Nicolas Maduro Kimdir ?

Nicolas Maduro Biyografisi

Nicolas Maduro Kimdir ? Biyografisi, Hayatı, Eşi, Nereli, Kaç Yaşında, Öldü mü ?

Nicolas Maduro : Nicolas Maduro Venezuela Devlet Başkanı
Venezuela Eski Dışişleri Bakanı
1990 yılında Çavez'le bağlantı kurmuş bir Bolivarcı sosyalist. 1992 Mart’ında başarısız bir darbe girişiminin ardından hapisaneye atılan Çavez’in serbest bırakılması için imza veren kişilerden biri. Beşinci Cumhuriyet Hareketi içine girmiş. (MVB) Bundan öncede Sosyalist lig adında küçük bir çevre içinde bulunmuş. Caracas'da otobüs işçileri içinde ve metroda sendikal etkinlikler içerisinde öne çıkmış bir işçi lideri. Venezuela Meclis Başkanlığı görevini üstleniyor bir yıllığına. Ardından Meclis başkanlığına eşi Cilia Flores geliyor. O zamandan beri Çavez’in destekçilerinden. Başkan yardımcısı olarak atandı.
Venezuela’nın Türkiye ile ilişkiyi öne çıkartma kararı almasıyla birlikte 1 günlük ziyeret için Maduro Türkiye’ye geldi ve resmi görüşmelerde bulundu. Çeşitli konularda ortak bir metine imza attı.
14 Nisan 2013 tarihinde Devlet Başkanı seçildi.
HAKKINDA YAZILANLAR
Venezuela Dışişleri Bakanı Nicolas Maduro
MESUT AKIN
Açık Gazete 15-10-2012
Geçen sefer gittiğimde bir zamanların Caracas Hiltonun ve şimdi millileştirildikten sonra konferans ve basın merkezine dönüştürülen Alba otelinin fuayesinde yüz yüze gelince hemen isteklerimi dile getirmiştim . Kendilerine de benzeyen bu yabancının kim olduğunu bilmiyordu. Neyse yardımcılarından birine derhal benimle ilgilenmesi talimatı verdi. Ertesi gün Bakanlıktaydım. Hoş o sırada kendisiyle görüşmek isteseydim hemen randevu ayarlarlardı eminim. Konumla ilgili bakan yardımcısı Temir Porras Venezuela dışında olduğu için Afrika’dan sorumlu bakan yardımcısıyla görüşmüştüm.
O zamandan sonra hep bir şekilde Maduro’yu izlemeye çalıştım. İletişim Bakanı İzarra’nın medya üzerine kitabının tanıtım toplantısında da kısaca dinleme fırsatı da buldum. Zaten halkla ilgili bir şeylerle meşgulsanız Venezuela’da birden kendinizi konuyla ilgili bakanlar ya da müsteşarların yanında bulabilirsiniz. Bazen de plansız randevusuz girişimler bir işe yaramaz.
Venezuela Dışişleri Bakanı'ndan söz ediyorum: Nicolas Maduro. 1990 da Çavez le bağlantı kurmuş bir Bolivarcı sosyalist. 1992 Mart’ında başarısız bir darbe girişiminin ardından hapisaneye atılan Çavez’in serbest bırakılması için imza veren kişilerden biri . Beşinci Cumhuriyet Hareketi içine girmiş. (MVB) Bundan öncede Sosyalist lig adında küçük bir çevre içinde bulunmuş . Caracas da otobüs işçileri içinde ve metroda sendikal etkinlikler içerisinde öne çıkmış bir işçi lideri.
Tabi ilk seçimlerle birlikte Venezuela Meclis başkanlığı görevini üstleniyor bir yıllığına. Ardından Meclis başkanlığına eşi Cilia Flores geliyor. O zamandan beri Çavez’in militan destekçilerinden. Uzun uzun konuşma yaptığı pek hatırlarda değil. Daha çok dinleyici . Hele konuşan Çavez ise . Hatta Çavez onu görünce hep bir espri bile patlatır. Geçenlerde “Bizim Nicolas fazla yiyor diye takılmıştı. Başkan yardımcısı olarak atanırken Çavez “benimle çalışmak kolay değil . Hiç tavsiye etmem diye Maduro’ya yine takıldı. Sıcak bir yüz, güven verici ve iş bitirici. Venezuela’nın Türkiye ile ilişkiyi öne çıkartma kararı almasıyla birlikte 1 günlük ziyeret için Maduro Türkiye’ye geldi ve resmi görüşmelerde bulundu. Çeşitli konularda ortak bir metine imza attı Türkiye Venezuela ile . Lakin ABD çekincesinden Türkiye - Venezuela ilişkisi ortak metnin imzalanmasından öteye pek ilerleme kaydetmiş görünmüyor.
Diosdado Cabello şimdiki meclis başkanı ve asker kökenli bir Bolivarcı. Onun da adı Çavez sonrası dönemde etkili olacak kişiler arasında sayılıyor. 2002 darbesi sırasında Çavez’in yardımcısıydı.
