Memnü' Nedir

Memnü' Nedir ? Memnü' Ne demek ?

1-)Almak memnu' olan şeyi vermek dahi memnu' olur. Mesela rüşvet almak, alan hakkında memnu' olduğu gibi, vermek dahi veren hakkında memnu'dur. (Mecelle: 34)

İşlenmesi memnu' olan şeyin istenmesi dahi memnu' olur. Yani bir şeyin işlenmesi yasak ise, o şeyin yapılmasını başkasından istemek ve yapılmasına vasıta ve alet olmak dahi memnu'dur. Mesela, bir kimsenin başkasına eziyet ve mal veya canına zarar vermesi ve rüşvet alması ve yalan yere şahitlik yapması memnu' işlerden olduğu gibi, bunları başkasına yaptırması veya teşvik etmesi ve zorlaması da memnu'dur. (Mecelle: 35)

Zaruretler, memnu' olan şeyleri mubah kılar. Mani zail, yok oldukta memnu' avdet eder (geri gelir). Mesela bir kimsenin avret mahalline (yerine) bakmak memnu' ise de, yara ve başka hastalık halinde zaruret hali sebebiyle hekim (doktor) ve cerrah ebe gibi kimselerin bakması mubah olur. (Mecelle: 21)


Bu bilgi faydalı oldu mu ?

 

Kelime Türü Nedir ?

Bu kelime Dini bir Terimidir.

Sizde içinde Memnü' kelimesi geçen bir şeyler paylaşın !

Memnü' kelimesi anlamı 10 defa okunmuştur. [246991] Memnü' kelime anlamı, Memnü' nedir, Memnü' ne demek, Memnü' sözlük anlamı

Paylaş