-)Faziletli, terbiyeli, kibar.


Bu bilgi faydalı oldu mu ?

 

Kelime Türü Nedir ?

Bu kelime Dini bir Terimidir.

Dil
Anlamı
İngilizcesi İngilizce
Civilized.
İngilizcesi İngilizce
Civil.
İngilizcesi İngilizce
Urbane.

 • bizim şehrimde Medeniyet karasu var
 • Bu şehir çok Medeni
 • Kabine tarafından kabul edilen yasal düzenleme doğrudan Medeni Kanuna dahil edilecek.
 • Şimdi o rekabeti daha Medeni biçime, işbirliği haline sokmuş durumdayız” şeklinde konuştu.
 • AFP ve Le Figaro ' ya özel açıklamada bulunan Medvedev, bir kısım ülkelerin Suriye ' de kimin yönetici olacağı yönünde karar verme çabalarının kabul edilemez olduğuna değinen Medvedev, " Yabancı güçlerin birilerinin egemenlik alanlarına girerek rejim değişikliği girişimleri Medeni değil… Uluslar arası hukuk açısından da kabul edilemez " eleştirisi getirdi.
 • Kurtarma görevlileri, Cumartesi günü Medeni su basmasından beri mahsur kalan diğer 7 işçiyi arama çalışmalarını sürdürüyor.
 • METRO DURAKLARINA İSLAM KARŞITI İLANLAR Hakaret filminin yayınlanmasından hemen sonra New York ve Washington metro istasyonlarına " Medeniler ile barbar adam arasındaki savaşta, Medeni olanı destekle ! İsrail ' in arkasında ol, cihadı yen ! " ilanları asılmıştı.
 • Fransa ' da 1999 yılından beri Medeni Kanun tarafından tanınan Birlikte Yaşama Anlaşması anlamına gelen PACS, ( Evlilik dışı birlikteliklerin hukuken kayıt altına almasına imkan tanıyan sözleşme ) ile, bazı hukuki haklar ve mülkiyet hakkı korunma altına alınıyor.
 • Belhac, partinin genel başkanı Abbas Medeni ile birlikte tutuklanmıştı.
 • İngiltere ' de 2005 yılından bu yana uygulananan Medeni ortaklık ( civil partnership ) hakkıyla eşcinseller, hayatlarını birleştirerek tüm yasal haklardan yararlanabiliyor ancak ' evli ' olarak adlandırılamıyorlardı.
 • Ülkedeki tüm kuaför ve berberlere asılan resimli yönetmeliğe göre kadınlar Medeni durumlarına göre 18 seçenekten birini tercih edecek.
 • Öğrencilerin farklı fikirlerini Medeni bir ortamda anlatmasının son derece doğal olduğunu, ancak ODTÜ gibi son derece teknik bir üniversitede tekniğe yakışmayan ve o üsluba yakışmayan olayların cereyan ettiğini ifade eden Yıldız, " Buranın mazur ve makul görülebilme ihtimali yoktur " dedi " Büyüyen Türkiye’nin küçülen zihniyeti " - Üniversitelerin ve akademik dünyanın Türkiye’nin büyüme hızından daha hızlı büyümesi gerektiğine işaret eden Yıldız, şunları kaydetti : " Ama bu tarz eylemlerle özellikle böyle yakarak, yıkarak, oradaki ağaçlar da ateş alabilirdi, böyle bir kastı nasıl makul görebiliriz.

Sizde içinde Medeni kelimesi geçen bir şeyler paylaşın !

Medeni kelimesi anlamı 2324 defa okunmuştur. [246958] Medeni kelime anlamı, Medeni nedir, Medeni ne demek, Medeni sözlük anlamı

Kelime Anlamını Paylaş