Mehmet Sait Şamil Kimdir ?

Mehmet Sait Şamil Biyografisi

Mehmet Sait Şamil Kimdir ? Biyografisi, Hayatı, Eşi, Nereli, Kaç Yaşında, Öldü mü ?

Mehmet Sait Şamil : Mehmet Sait Şamil (1901)- (21.03.1981) yazar, kanaat önderi
Şeyh Şamil'in Torunu
1901 yılında Medine'de doğdu. Dağıstan (Avar) kökenli. Şeyh Şamil'in en küçük oğlu Muhammed Kamil Paşa'nın (1862-1930) oğlu. Öğrenimini İstanbul'da Galatasaray Lisesi'nde yaptı. Birinci Dünya Savaşı sonrasında genç yaşındayken, bağımsızlığını ilan eden Kuzey Kafkasya Cumhuriyeti'nin (11 Mayıs 1918) savunulması için yapılan silahlı mücadeleye katıldı. Atayurdu Dağıstan'a giderek Kızılordu'ya karşı milli direnişi yürüten yurtseverler arasında yer aldı. (Ekim 1920-Mart 1921).
Kafkasya'nın Kızılordu tarafından bütünüyle işgalinden sonra güçlükle Türkiye'ye dönebildi. Türkiye, Yakındoğu ülkeleri ve Avrupa'da Kafkasya’nın bağımsızlığı için yürütülen mücadelelere aktif olarak katıldı. Kurucu ve yöneticileri arasında bulunduğu 'Kafkasya Dağlıları Halk Partisi' (Narodnaya Partiya Gortsev Kavkaza-Partie du Peuple des'Montagnards du Caucase-The Popular Party of the Higlanders of Caucasus) adına Türkiye, Fransa, İngiltere, Çekoslavakya, Polonya gibi devletlerle temaslarda bulunarak Kafkasya bağımsızlık davası için yardım sağlamaya çalıştı. Kafkasya, Azerbaycan, Gürcistan, Ukrayna ve Türkistan örgütlerinin oluşturduğu 'Promethee' siyasi hareketi içinde önemli bir rol oynadı.
İkinci Dünya Savaşı’nda diğer Kafkasyalı liderler gibi o da Berlin’e giderek Alman hükümeti yetkilileriyle Kafkasya konusunda görüşmelerde bulundu. Fakat bu sırada Kafkasya'nın bir bölümünü işgal eden Almanların Kafkasya bağımsızlığı konusundaki çelişkili tutumları ve Kafkasya'ya gitmesine izin verilmemesi nedeniyle hayal kırıklığına uğradı. Berlin'de oluşturulan 'Kuzey Kafkasya Milli Komisyonu (Komitesi)'nde görev almadı. Bazı arkadaşlarını orada bırakarak Türkiye'ye döndü (1942). İkinci Dünya Savaşı'nı izleyen Soğuk Savaş döneminde SSCB aleyhine çalışmalarını sürdürdü. Avrupa'da ABD'nin etki ve denetimi altında kurulan çeşitli örgütlenmelere pek katılmadı. Özellikle Müslüman devletler nezdinde, uluslararası birçok toplantıda, bağımsız Kafkasya davasını savunmayı sürdürdü. 1950'li yıllarda Pşimaho Kosok, Timur Kuban, Kadircan Kaflı gibi aydınlarla birlikte İstanbul'da Kuzey Kafkasyalılar Kültür ve Yardım Derneği'ni kurdu. Daha sonra bu derneğin oluşturduğu Şamil Eğitim ve Kültür Vakfı'nın kurucu üyeleri arasında yer aldı (1978).
21 Mart 1981 tarihinde İstanbul'da vefat etti.
Türkçe Arapça, Fransızca, Rusça biliyordu. Kafkasyalılar tarafından, iki dünya savaşı arasında Fransa, Çekoslovakya, Polonya, Almanya ve Yakındoğu ülkelerinde yayınlanan birçok derginin mali finansmanına yardımcı oldu. 1930'lu yıllarda Kafkasya Dağlıları Halk Partisi tarafından Fransızca, İngilizce, Rusça olarak yayınlanan parti bültenlerinde yazıları bulunmaktadır.
ESERLERİ:
1.Kafkasya Dağlıları (Montagnards du Caucas Fransızca, Paris 1930)
2.Kafkasya Temsilcisinin Konuşması (Hitab mümessil el-Kafkazî, Arapça, Şam 1956)
3.Dış Türkler ve Sosyalizm (Türkçe, İstanbul 1971)

Bu bilgi faydalı oldu mu ?

 

Mehmet Sait Şamil Özgeçmişi

Mehmet Sait Şamil Hayatı

Sizde Mehmet Sait Şamil ile ilgili bildiklerinizi paylaşır mısınız ?

Mehmet Sait Şamil biyografisi 38 defa okunmuştur. [3574]