Mukteda Nedir

Mukteda Nedir ? Mukteda Ne demek ?

1-)Kendisine Uyulan, Öne Geçirilen, Namazda Imamlik Görevini Yapan, Cemaatin Kendisine Uyduğu Kimse.


Bu bilgi faydalı oldu mu ?

 

Kelime Türü Nedir ?

Bu kelime Hukuk Terimidir

  • "Madem yapan bilir, elbette bilen konuşur. Madem konuşacak; elbette zîşuur ve zîfikir ve konuşmasını bilenlerle konuşacak. Madem zîfikirle konuşacak; elbette zîşuurun içinde en cemiyetli ve şuuru küllî olan insan nev’iyle konuşacaktır. Madem insan nev’iyle konuşacak; elbette insanlar içinde kàbil-i hitap ve mükemmel insan olanlarla konuşacak. Madem en mükemmel ve istidadı en yüksek ve ahlâkı ulvî ve nev-i beşere Mukteda olacak olanlarla konuşacaktır. Elbette, dost ve düşmanın ittifakıyla, en yüksek istidatta ve en âli ahlâkta ve nev-i beşerin humsu ona iktidâ etmiş ve nısf-ı arz onun hükm-ü mânevîsi altına girmiş ve istikbal onun getirdiği nurun ziyasıyla bin üç yüz sene ışıklanmış ve beşerin nuranî kısmı ve ehl-i imanı mütemadiyen günde beş defa onunla tecdid-i biat edip ona dua-yı rahmet ve saadet edip ona medih ve muhabbet etmiş olan Muhammed Aleyhissalâtü Vesselâm ile konuşacak ve konuşmuş; ve resul yapacak ve yapmış; ve sair nev-i beşere rehber yapacak ve yapmıştır. "Bediüzzaman'a göre Rabbimizi bize tanıtan üç büyük muallim var. Birincisi kitabı kebiri kainat, ikincisi Kur'an-ı Azimüşşan. Üçüncüsü de Nebi, Enbiya ve hiç şüphesiz bu muallimlerin en büyüğü Muhammed Mustafa'dır (asm).Resul-i Ekremin (asm) en büyük mucizesi nedir diye sorsanız, -Üstad Bediüzzamanı'n eserlerini de incelediğinizde görülür ki- yeryüzünün en bereketsiz topraklarında, en bedevi toplumundan medeni bir toplumu inşa etmiş olmasıdır "
  • Bir yolda sabit et kadem-i itibarımı Kim rehber-i şeriat ola Mukteda bana İtibar ettiğim ayağımı öyle bir yolda durdur ki, şeriatın rehberi (Hz. Muhammed) bana önder, imam olsun.
  • Maliki'ye'Irak Baharı'uyarısı Irak'ın önde gelen Şii liderlerinden Mukteda Sadr, Ortadoğu ve Kuzey Afrika coğrafyasında baskıcı rejimleri iktidardan uzaklaştıran'Arap Baharı'nın Irak'ta da yaşanabileceği uyarısında bulundu.

Sizde içinde Mukteda kelimesi geçen bir şeyler paylaşın !

Mukteda kelimesi anlamı 335 defa okunmuştur. [119321] Mukteda kelime anlamı, Mukteda nedir, Mukteda ne demek, Mukteda sözlük anlamı

Paylaş