Mustafa Nadir Önay Kimdir ?

Mustafa Nadir Önay Biyografisi

Mustafa Nadir Önay Kimdir ? Biyografisi, Hayatı, Eşi, Nereli, Kaç Yaşında, Öldü mü ?

Mustafa Nadir Önay : Mustafa Nadir Önay (1960) yönetmen, senarist, metin yazarı
1960 yılında, Denizli ili Acıpayam ilçesi Yatağan Kasabasında doğdu. İlk ve orta öğretimini Acıpayam’da yaptı. 1978’de Yozgat Lisesi, 1986 yılında Hacettepe Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu.

Öğrencilik yıllarından başlayarak değişik gazete ve dergilerde yazdı. Hergün, Millet, Töre, Doğuş,Türk Yurdu, Biyografik Analiz, Tarih ve Düşünce yazdığı dergi ve gazetelerden bazısı. 1986 yılında Zaman Gazetesinin kuruluşunda 8 ay kadar çalıştı. 1987 yılında TRT yardımcı prodüktörlük sınavını kazandı. 1987-1992 yılları arasında; TRT Belgesel Programlar Müdürlüğü, TRT Eğitim Kültür Programları Müdürlüğü ve GAP TV Müdürlüğü’nde yönetmen-metin yazarı olarak çalıştı.

1992-1998 arasında TGRT’de yönetmenlik yaptı.
Halen serbest yönetmen, senarist olarak çalışıyor. Bugüne kadar binlerce program, yüzlerce belgesel, tanıtım, klip yönetti. Yayınlanmış iki kitabı bulunuyor.
Ayrıca 1990 yılından beri 23 sayı yayınlanan ve yayımına aralıklarla devam eden Yatağan adındaki, Denizli ili folklor ve kültür ürünlerini yayınlayan, bir folklor - kültür dergisinin genel yayın yönetmenliğini yapıyor. İngilizce biliyor. Evli ve iki çocuk babası.
İletişim:
Cep Tlf: 0542 232 73 78
E-Posta: akyolcad@gmail.com
Bazı Çalışmaları:
TRT, TGRT ve diğer özel kuruluşlara yaptığı Tv programlarından bazıları:
Yaşayan Geçmiş (Belgesel dizi- Yön.Yrd.), Ticaret Yolları (Belgesel Dizi-Yön yrd.), Alınterimiz Göznurumuz (Belgesel dizi), Türk Halıcılığı (Belgesel Dizi), GAP (Belgesel Dizi), Akşama Doğru (Aktüel Günlük Program), Töremiz Dilimiz (Kültürel, aktüel 120 bölüm dizi), Edebiyat Edebiyat (Stüdyo çalışması, 150 bölüm), Yumurcak (Günlük çocuk programı, 3 yıl), Gençlerle (Eğitim üzerine konuşmalar, 2 yıl haftalık belgesel), Yarışmalar (değişik türde), Malik Bin Dinar (Tv filmi) Heybe (30 bölüm stüdyo draması), Ozan Orhon’la (Çocuk programı, 60 bölüm), Sağlık (10 bölüm- belgesel), Hanımeli (Günlük kadın proğramı), Şehir ve İnsan- (2 yıl, haftalık aktüel program, editör ve metin yazarı) Vitrin (Günlük kadın programı), Çınar Ağacı (Türk vakıfları ile ilgili belgesel-aktüel dizi) Türk Denizcilik Tarihi – 7 bölüm belgesel dizi) Yaylaktan Kışlağa (26 bölüm belgesel dizi), Simalar ve Dünyalar -13 bölüm ülkemizin önde gelen bilim, kültür sanat insanlarının portreleri) 90.Yılda Meclis Başkanları-24 bölüm belgesel) Ziya Nur Aksun, Çanakkale harbi fotoğrafçısı, İstiklal harbinde din adamları, Merkez efendi (belgeseller), müzik programları, canlı yayınlar, değişik il, ilçe tanıtım ve belgeseli, tarım, müzik, kültür programları...

