Musa Nedir

Musa Nedir ? Musa Ne demek ?

1-)Vasiyet Edilen Mal. Vasi Tayin Edilmiş Kimse.


2-)Bk. muz


3-)Musevi dininin kurucusu, İsrail peygamberi ve kanun koyucusu.


4-)Bir vasiyeti yerine getirmekle görevli kimse.


5-)Eski Mısır dilinde "çocuk" anlamında.


6-)vasiyet edilmiş. vasi nasbolunmuş, vasiyeti yerine getirmekle vazifelendirilmiş. tavsiye olunmuş. sina yarımadısında, eymen vadisinde tur dağında allah'ın lütfuna mazhar olarak, kavmine "on emir" adı altında allah'ın şeriatını bildiren peygamb büyük kitaplardan tevrat ona indirilmiştir


7-)Beni İsrail peygamberlerinden Hz. Musa'nın (A.S.) ismi. Dört büyük kitaptan birisi olan Tevrat, vahiy yoluyla kendisine gelmiştir. Yahudilerin en büyük peygamberidir. Şeriatı, İsa'ya (A.S.) kadar devam etti. Yusuf'un (A.S.) soyundan Yuşa namındaki peygamberi yerine tayin ederek vefat etmiştir. Mısır firavununa karşı mücadele etti. Harun (A.S.) kardeşi ve kendi veziri hükmünde idi.(Mısır Kıt'ası, kumistan olan Sahra-yı Kebir'in bir parçası olduğundan Nil-i Mübarek'in feyziyle gayet mahsuldar bir tarla hükmüne geçtiğinden, o cehennem-nümun sahra komşuluğunda şöyle cennet-misal bir mevki-i mübarekin bulunması, felahat ve ziraatı, ahalisinde pek mergub bir surete getirmiş ve o sekenenin seciyesine öyle tesbit etmiş ki ziraatı, kudsiye; ve vasıta-ı ziraat olan "Bakar"ı ve "Sevr"i mukaddes, belki mabud derecesine çıkarmış. Hatta o zamandaki Mısır milleti, sevr'e, bakar'a ibadet etmek derecesinde bir kudsiyet vermişler. İşte o zamanda Beni-İsrail dahi, o kıt'ada neş'et ediyordu ve o terbiyeden bir hisse aldıkları, "İcl" mes'elesinden anlaşılıyor.İşte Kur'an-ı Hakim, Hazret-i Musa Aleyhisselam'ın risaletiyle, o milletin seciyelerine girmiş ve istidatlarına işlemiş olan o bakar-perestlik mefkuresini kesip öldürdüğünü, bir bakar'ın zebhi ile ifham ediyor. S.)


8-)Ustura. (Osmanlıca'da yazılışı:mu-sa(y))


9-)(C: Musu) Böğürtlen otunun meyvesi. (Osmanlıca'da yazılışı: mus'a)


Bu bilgi faydalı oldu mu ?

 

Kelime Türü Nedir ?

Bu kelime Hukuk Terimidir

Dil
Anlamı
İngilizcesi İngilizce
Muse, inspiration.

  • İçişleri Bakanlığı, Helmand bölgesinde Musa Kala ilçesinde yol kenarına yerleştirilen bombanın patlamasıyla 7'si kadın 8 sivilin öldüğünü açıkladı.

Sizde içinde Musa kelimesi geçen bir şeyler paylaşın !

Musa kelimesi anlamı 77 defa okunmuştur. [119669] Musa kelime anlamı, Musa nedir, Musa ne demek, Musa sözlük anlamı

Paylaş