Mitoz Nedir

Mitoz Nedir ? Mitoz Ne demek ?

1-)Hücre bölünmesi yoluyla gerçekleşen hücre çoğalması Hücre bölünmesi Karyokinez


2-)Karyokinez.


3-)Hücre bölünmesi.


4-)Eşeysiz bölünme


5-)Ökaryot hücrelerin tipik çekirdek bölünmesi. Kopyalanarak sayısı iki katına çıkmış olan kromozomların profaz, metafaz, anafaz ve telofaz safhalarını geçirdikten sonra bölünerek diploit sayıda kromozom kapsayan iki oğul çekirdeğe ayrılmaları. Sentriyol bulunan hücrelerdemitoza astralmitoz, sentriyol bulunmayan hücrelerde ise anastralmitoz denir.mitozu takiben sitoplazma bölünmesi (sitokinez) ile hücre iki oğul hücreye ayrılır.


6-)Türün somatik hücrelerinin kendine özgü sayısında ve oluşan her iki hücrenin aynı olmasının sağlandığı, birçok karmaşık süreç içeren, dolaylı bir hücre bölünme yöntemi, mitoz siklusu, karyokinez. İleri derecede farklılaşan sinir ve kas hücreleri dışındaki tüm soma hücreleri bu tip bölünmede profaz, metafaz, anafaz ve telofaz evrelerini geçirerek diploit sayıda kromozomlardan oluşan iki hücre biçimlenir.


7-)Ökaryotik hücrelerin tipik çekirdek bölünmesi, kopyalanarak sayısı iki katına çıkmış olan kromozomların profaz, metafaz, anafaz ve telofaz everelerini geçirdikten sonra bölünerek diploit sayıda kromozom kapsayan iki oğul çekirdeğe ayrılmaları, karyokinez, mitoz bölünme, mitotik bölünme.


Bu bilgi faydalı oldu mu ?

 


Dil
Anlamı
İngilizcesi İngilizce
Mitosis.
Almancası Almanca
Mitose

  • Gerçekle hayal arası bir oyun : Mitoz Maya Sahnesi 28.

Sizde içinde Mitoz kelimesi geçen bir şeyler paylaşın !

Mitoz kelimesi anlamı 134 defa okunmuştur. [117881] Mitoz kelime anlamı, Mitoz nedir, Mitoz ne demek, Mitoz sözlük anlamı

Paylaş