Diğer çalışmalar:
Başbakanlık ile Tarım, Kültür ve Turizm, Ulaştırma , Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlıklarına,TOBB Başkanlığına, TRT Genel Müdürlüğü’ne, Sümerbank Genel Müdürlüğü’ne tanıtım, şura filmi, belgesel ve dramalar... 20 kadar valiliğe tanıtım, belgesel, değişik müzik sanatçılarına klipler...
VCD-DVD:
Anadolu’da Bir Yıl, Türk Deniz Tarihi, Yaylaktan Kışlağa, Osmanlı’da Gündelik Hayat, Selçuklular, Milli Mücadele ve Atatürk, Seferlerimiz Zaferlerimiz, Osmanlı’da Sanat ve Sanatçılar,Kültürümüzde Çocuk ve Mehmet Akif adını taşıyan 10 adet VCD-DVD Belgesele imza attı.
Yayınlanmış kitaplar:
Yaylaktan Kışlağa, Kaknüs Yayınları, 2001, İstanbul
Doğunun Altı Kapısı, Kaknüs Yayınları, 2001, İstanbul.
(Bu iki kitap Anadolu’nun değişik bölgelerinde yapılan belgesel film çalışma notları ile yapılan derlemeleri içermektedir.)
90. yılda meclis başkanları-2011(Editör)
Hazırlık: Anadolu’da bin yıl, Bir Selçuklu köyü: Yatağan
Ödülleri:
1992- Şurkav Vakfı,Şanlıurfa belgeseli ödülü
2003- “Sırlar ve sular kenti Kütahya” belgeseli ile Safranbolu belgesel film yarışması ödülü
2005- “Motif vakfı”- “Yaylaktan Kışlağa”- programı ödülü
2005- Egeli yazarlar ve sanatçılar derneği- Türk kültürüne hizmet ödülü
ESERLERİ
1.Doğunun Altı Kapısı
Mustafa Nadir Önay
Kaknüs Y, İstanbul 2001
Önsöz
Bin yıllık bir gezi
Eskiden kalesi olan şehirler dışarıya kapılarla açılır, kapılarla kapanırdı. Bugün de kalesi ayakta olan şehirlerde bu kapılar adlarıyla yaşamaktadır. Hatta surlardan geriye biz iz kalmamış olsa bile adları durmaktadır. Van’da Tebriz kapı, Diyarbakır’da Mardin Kapı, Urfa’da Harran Kapı....
Bazı şehirler zamanın acımasız tahribatı karşısında tutunamamış. Ya kimsesiz birer harabeye dönüşmüş ya da gittikçe küçülmüşler. Bazıları da var ki surlara sığmamış gittikçe büyümüşler. Diyarbakır,Van, Mardin, Şanlıurfa bu şehirlerdendir. Şuayp Şehri, Soğmatar, Harran ya harap olmuş ya küçülmüşler. Hoşap gibi sadece yoldan geçenleri selamlamakla yetinenleri de var.
Anadolu’ya Malazgirt’ten girdiğimiz söylenir hep. Bu bir yönüyle doğrudur da, Alparslan’ın Malazgirt’e Suriye, Diyarbakır taraflarından geldiğini hatırlamayız. Sadece Van Gölü ile Ağrı Dağı arasından değil, Güneydoğu Anadolu’nun Kale Kapıları’ndan da girmişiz.
Bin yıldır, dağına taşına ad vererek; efsaneler, hikayeler, şiirler, türküler söylediğimiz; geleneklerle sürdürdüğümüz, yenileyerek yaşattığımız; kaleler, kapılar, sokaklar, evler yaptığımız topraklarda 80’li yılların sonundan başlayarak belgesel filmler için çıktığımız gezilerde, bütün bu birikimlere okuyarak, görerek ve dinleyerek şahitlik ettik.
