MERSERİZE kelime anlamı MERSERİZE nedir MERSERİZE ne demek MERSERİZE sözlük anlamı MERSERİZE

Kelime Anlamı Nedir ? Ne Demek ?

Alm. Merserisierter Faden, Fr. Fil (m.) merceris, İng. Mercerized thread. Kimyev usullerle parlaklaştırılmış pamuk ipliği. Pamuk ipliklerini bu şekilde parlatmaya merserize etme, böyle iplerle dokunmuş kumaşlara da merserize kumaşlar adı verilir. Merserize ismi bu siszemi bulan İngiliz kimyacısı John Mercerden gelmektedir.

1850de John Mercer yaptığı araştırmalar sonucu, gerilmiş pamuk ipliklerinin, sodyum hidroksitle (NaOH) mumele edilmesi sonucunda parlaklaştığını gördü. Ancak John Mercerin sistemi ile elde edilen ipliklerden yapılan kumaşlar, yıkandığında aşırı derecede çekiyordu. Bu yüzden, ilk merserize iplikler fazla rağbet görmemişti. Daha sonra iplikler gerilirken, sudkostik ve potaskostik kullanılarak yapılan yöntemle bu çekme önlendi.

Merserize etme işleminde öncelikle tel hline getirilmiş pamuk iplikleri, iki silindir arasında iyice gerilir. İplikler gerilirken sudkostik ve potaskostikle mumele edilir. Bu merhaleden sonra, gerili hlde sodyum hidroksit çözeltisine daldırılır. Daha sonra su altından geçirilerek durulanırlar.

Merserize iplikler ve bunlardan yapılan kumaşlar dayanıklı, parlak ve esnektirler. Boyaları hemen hemen hiç çıkmadığından çok tutulurlar. Geniş ölçüde kullanılmaktadır.

Ayrıca bu iplikler, özellikleri ve görünüş bakımından ipeğe çok benzediğinden, üretim ve pazarlama sırasında, ürünlerin üstüne merserize olduklarını belirten ibreler konulur.

Kelime Dili

MERSERİZE kelimesi Türkçe bir kelimedir.

Örnek Cümleler ve Ek Bilgiler

MERSERİZE kelimesi ile ilgili örnek cümle veya ek bilgi bulunamadı. Sözlüğü geliştirmek için lütfen MERSERİZE kelimesi ile ilgili bildiklerinizi yazınız.

Sizde içinde MERSERİZE kelimesi geçen bir şeyler yazar mısınız ?

Sizde içinde MERSERİZE kelimesi geçen bir şeyler paylaşın !

Bu sayfa üzerinde MERSERİZE kelime anlamı gösterilmektedir. MERSERİZE nedir ? MERSERİZE ne demek ? gibi soruların cevaplarına bu sayfa üzerinden ulaşabilirsiniz. MERSERİZE kelimesi sözlük anlamı sayfa üzerinde görüntülenemez ise lütfen bize bildiriniz.