Mehmet Altan Kimdir ?

Mehmet Altan Biyografisi

Mehmet Altan Kimdir ? Biyografisi, Hayatı, Eşi, Nereli, Kaç Yaşında, Öldü mü ?

Mehmet Altan : Mehmet Altan (1953) akademisyen, yazar
1953 yılında Ankara'da doğdu. İlk, orta ve yüksek öğrenimini İstanbul'da yaptı. Yüksek öğrenimi sırasında özel bir şirkette ve Türk Haberler Ajansı'nda çalıştı. 1979 yılında doktora yapmak için Fransa'ya gitti.
Paris I. Pantheon Sorbonne Üniversitesi'nde, Türkiye-İMF ilişkilerini inceleyen çalışmasıyla 1980 yılında uzman oldu. Türkiye'nin ABD ve SSCB ile ilişkilerini inceleyen teziyle de iktisat doktoru oldu. Doktora eğitimi sırasında, çeşitli gazetelerde yazılar yazdı. Cumhuriyet gazetesinin Paris muhabirliğini yaptı. 1984 yılında Türkiye'ye döndü. Halen İstanbul Üniversitesi İktisat Politikaları Ana Bilim Dalı profesörü ve Star gazetesi yazarıdır.
ESERLERİ:
Kanatlı Karınca
Süperler ve Türkiye
Matadorun Ölümü
Darbelerin Ekonomisi
Kanatlı Karınca, Nisan Yayınları 1985
Süperler ve Türkiye, AFA Yayınları 1986
Marks'tan Sevgilerle, Güneş Yayınları 1989
Darbelerin Ekonomisi, AFA Yayınları 1990
Matadorun Ölümü, Nisan Yayınları 1992
Niçin Darbe Yapılır ?, Hemen Kitap, İstanbul 2006
Kürtler Şeytan Soyundan mı?, Hemen Kitap, İstanbul 2006
1985 yılında, Paris'te yazdığı denemeleri, Kanatlı Karınca adlı kitapta topladı. Akademi Kitabevi Deneme Ödülünü alan bu kitaptan sonra, tezinden esinlenerek yazdığı Süperler ve Türkiye adlı bilimsel çalışması yayınlandı.
Altan'ın, Türkiye'deki "devlet" kavramını irdelemeyi amaçladığı Marks'tan Sevgilerle adlı kitabının yanında, ülkemizde neredeyse her on yılda bir yinelenen askeri darbelerin ekonomik nedenlerini incelediği "Darbelerin Ekonomisi" ve Türkiye'den yeryüzüne bakmaya çalıştığı edebi yazılarını içeren "Matadorun Ölümü" adlı kitapları da bulunmaktadır.
Kürtler Şeytan Soyundan mı?
Mehmet Altan
Hemen Kitap, İstanbul 2006
Hayat, bu kitaptaki her satırı haklı çıkardı. Eğer, bu kitapta yazılmış olanlar on yıl önce uygulanmış olsaydı, Türkiye bugün çok zengin ve özgür bir ülke olacaktı. Nelerin yapılması gerektiği söylendiği halde bunları yapması gerekenler inatla yapmadılar. Bu ülkenin geleceğini ve insanların yaşamlarını çaldılar. On yılımız kayboldu. Bu kitabı okumak, hiç olmazsa gelecek on yılınızı kurtarmanıza yardım edecek. Yaşamlarınızın nasıl çalındığını öğreneceksiniz. Umarız daha da çaldırmayacaksınız.
HAKKINDA YAZILANLAR
Altanlar Meydanda / Ali Kırca İle Siyaset Meydanı ; Ali Kırca ; BİREY YAYINLARI --"Evet çok özel bir program olacak bu. Çünkü onlar Türkiye'nin son 50 yıldaki düşünce dünyasına damga...
HABER
Mehmet Altan kovuldu
19 Ocak 2012
Karaalioğlu, Mehmet Altan'ın ayrılmasıyla ilgili konuştu
Star Gazetesi'nden ayrılan Mehmet Altan ile ilgili gelişmeleri gazetenin en tepesindeki isim anlattı.

..Dün Altan’ın Star’dan ayrıldığı haberini medyada ilk defa duyuran Ayşenur Arslan, bugün de Star Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Karaalioğlu’nun sözlerine yer verdi programında.
Arslan programın başında şunları anlattı:
Karaalioğlu’nu aradım ve dedim ki "bir açıklama yapar mısın?" O da dedi ki "ben bu konuda konuşmak istemiyorum. Ama şu açıklamayı yapmış olayım: Bilin ki asla ve kata konunun düşünce özgürlüğü ya da iktidarın baskısıyla ilgisi yok.
Mehmet Altan’ın bu kuruma saygısı azaldı veya kayboldu. Yazılarını azalttık ama gazetecilerin bütün yazarları için, sağcı, solcu, liberal herkesin yazı günü azaltıldı.
Star bu kimliklerin hepsine açık. Bu yazı meselesini sorun etti ama PKK’ya yakın bir ajansa verdiği demeçte yazılarım hükümeti rahatsız ettiği için azaltıldı şeklindeki konuşması için düzeltme istedim.
Bu noktaya geleceğimizi düşünmüyordum. "Yanlış anlaşıldım, maksadı aştım" dese yeterdi.
HABER
Ahmet serbest, Mehmet tutuklandı!
22 Eylül 2016
15 Temmuz darbe girişimine ilişkin tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edilen Gazeteci-Yazar Ahmet Altan serbest bırakılırken kardeşi Prof. Dr. Mehmet Altan ise "Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs" ve "Terör örgütüne üye olmak" suçlarından tutuklandı.

Bu bilgi faydalı oldu mu ?

 

Mehmet Altan Özgeçmişi

Mehmet Altan Hayatı

Sizde Mehmet Altan ile ilgili bildiklerinizi paylaşır mısınız ?

Mehmet Altan biyografisi 115 defa okunmuştur. [2736]