Gördük ki, bu topraklarda yaşayan insanları anlamak için önce bu kapılardan girerek işe başlamak lazım. Yoksa, Kerem ve Aslı, Süphan, Ağrı ve Karacadağ, Kevgir ve Keven, Selçuklu ve Artuklu; Mardin’de Kasımiye, Şanlıurfa’da Balıklıgöl, Diyarbakır’da Ulu Cami, Doğubeyazıt’ta İshak Paşa olmadan her şey eksik kalır.
Eksik kalır sofralarımız; Van’ın Otlu Peyniri, Şanlıurfa’nın çiğ köftesi, Diyarbakır’ın Şehriyesi, Erzincan’ın tulumu olmasa...
Sabit Bin Kurra’lar, Cabir El Hayyan’ lar, Ebul İz’ ler, Vani Mehmet Efendi’ ler, Nabi’ ler, Ali Emiri Efendi’ ler hep bu toprağın yeşerttiği insanlar.
Büyük medeniyetler büyük birikimlerin eseridir. Bu yüzden taşra, kalpten vücuda, vücuttan kalbe hayat taşıyan kılcal damarlara benzer. Onlar olmadan merkezde yeni birikimler elde etmek, yeni üretimler yapmak mümkün değildir. Bundan dolayı oraları iyi tanımamız, taşradan merkeze, merkezden taşraya bilgi ve birikim aktarmayı başarmamız gerekir. Urfa’lı Nabi, Erzurumlu Nef’i, Ağırnas’lı Mimar Sinan, Diyarbakırlı Ali Emiri olmasaydı çok şey eksik ve öksüz kalırdı.
2. Yaylaktan Kışlağa
Mustafa Nadir Önay
Kaknüs Yayınları
İstanbul 2001
önsöz
Hayattan lügate
Yaşadığımız hayat, birdenbire ortaya çıkan Hüda-yı Nabit değildir. Hep değişse de değişerek devam eder ve köklerinde bin yılların, yüzyılların toplumsal ve tarihi tecrübesi vardır.Konuştuğumuz kelimeler, deyimler ve atasözleri lafızdan ibaret değildir. Onların arkasında geniş bir dünya saklıdır.Taşlara, kağıtlara, kitaplara hepsinden de önemlisi halkın ölmez hafızasına yazılmış; sürekli genişleyen ve yenilenen, ama eksenini hiç kaybetmeyen bir dünya.Giydiğimiz elbisede, yediğimiz yemekte, oynadığımız oyunda, söylediğimiz türküde, yaktığımız ağıtta, kısaca; doğumda, düğünde, bayramda ve ölümde kullandığımız; inançların, üretimin, ticaretin, yardımlaşmanın velhasıl hayatın kendisi olan kelimelerin insanı nasıl çepeçevre kuşattığının hikayesi.
Kah lügatten günümüze kah günümüzden lügate giden bir çalışma; Hayat gibi, kelimeler gibi.
Yaylakta; çadırda, ağılda, otlakta, Kışlakta; evde, işte, çarşıda pazarda, camide, kahvede, düğünde, cenazede geçer günlerimiz.
Hep kışlayanlar olsak ne gam, hayat devam ediyor! Biz kelimelerle sevinir, kelimelerle ağlar, kelimelerle konuşur, kelimelerle düşünürüz.
Biz önce söyler veya yazar, sonra yaşarız. Biz önce yaşar, sonra söyler veya yazarız.Yaşadığımız müddetçe söylemeden veya yazmadan yapamayız.Ama neyi ne zaman yapar, neyi ne zaman söyleriz? Ettiklerimiz yaptıklarımız, dinlediklerimiz söylediklerimiz neyin nesidir? İşte bütün bunların hikayesi.
Kültürden kelimelere, kelimelerden kültüre giden bir çalışma.Mustafa Nadir Önay önce objektifle görsel belgeseller için, sonra bu kitapta toplanan yazılarıyla Türkçe’nin sihirli dünyasına girdi. Annenin ninnisi, aşığın deyişi, garibin duası, çocuğun tekerlemesi olarak tarihin dehlizlerinden geçip bir çeyiz sandığı gibi günümüze ulaşan dili ve toplumsal yansımalarını Anadolu’nun yaylaklarında, kışlaklarında buldu.
