Mihri Müşfik Kimdir ?

Mihri Müşfik Biyografisi

Mihri Müşfik Kimdir ? Biyografisi, Hayatı, Eşi, Nereli, Kaç Yaşında, Öldü mü ?

Mihri Müşfik : Mihri Müşfik İlk Türk kadın ressamı
1885 yılında doğdu. İlk eğitimini, evlerine gelen özel öğretmenlerden aldı. Batılı kadınların hayatına özendi. Avrupa'dan İstanbul'a gelen operetçileri, müzisyenleri izledi. Türk kızları için yadırganan biçimde, dekolte giyindi. Alafranga hayata tutkusunu, her hareketiyle belirtti.
Müşfik Bey'le devam ettirdiği bohem hayatını, evlenmek suretiyle sürdürdü. Hariciye memurlarından Müşfik Bey, Bursalı Selami Paşa'nın oğluydu. Ressam Hale Asaf'ın teyzesiydi.
Vatikan Müzesi'ne bir tablosu konuldu. Papa'nın bir portresini yaptı. Papa, ilk defa bir kadın ressama poz veriyordu. Bütün bunlar, meşhur Danonçiyo'nun özel dostluğunun eseri idi.
Aynı zamanda, bir salon kadınıydı. İttihat ve Terakki Partisi büyüklerinden çoğu ile dostluğu vardı. Hıristiyan kadınları gibi, erkeklerle içki masasına oturdu. Mütareke devrinde, İstanbul'daki Güzel Sanatlar Akademisi'nin kız öğrencilerine, resim dersleri verdi.
Hayatını, Roma ve Paris'te resim yaparak sürdürdü. Onun Paris'teki atölyesi, 52 Bd. Montparnasse'de idi. Ancak Paris'teki hayatı, çok müsrif geçti. Tablolarının geliri, borçlarını kapatamadı. Hayatının son yıllarını, Amerika'da sefalet içinde geçirdi. Zengin kişilere, özel resim dersleri vererek ömrünü tamamladı.

Bu bilgi faydalı oldu mu ?

 

Mihri Müşfik Özgeçmişi

Mihri Müşfik Hayatı

Sizde Mihri Müşfik ile ilgili bildiklerinizi paylaşır mısınız ?

Mihri Müşfik biyografisi 98 defa okunmuştur. [2840]