Murtaza Sulooca Kimdir ?

Murtaza Sulooca Biyografisi

Murtaza Sulooca Kimdir ? Biyografisi, Hayatı, Eşi, Nereli, Kaç Yaşında, Öldü mü ?

Murtaza Sulooca : Murtaza Sulooca gazeteci, yazar
Mürteza Sulooca
1976 yılında Makedonya'nın Resne kasabasında doğdu. İlk ve orta öğretimi memleketi Resne'de tamamladıktan sonra lise eğitimine Üsküp'teki İsa Bey Medresesi'ne devam etti. 2000 yılında Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesinden mezun oldu. 2005 yılında aynı üniversite Sosyal Bilimler Enstitüsünde Dinler Tarihi Bölümünde Yüksek lisansı tamamladı. 2001 yılında askerliğini tamamladıktan sonra Makedonya İslam Birliğinde iş ilişkisi kurdu. 2004 yılına kadar Resne Müftülüğü'nün başında bulundu. 1 Temmuz 2004 yılında Makedonya Türklerinin tek sesi Yeni Balkan gazetesini kurarak başına geçti.
Daha önce lise döneminde "İkre" dergisinde yazı yazmaya başlayan Mürteza Sulooca, daha sonra Ankara merkezli "Balkan Mektubu" öğrenci dergisinin kurucu üyeleri arasında yer aldı. Resne Merkezli "Kızıl Elma" ve Üsküp merkezli "Bahçe" dergilerinin kuruluculuğunu da üstelendi. Kosova Yeni Dönem Medya Grubunun Makedonya muhabirliğini de yapan Sulooca, değişik dergi ve gazeteler ile işbirliği içerisindedir. 2012 -2015 yılları arasında Anadolu Ajansı'nın Makedonya muhabirliğini de üstlendi.
Değişik vesilelerle yapılan uluslar arası sempozyum ve konferanslarda hem düzenleme üyesi hem de konuşmacı olarak katıldı. İLESAM 2008 yılı Teşvik Ödülü ve Türk Dünyası "Kızıl Elma" Kamu Diplomasisi 2014 ödülü sahibidir.
Sosyal faaliyetlerde de aktif olarak katılan Sulooca, birçok derneğinin kuruluşunda aktif aldı. Türk Dili Konuşan Ülkeler ve Topluluklar Medya Platformu kurucu üyesi ve Makedonya temsilciliğini yapan Sulooca, iki dönem Makedonya Gazeteciler Birliği (MAN) Başkan Yardımcılığı'nı da yaptı 2012-2016.
2014 Yılından itibaren EKAY Vakfınının Krucusu ve aynı zamanda başkanlığını da yürütmektedir.
"Makedonya Türk Gençleri Dayanışma Günleri" Tertip Kurulunun Başkanlığı'nı da yürütmektedir. Evli ve iki çocuk babasıdır.

Bu bilgi faydalı oldu mu ?

 

Murtaza Sulooca Özgeçmişi

Murtaza Sulooca Hayatı

Sizde Murtaza Sulooca ile ilgili bildiklerinizi paylaşır mısınız ?

Murtaza Sulooca biyografisi 63 defa okunmuştur. [6823]