Nasihat Nedir

Nasihat Nedir ? Nasihat Ne demek ?

1-)NASİHATBir şeyi yabancı maddelerden ayırma, dikiş dikme, samimi olma, samimi olan ve içinde kötülük bulunmayan bütün iyi söz ve işler. Öğüt verme, akıl ve yol gösterme. Nasihat, İslam'ın pratik hayata aktarılması, ahlaki prensiplerin yaşanması, insani erdemliliklerin, görgü kurallarının öğretilmesi amacıyla bilenlerin bilmeyenlere öğretmesi ve hatırlatmada bulunması amacıyla yapılan öğütlerdir. Bu öğütler yapılırken asla bir ard niyet güdülmez, dünyevi çıkarlar düşünülmez. Nasihat eden kişi güvenilir olur. Onun yaptığı nasihat samimiyetle yapıldığı takdirde etkisini gösterir. Müminler sürekli olarak birbirine öğüt vermek suretiyle yardımcı olurlar. Cenab-ı Allah; "Hatırlat, umulur ki bu hatırlatman müminlere yarar sağlar, (öğüt alırlar)" (ez-Zariyat, 51/55) buyurmuştur.

Resulullah (s.a.s) da: Din nasihattir" buyurdu. Ashap; "Kimler için dediler. Resul-i Ekrem (s.a.s);

Allah, Resülu, Kitabı, müslümanların idarecileri ve bütün diğer müslümanlar için" buyurdu (Buhari, İman, 42).

Alimler bu hadisin yorumunda nasihatın şu anlamlara geldiğini söylemişlerdir:

1- Allah'ın varlığı ve birliğine samimi olarak inanıp, O'nu noksan sıfatlardan tenzih etmek, O'na en üstün nitelikleri layık görmek, sevdiği şeyleri yapıp sevmediği şeyleri yapmamak ve O'na karşı gelenlere düşman olmak.

2- Hz. Muhammed'in, peygamber olduğuna inanmak, emir ve yasaklarına uymak, onu ve Ehl-i beytini sevmek, sünnetine sarılmak, ahlakını ahlak edinmek.

3- Kur'an-ı Kerim'i layık olduğu şekilde okumak, ihtiva ettiği hükümleri öğrenmek ve başkalarına öğretmek, ona hürmette kusur etmemek, tavsiye ettiği şekilde bir müslüman olmak ve onun ahlakını yaşamak.

4- Allah'ın hükümlerini uygulayan ve İslam'ı hakim kılan idarecilere itaat etmek onlara karşı gelmemek ve onlara doğruyu göstermek, bilmedikleri konularda onları uyarmak, onlara karşı görev ve yükümlülüklerini samimiyetle yerine getirmek.

5- Müslümanlara düşman olanlarla mücadele etmek, onlara iyi ve doğruyu göstermek, bütün müslümanlara dua etmek, hepsi hakkında iyilik düşünmek, salih kişileri sevmek.

Hz. Peygamber (s.a.s) bir hadislerinde;

"Bir organ hasta olunca bütün vücud rahatsız ve hasta olur. Müslümanlar da tıpkı bir vücud gibi birbirlerini sever, birbirlerine acır ve şefkat ederler" buyurmuştur.

Bütün açıklamalardan müslümanın dini ve insani görev ve yükümlülüklerini samimi olarak yerine getirmeleri, en iyi ve en güzel sözü söylemeleri, nasihat olmaktadır: Bununla birlikte Türkçede nasihat, öğüt ve irşad anlamında kullanılmaktadır. Bu daha ziyade samimi olarak görüşlerini söylemek demek olduğu için nasihatın sözlü kısım, ile ilgilidir (Ayrıca bk. İrşad).

Ahmed ARPA


2-)Dinin ve aklın beğendiği şeyleri tavsiye, öğüt.

Allahü teala Kur'an-ı kerimde mealen buyuruyor ki:

Muhakkak ki, Allahü tealadan korkan nasihat alacaktır. (A'la suresi: 10)

Din nasihattir. (Hadis-i şerif-Miftah-ül-Cenne)

Nasihat vermek dinimizin birinci vazifesidir. (İmam-ı Gazali)

Nasihat vermek kolaydır. Nasihati kabul etmek güçtür. Çünkü, nefislerine uyanlara, dünya zevklerinin peşinde koşanlara, nasihat acı; haramlar ise tatlı gelir. (İmam-ı Gazali)

Ey oğlum! Sana nasihatim şudur ki: Takvaya, Allah korkusu ile haramlardan kaçma ipine iyi sarıl. Eğer bu günün dünden, yarının da bugünden daha hayırlı olmasını temin edebilirsen bunu yap. Namaz kılarken veda edip ayrılacak olan kimsenin namaz kılışı gibi kıl. Çok ihtiyaç peşinde koşmaktan, özür beyan etmek zorunda kalacağın işi yapmaktan sakın. (Avn bin Abdullah)

Alay edenlere, zarar yapacaklara nasihat verilmez. Nasihat, birinin yüzüne karşı olmamalı, umumi olarak ortadan söylenmelidir. Hiç kimse ile münakaşa etmemelidir. (Muhammed Bağdadi)


3-)Öğüt
Örnek:Nasihatleri sonuna kadar dinler ve bitince hiç sesini çıkarmaz. M. Ş. Esendal


Bu bilgi faydalı oldu mu ?

 

Kelime Türü Nedir ?

Bu kelime Dini bir Terimidir.

Dil
Anlamı
İngilizcesi İngilizce
Advice.
İngilizcesi İngilizce
Counsel.
İngilizcesi İngilizce
Warning.
İngilizcesi İngilizce
Rede.
İngilizcesi İngilizce
Admonition.
İngilizcesi İngilizce
Sermon.
İngilizcesi İngilizce
Advise.

  • sikin beni amık Nasihat
  • "Şimdilik Nasihat ediyorum"İran dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ı uyardı.
  • Ben, şimdilik Nasihat ediyorum"ifadesini kullandı.

Sizde içinde Nasihat kelimesi geçen bir şeyler paylaşın !

Nasihat kelimesi anlamı 2355 defa okunmuştur. [242381] Nasihat kelime anlamı, Nasihat nedir, Nasihat ne demek, Nasihat sözlük anlamı

Paylaş