Son seçimin yenik Cumhurbaşkanı adayı yine eski iline vali olarak geri dönmek için adaylığını ilan edince son cumhurbaşkanı yardımcısı İlyas Jauva’da ona karşı Büyük Yurtsever Cephenin adayı olarak Miranda ilinde Capriles’in karşısına çıkıyor . Miranda Venezuela’nın ikinci büyük nüfuslu yerleşim merkezi ve sınırları başkent Caracas ile iç içe.
9 Ağustos 2006’dan beri Dışişleri Bakanlığını yürüten Nicolas Maduro son zamanlarda Çavez’in sık sık yakınlarında görüldü. Tabii Çavez’in ağabeyi ve şimdi doğdukları Barinas ilinin valisi olan Adem ve Maduro kanser tedavisi sırasında Küba’da Çavez’in yanındaydılar. Maduro Kübaya daha sendikacılık döneminden de gelip giderdi. Çavezden sonraki dönemde kimlerin hareketi yönetceği meselesi gündeme geldiğinde ikisinin de adları geçerdi. Ama Kommandate görevin başındayken bu konuda bir şeyler demek için henüz çok erkendi. Dolayısıyla Çavezin halefi meselesi yakın zamanda konuşulduğu kadar konuşulmuyordu kanser öncesinde.
Maduro’ya kadar 7 vekil atandı. Sivil ya da asker kökenli. Bunların çoğu hala önemli görevlerin başında bulunuyor. Ama Maduro’nun sakin ve sadık ve Çavezin çizgisini yani halkçılık ve anti emperyalizmiyle parti ve hareketi en iyi bir şekilde bir arada tutacak kişi gözüyle bakılıyor dersek sadece birçok kişini, hatta çoğunluğun düşüncelerini yansıtmış oluruz.
Venezuela Anayasasına göre cumhurbaşkanı başkanlığının ilk dört yılı içinde görevi devam edemeyeceği anlaşılırsa başkan yardımcısı alınan kararla seçimlere kadar yani 30 gün içinde yeni cumhurbaşkanı seçilene kadar cumhurbaşkanlığı yapma yetkisine sahip. Eğer cumhurbaşkanı seçimle geldiği 6 yıllık dönemin son 2yılında başkanlık yapamıyorsa o zaman başkan yardımcısı yeni seçimlerin olacağı döneme kadar yani 2 yıl ülkeyi cumhurbaşkanı olarak yönetebiliyor.
49 yaşındaki Nicolas Maduro şu anda daha Dışişleri Bakanlığı görevinden ayrılmadı. Bakalım bu göreve kim gelecek. Çavez’in bakanlarını hep genç kuşaktan seçtiği bir gerçek. Dışişlerindeki iki bakan yardımcısı da Maduro ile uyuym içinde çalışan biri Arap diğeri siyah kökenli Çavezci. Bu da birkaç gün içinde belli olur . Ancak şu anda herkes 16 Aralık 2012 de yapılacak 23 ilin valilerinin seçileceği genel seçimle meşgul. Şimdiden birkaç bakanın hangi illerde aday olacağı bile belirlendi.HABER
Chavez'in halefi Nicolas Maduro
NTV 9 Aralık 2012
Bir kez daha kansere yakalandığını açıklayan Venezuela Devlte Başkanı Hugo Chavez, yeni bir ameliyat olacağını söyledi. Chavez, ameliyatın başarısız olması ihtimaline karşı halefini de açıkladı.
Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez'e bir kez daha kanser tanısı kondu.
Küba’nın başkenti Havana'da yapılan testler Chavez'in vücudunda kötü huylu kanser hücrelerinin bulunduğunu gösterdi.
Devlet televizyonundan halka seslenen Chavez, önümüzdeki günlerde yeni bir ameliyat geçireceğini duyurdu.
Venezuela lideri Chavez, “Yorucu testlerin sonunda bazı bölgelerde kötü huylu kanser hücrelerine rastlandı. Bu yüzden kesinlikle yeni bir ameliyat olmam gerekiyor. Tanrının yardımıyla bu ameliyattan başarıyla çıkacağız” dedi.
58 yaşındaki Chavez, tedavinin başarısız olması halinde Venezuelalılardan yardımcısı ve dışişleri bakanı olan Nicolas Maduro'yu başkan seçmesini istedi.
Chavez'in bu sözleri, 3 haftadır kamuoyunun karşısına çıkmayan Venezuela liderinin sağlığıyla ilgili endişelerin artmasına neden oldu.
Ekim ayında 3. kez devlet başkanlığına seçilen Chavez, geçtiğimiz yıl Küba'da kanser tedavisi görmeye başlamıştı.
1 yıl içerisinde 3 kez ameliyat olan Hugo Chavez, kanseri yendiğini açıklamıştı.

