Muhammed El Baradey Kimdir ?

Muhammed El Baradey Biyografisi

Muhammed El Baradey Kimdir ? Biyografisi, Hayatı, Eşi, Nereli, Kaç Yaşında, Öldü mü ?

Muhammed El Baradey : Muhammed El Baradey Mısır Cumhurbaşkanı Yardımcısı
Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) Başkanı
2005 Nobel Barış Ödülü sahibi
hukukçu
1942 yılında Mısır'da doğdu. Hukuk eğitimini Kahire Üniversitesi'nde 1962'de tamamladıktan sonra New York Üniversitesi'nde uluslararası hukuk doktorası yaptı. Doktora eğitimi sürerken, 1964'te BM'de Mısır Daimi Temsilciliği'nde görev yapmaya başladı. 1974-78 yılları arasında Mısır Dışişleri Bakanı'nın özel yardımcısı olarak çalıştı. 1980'de diplomatlık görevini bırakarak Birleşmiş Milletler Eğitim ve Araştırma Enstitüsü'nde Uluslararası Hukuk Programı'nın yönetti. UAEA Başkanlığı'nı 1997'de İsveçli Hans Blix'ten devraldı.
2005 yılında "Nükleer enerjinin askeri amaçlar için kullanımını engellemeye yönelik çabalarından dolayı" Nobel Barış Ödülü'ne layık görüldü.
HABER
Baradey, Mısır Cumhurbaşkanı Yardımcısı oldu
8 Temmuz 2013
Mısır devlet televizyonuna açıklama yapan geçici Cumhurbaşkanı Adli Mansur'un Basın Danışmanı Ahmed el-Muselmani, Ulusal Kurtuluş Cephesi lideri Muhammed el-Baraday'in geçici cumhurbaşkanı yardımcısı, Mısır Sosyal Demokrat Partisi lideri ve ekonomi uzmanı Ziyad Bahaüddin'in ise başbakanlık görevine getirildiğini belirtti.
Nur Partisi Genel Başkanı Yunus Mahyun, "Başbakanlık makamına gelecek ismin teknokrat ve bağımsız bir aday olmasını şart koşuyoruz. Ne Baradai ne de Bahaüddin'in bu görevler için uygun adaylar olduğunu düşünmüyoruz. Her iki ismin de adaylıklarını reddediyoruz" dedi.
10 İSMİ ÖNERDİK
Mahyun, "Geçici cumhurbaşkanı Mansur'a şartlarımızı sunduk. Başbakanlık için, eski Başbakan Kemal el-Cenzuri, eski Ticaret Bakanı Ahmed Cuveyli, eski Merkez Bankası Başkanı Faruk el-Ukde'nin aralarında bulunduğu 10 ismi önerdik" diye konuştu.
"Bahaüddin'in ülkede mevcut siyasi partilerden birine mensup olduğu ve göreve getirlmesine ülkede bölünmeyi daha da arttıracağı endişesiyle karşı çıktıklarını" belirten Mahyun, "Bahaüddin'in başbakanlığa atanmasına itirazlarının Bahaüddin'i şahsı ya da partisiyle bir alakası olmadığını, ülkenin içinde bulunduğu şu hassas dönemde bağımsız bir adaya ihtiyaç duyulduğunu hissettikleri için" böyle bir karar aldıklarını açıkladı.
Ziyad Bahaüddin, devrik Mısır lideri Hüsnü Mübarek döneminde Yatırım ve Mali Denetim Kurumu Başkanlığı görevini yürütüyordu.

Bu bilgi faydalı oldu mu ?

 

Muhammed El Baradey Özgeçmişi

Muhammed El Baradey Hayatı

Sizde Muhammed El Baradey ile ilgili bildiklerinizi paylaşır mısınız ?

Muhammed El Baradey biyografisi 38 defa okunmuştur. [5640]