Metin Serezli Kimdir ?

Metin Serezli Biyografisi

Metin Serezli Kimdir ? Biyografisi, Hayatı, Eşi, Nereli, Kaç Yaşında, Öldü mü ?

Metin Serezli : Metin Serezli tiyatro ve sinema oyuncusu
12 Ocak 1934 tarihinde doğdu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi, İktisat Fakültesi Gazetecilik Enstitüsü, Edebiyat Fakültesi Sanat tarihi Bölümlerinde okudu.
1954 yılında İstanbul Üniversitesi Gençlik Tiyatrosu'nda amatör olarak oyunculuğa başlayan Serezli, 1971'de Çevre Tiyatrosu adı ile kendi tiyatrosunu kurdu.
Papaz Kaçtı, Altuın Yumruk, Çılgın Sonbahar, Bu Filmi Görmüştüm, Hayvanat Bahçesi gibi oyunlarda oynayan Serezli, oyunculuğunun yanı sıra yönetmenlik de yaptı.
1958 yılında beyazperdeye de adım atan usta oyuncu, Bozuk Düzen, Şoför Nebahat, Seven Ne Yapmaz, Senede Bir Gün, Son Hıçkırık gibi birçok Yeşilçam klasiğinde yer aldı.
Aynı zamanda Türkiye'nin en önemli seslendirme sanatçılarından olan Serezli, televizyonda ve radyoda sayısız karaktere ses verdi.
10 Mart 2013 tarihinde İstanbul'da vefat etti.
VEFAT-HABER
Metin Serezli hayatını kaybetti
10 Mart 2013
Usta tiyatro ve sinema sanatçısı Metin Serezli, 10 Mart 2013 sabahı hayata veda etti.
Uzun süredir akciğer kanseri tedavi gören Metin Serezli, bu sabah saatlerinde evinde hayatını kaybetti.
Serezli'nin eşi Nevra Serezli, yaptığı açıklamada, sanatçının bugün 07.00 sıralarında yaşamını yitirdiğini söyledi.
Sanatçının yaklaşık 2,5 yıldır akciğer kanseri olduğunu ifade eden Nevra Serezli, vefat ettiği sırada kendisinin ve oğlunun yanında olduğunu belirtti.
HAKKINDA SÖYLENENLER
Müjdat Gezen:
Sabah Nevra aradı, “Metin abin gitti, Metin abin gitti” dedi. Şoktayım. Metin benim çok iyi dostumdu. Birbirimizi çok severdik. Birlikte filmlerimiz de oldu. Ben onu yalnızca oyuncu olarak değil, yönetmen olarak da çok beğenirim. Bir de çok iyi bir insandı, kimseyi incitmez, kırmazdı. Allah rahmet eylesin, çok büyük bir kayıp. Hepimizin başı sağ olsun.
Levent Kırca:
“Olacak O Kadar”da 10 seneden fazla birlikte çalıştık. Birlikte tiyatro oyunları da yaptık. Çok sevdiğim bir abimdi. Çok değerli, İstanbul beyefendisi bir insandı. Geçen yaz Bodrum’da görüşmüştük. En son 10 gün evvel telefonla konuştuk. Hastalığını saklamazdı, inadına açıkça söylerdi. Ben de sık sık aramaya korkuyordum kötü bir haber alacağım diye. Kötü haberi aldım, çok üzüldüm.
Aydemir Akbaş:
32 yıllık dostumu kaybetmenin üzüntüsünü yaşıyorum. Öyle böyle eğlencesine bir dostluk değildi bizimki. 1,5 ay evvel üç oyunum vardı, getirdim, “Metin şunları bir oku da sahneye koy” dedim. Okudu ve “Harika olmuş” dedi. Dünya güzeli bir insandı. Hayatta mutlu olmak istiyorsan öyle bir arkadaş ve dost seçeceksin.
Haldun Dormen:
Benim ilk oyuncularımdan biriydi. Şu anda çok üzgünüm, konuşamayacak durumdayım. Büyük şok yaşıyorum. Tüm Türkiye’nin başı sağ olsun.
HABER
Metin Serezli: Teşvikiye Camii'nden kaldırırsınız beni
Hürriyet 11 Mart 2013
Akciğer kanseri tedavisi gören Metin Serezli, dün evinde vefat etti. Eşi Nevra Serezli, aktörün vasiyetini ise şöyle açıkladı: "Öldüğünde anma töreni yapılmasını istemedi. Teşvikiye Camii'nden kaldırırsınız beni" diyordu. Ölümüyle sanat dünyasını yasa boğan usta oyuncu için eşi Nevra Serezli “Mutlu bir yaşam sürdü, hak ettiği değeri gördü” dedi.
Tiyatro ve sinema dünyasının usta isimlerinden Metin Serezli, dün Beykoz’daki evinde hayatını kaybetti. Bir süredir akciğer kanseri tedavisi gören 79 yaşındaki sanatçının ölümü, sanat dünyasını yasa boğdu. Eşi Nevra Serezli, sanatçı için “7 Mart’ta 45’inci senemizi kutlamıştık, 10 Mart’ta kaybettik. Son anlarında şuurunu kaybetmedi. Rahat nefes alamıyordu, sonra kalbi durdu” dedi
VASİYETİ: ANMA TÖRENİ İSTEMİYORUM
Oyuncu, Serezli’nin ölümünün ani olduğunu söyledi: “Çok ani oldu, kanser eritip bitirmeden gitti. 2,5-3 senedir kanserle mücadele ediyordu.” Birbirlerini çok sevdiklerini belirten Nevra Serezli, “Metin sanat hayatında hak ettiği değeri gördü. Hep istediği işleri yaptı. Sahnede mutluydu. Çok zengin bir yaşam sürdü. Oğullarının mürüvvetini gördü, torunlarını gördü, mutlu bir aile yaşamı vardı” diye konuştu. Serezli ayrıca eşinin anma töreni yapılmamasını vasiyet ettiğini açıkladı: “Kesinlikle anma töreni yapılmamasını vasiyet etti. ‘Teşvikiye Camii’nden kaldırırsınız beni’ diyordu. Cenazesi salı günü (yarın) Teşvikiye’den kalkacak.” Taziyeleri evine kabul eden oğlu Murat Serezli de “Uzun zamandır tedavi görüyordu. Son bir ayda rahatsızlığı ilerledi, bu sabah (dün sabah) saatlerinde hayatını kaybetti. Annem metanetli olmaya çalışıyor” dedi.
HABER
METİN SEREZLİ SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI
Hürriyet 12 Mart 2013
Evinde pazar günü yaşamını yitiren Serezli için Teşvikiye Camisi'nde öğle vakti cenaze töreni düzenlendi. Eşi Nevra Serezli ile oğulları Murat ve Selim Serezli cenaze töreni öncesinde, taziyeleri kabul etti.
Teşvikiye Camisi'ndeki törene, Mehmet Sevigen, Haldun Dormen, Tuncel Kurtiz, Ülkü Erakalın, Erdal Özyağcılar, İzzet Günay, Gülriz Sururi, Hamdi Alkan, Yılmaz Özdil, Bülent Kayabaş, Necla Uygur, Hıncal Uluç, Erol Evgin, Füsun Önal, Ayşe Kökçü, Ata Demirer, Dolunay Soysert, Billur Kalkavan, Nuri Alço'nun aralarında bulunduğu çok sayıda isim geldi.
Nevra Serezli, gazetecilere yaptığı açıklamada, Metin Serezli'nin çok seveni olduğunu, pazar gününden bu yana evlerinin “dolup taştığını” belirterek, “Hiç tahmin etmeyeceğim insanlar, sadece sanatçı değil herkes, kendi isteğiyle evimize geldi, anıları paylaştık” dedi.
Metin Serezli'nin herhangi bir salonda tören istememesini “Kendisini, sahnede tabutta görmek istemedi” şeklinde açıklayan Nevra Serezli, “Her dakika törenin alası oluyor. Kendini orada görmek istemedi. O kadar çok insan ilgi gösterdi ki... Devlet büyüklerimiz... Herkes arayıp anısını paylaştı” şeklinde konuştu.
Taziye sırasında, tabutun geciktiğinin söylenmesi üzerine Nevra Serezli, “Neredeyse düğününe de geç kalacaktı” dedi.

