MERMİ kelime anlamı MERMİ nedir MERMİ ne demek MERMİ sözlük anlamı MERMİ

Kelime Anlamı Nedir ? Ne Demek ?

Alm. Geschoss (n), Kugel (f), Fr. Projectile (m), İng. Projectile, shell. Silahın attığı mühimmat. İlk mermiler katı ve sert maddelerden ml edilmiş kürelerdi. Kayıtlara geçen ilk kullanılma trihleri, M.S. 1300lere kadar uzanır. İlk top mermileri taşlardan oyularak yapılırdı. Taş güllelere 1520 trihlerine kadar rastlamak mümkündür. Bu trihten sonra gülleler demirden dökülmeye başlandı. Delik açmak maksadıyla olduğu kadar, yangın çıkarmak için de böyle gülleler kullanıldı. Mermileri patlayıcı maddelerle doldurup basınç ve parça tesiri elde etmek fikri daha sonraları ortaya çıkmıştır.

Salkım adı verilen bir merminin içine demir parçaları konur, mermi namluyu terk ettiği zaman merminin dış ince çeperi yırtılarak düşmana zarar verdirilirdi. Bu merminin içinde patlayıcı bulunmaz, düşman askerine yakın mesfeden atılırdı. Zincir adındaki bir mermi cinsi daha vardı. Aynı namludaki birkaç mermi ardarda zincirle birbirine irtibatlanıp, aynı anda ateş edilirdi. Bunlar daha çok düşman gemilerine karşı kullanılırdı. Yangın çıkarmak için, boş kürelerin içine patlayıcı madde koyarak mermiler elde edildi. Birinci Düny Harbinde kullanılan mermilerin birçoğunun çalışma essı oldukça basitti. Biraz saniyeli fitil, bir miktar yemleme barutu ve paralama barutundan meydana geliyordu. Sniyeli fitil, istenilen zamanda merminin paralanmasını temin ediyordu. Bzı durumlarda mevzii sisleme mermileri de kullanılmaya başlandı. İkinci Düny Harbinde merminin daha çok basınç ve parça tesirine ehemmiyet verildi. Düşman zırhlı araçlarını tahrip için çukur imla haklı mermiler yapıldı. İkinci Düny Harbinin sonlarında yapılan atom bombası, harbi sona erdiren bomba oldu.

Birikmiş tecrübe ve balistik ilmi üzerindeki çalışmalar gösterdi ki, küreden ziyade uzun ve havada takla atmayan mermiler, daha kararlı ve hassas olup, hedefe isabet yüzdesi fazla idi. Aynı zamanda böyle mermilerin daha uzağa gittiği tesbit edildi. Sonra kundak keşfedildi. Kundak, ağızdan dolan silahlara tatbik edildi. 1857de Whitworth topu yapıldı. Namluda açılan 6 iz, mermideki izlerle çakışıyordu. Yiv ve set sistemleriyle hassasiyet ve menzil arttı.

Daha sonra toplara konan kundak kısmına bir de, iğne tertibatı eklendi. Artık mermiler geriden dolmaya ve tetikle ateşlenmeye başlandı. 1848de tüfeklere de geriden dolma sistemi getirildi. Misallerine Prusya ordusunda rastlandı. 1870lerde FransızPrusya Harbinde yivli toplar kullanıldı.

Yirminci yüzyılın ilk yarısında çıkan iki büyük düny savaşı, mermilerin tekmülünü sağladı. Güdümlü silahlardaki gelişme, bunların mermilerine de intikal etti. Düny silh sanyiindeki ilerlemeler zamnın teknolojisine uymakta, her geçen gün menzil ve tahrip gücü farklı mermiler yapılmaktadır. Genelde mermilerde aranılan özellikler uzun menzil, azam ilk hız, dakikadaki fazla atım ve tahrip gücünün çokluğudur. Her silahın kendine has, mermi tip ve şekilleri vardır. Mermilerin havada, bir yere çarptığında, yere girdiğinde patlıyan cinsleri de vardır. Düşman üzerinde elde etmek istenen tesire göre mermi çeşitleri seçilir ve kullanılır.
 • Ateşli silahların attığı patlayıcı ve delici madde, kurşun.
 • Büyük hızla atılan ve bu sırada edindiği devinirlik ile devinimini sürdüren nesne.
 • Büyük hızla atılan ve bu sırada edindiği devinirlik ile devinimini sürdüren nesne.
 • Ateşli silahlarda kullanılan, canlı veya cansız maddeler üzerinde tahribat yapan, barut (itici madde), mermi çekirdeği, kovan ve kapsülden oluşan aksamın tümü.
 • İngilizcesi :Bullet.
 • İngilizcesi :Projectile.
 • İngilizcesi :Missile.
 • İngilizcesi :Round.
 • İngilizcesi :Shot.
 • Almancası :Geschöss, Projektil
 • Fransızcası :Projectile

Kelime Dili

MERMİ kelimesi Türkçe bir kelimedir.

Örnek Cümleler ve Ek Bilgiler

MERMİ kelimesi ile ilgili örnek cümle veya ek bilgi bulunamadı. Sözlüğü geliştirmek için lütfen MERMİ kelimesi ile ilgili bildiklerinizi yazınız.

Sizde içinde MERMİ kelimesi geçen bir şeyler yazar mısınız ?

Sizde içinde MERMİ kelimesi geçen bir şeyler paylaşın !

Bu sayfa üzerinde MERMİ kelime anlamı gösterilmektedir. MERMİ nedir ? MERMİ ne demek ? gibi soruların cevaplarına bu sayfa üzerinden ulaşabilirsiniz. MERMİ kelimesi sözlük anlamı sayfa üzerinde görüntülenemez ise lütfen bize bildiriniz.