Bu kitapta size onlardan bir demet sunuluyor.
HABER
Bir Selçuklu Köyü ve Dergisi Yatağan
ESKADER'in düzenlediği 'Bir Selçuklu Köyü ve Dergisi Yatağan' toplantısı 24 Mayıs 2012 Perşembe günü saat 18:00'de Cağaloğlu Timaş Kitap Kahve'de yapılacak. Yönetmen-yazar Mustafa Nadir Önay, uzun yıllar neşrettiği Yatağan dergisini ve selçuklu köyü Yatağan'ı anlatacak.
HABER
Korkuyorum: YURTDIŞINDAKİ TÜRKLERİN GURBET YOLCULUĞU
Yeniden yayınlanıyor.
30 Ocak 2016
Hafta içi Hergün
06.00 ve 18.30 TRT Türk’te
YABANCI OLMAK, GETTOLAŞMA, KİMLİK KAYBI, DEJENERASYON, AİDİYET, İTİBARSIZLAŞTIRMA, ENTEGRASYON, YABANCI DÜŞMANLIĞI, İSLAMAFOBİ…
Her biri gündem oluşturacak birbirinden önemli 26 konu.
Gurbetçilerin anlatılan, az anlatılan, anlatılamayan ve yok sayılan korkuları.
Korkuyorum yurtdışındaki vatandaşlarımızın yarım asırlık gurbet yolculuğunu anlatan bir program.
Mustafa Nadir Önay tarafından TRT Türk için hazırlanan 26 bölümlük bir belgesel dizi.
Dizinin yapımcısı Osman Subaşı. Daha önce de TRT için bir çok belgesel dizi hazırlayan Türkiye’nin önemli belgesel film yönetmenlerinden Mustafa Nadir Önay’ın genel yönetmenliğinde, Gazeteci yazar Saadet Oruç’un katkılarıyla hazırlanan dizinin müziklerini İstanbul Türk Halk müziği Korusunun şefi Uğur Kaya hazırladı.
Proğram;İtalya,İsviçre,Avusturya,Almanya,Fransa,Belçika,Danimarka ve Hollanda’da yapılan çekimlerlerle gerçekleştirildi.Bu ülkelerde gurbetçilerin değişik hayat kesitleriyle birlikte onların görüşleri de kaydedildi. Onlarca gurbetçi Avrupa’daki korkuları dile getirdi. Avrupa’dan ve Türkiye’den onlarca uzman ve akademisyen de görüşleriyle proğramda yer aldı.
Proğrama katkı veren isimlerden bazısı şöyle;
Prof.Dr. Erol Göka- Yazar,Psikiyatr
Doç. Dr. Yusuf Adıgüzel - İstanbul Üni. Sosyoloji Böl.
Ercan Yaşaroğlu - Araştırmacı Yazar (Almanya)
Cem Sultan Ungan – Oyuncu (Almanya)
Prof. Dr.Yasin Aktay - Stratejik Düşünce enstitüsü Bşkn.
Prof. Dr. Erol Göka - Selçuk Üni.öğr.üy.
Emir Kır - Belediye Başkanı (Belçika)
Prof. Dr. Talip Küçükcan - Marmara Üni
Doç.Dr. Necdet Subaşı - Diyanet İşleri Başkanlığı Proje Geliştirme Başkanı
Prof. Dr. Kadir Canatan - Yıldız Teknik Üni.
Dr.Melek Paşalı - Yazar
Prof. Dr. Ayhan Kaya - Bilgi Üni.
Emine Bozkurt - Avrupa Parlementosu Eski milletvekili (Hollanda)
Mahinur Özdemir-Milletvekili,(Belçika)

Bu bilgi faydalı oldu mu ?

 

Mustafa Nadir Önay Özgeçmişi

Mustafa Nadir Önay Hayatı

Sizde Mustafa Nadir Önay ile ilgili bildiklerinizi paylaşır mısınız ?

Mustafa Nadir Önay biyografisi 34 defa okunmuştur. [1625]