“Hayatı severdi, sonuna kadar yaşadı”

Sanatçı Tuncel Kurtiz de Metin Serezli'nin genç bir tiyatrocu olarak üniversiteyi bırakıp, İstanbul Üniversitesi Talebe Birliği Gençlik Tiyatrosu'nda çalıştığını dile getirdi. Serezli'nin Avni Dilligil'in de aralarında bulunduğu çok değerli hocalarla çalıştığını belirten Kurtiz, şunları söyledi:
“Boş Beşik'le Türk tiyatrosuna adımını attı. İki sene sonra benim rejisörlüğümü yaptı. Dormen Tiyatrosu'na gelişime neden oldu. Ondan sonra birlikte Dormen Tiyatrosu'nda bir çok oyunda oynadık. Onu çok değerli yazarların ve rejisörlerin elinde oynarken gördüm. Çok önemli bir oyuncuydu. Ayrıca benim çok iyi bir arkadaşımdı. Bir de birlikte futbol oynardık, Fenerbahçeli'ydi. Futbolu da severdi. Hayatı severdi, sonuna kadar yaşadı. Işıklar içinde yatsın. Bir gün mutlaka buluşacağız ve gene tiyatro yapacağız.”
Oyuncu ve komedyen Ata Demirer ise Metin Serezli'yle beraber çalıştığını ifade ederek, “Büyük bir ustaydı. Yıllar sonra oğlu Murat Serezli ile çalışmak nasip oldu. Güzel hatıralarım var. Büyük bir ustaydı. Hepimizin başı sağ olsun” dedi.

Oyuncu Nuri Alço da Serezli'nin sanatçı ruhuna sahip bir insan olduğunu ifade ederek, “Başımız sağ olsun. Hastalığını hep sakladı. Bu tarz törenleri istemeyen, sadeliği seven, güzel bir insandı. Allah rahmet eylesin. Gerçekten çok üzücü oldu” diye konuştu.
Metin Serezli, öğle vakti kılınan cenaze namazının ardından Teşvikiye Camisi'nden alkışlarla uğurlandı. Serezli'nin cenazesi Zincirlikuyu Mezarlığı'nda toprağa verildi.

Bu bilgi faydalı oldu mu ?

 

Metin Serezli Özgeçmişi

Metin Serezli Hayatı

Sizde Metin Serezli ile ilgili bildiklerinizi paylaşır mısınız ?

Metin Serezli biyografisi 320 defa okunmuştur. [6237]