HABER
Nicolás Maduro: Chavez bir kuşa dönüşerek bana geldi
ntv 13 Nisan 2013
Hugo Chavez’in geçtiğimiz ay başında kanserden ölmesinin ardından, Venezuela yeni liderini seçmek için yarın sandık başına gidecek. 'Kuş şapkalı' seçim kampanyasıyla devlet başkanlığı için en büyük aday olarak gösterilen Nicolás Maduro, sırrını açıkladı.
Hugo Chavez’in geçtiğimiz ay başında kanserden ölmesinin ardından, Venezuela yeni liderini seçmek için yarın sandık başına gidecek. Seçimlerde favori gösterilen ve başındaki kuş şapkasıyla seçim kampanyasını yürüten Nicolás Maduro, büyük ilgi toplamasını sağlayan taktiğinin sırrını açıkladı. Maduro, ‘eski akıl hocası Chavez’in kendisine yine akıl verdiğini’ söyledi.
Venezuela, yarın yeni liderini seçmek için sandık başına gidiyor. Seçim yarışında rakiplerinden daha şanslı kabul edilen Nicolás Maduro, sırrının ‘Chavez’in kendisine verdiği taktik olduğunu’ söyledi.
Maduro, ‘10 gün önce akıl hocası Chavez’in, bir kilisede kendisine kuş olarak belirdiğini ve seçim kampanyasını kutsadığını’ söyledi.
Bir zamanlar otobüs şoförlüğü yapan Maduro, “Kumandanım Chavez’in ruhunu hissettim” dediği olayda, kuşun üç defa başının üzerinde uçtuğunu belirtti. Maduro, Chavez’in ruhundan aldığını ileri sürdüğü enerjiyle en büyük rakibi olan Henrique Capriles’i geçeceğine inanıyor. Chavez’in en büyük rakibi kabul edilen Capriles, Ekim 2012’deki seçimlerde yüzde 44 oy almış ancak Chavez’in yüzde 11 oy altında kalmıştı.
GÜNDE 189 KEZ CHAVEZ DİYOR
Petrol zengini Venezuela'yı 14 yıl yöneten Hugo Chavez’in, uzun süre gördüğü kanser tedavisine 5 Mart günü yenik düşmesinin ardından, en son seçimlerde az farkla devlet başkanlığı şansını kaybeden Capriles de kampanyasına ara vermeden devam ediyor.
Maduro ise kendisini ‘Chavez’in oğlu’ olarak tanımlayarak eski liderin taraftarlarını kendine bağlamak istediği gibi, kuş şapkasıyla da uğradığı her seçim bölgesinde izleyeceği politikayı tek bir kelimeyle, ‘Chavez’ olarak tanımlıyor.
Wall Street Journal’ın haberine göre, Maduro seçim kampanyasında şu ana kadar Chavez’in ismini 7.200 defa kullandı. Bu rakam, Maduro’nun ağzından günde ortalama 189 kez Chavez isminin çıktığı anlamına geliyor.
HABER
Venezuela'nın yeni lideri Maduro
14 Nisan 2013
Nicolas Maduro, oyların yüzde 50,8'ini alarak ülkenin yeni devlet başkanı seçildi. Venezuela'nın yeni lideri Maduro
Nicolas Maduro, oyların yüzde 50,8'ini alarak ülkenin yeni devlet başkanı seçildi.
Eski Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez'in ölmeden önce yetkilerinin bir kısmını devrettiği ve kendisine bir şey olursa yerine geçmesini vasiyet ettiği Nicolas Maduro, ülkenin yeni devlet başkanı seçildi.
Yetkililer, Chavez'in kendine özgü sosyalist devrimini devam ettireceğine ant içen 50 yaşındaki Maduro'nun, oyların 50,8'ini alarak yeni devlet başkanı olduğunu açıkladı.
Maduro'nun rakibi, muhalefet partisi lideri Henrique Capriles ise oyların yüzde 49,1'ini aldı.

Bu bilgi faydalı oldu mu ?

 

Nicolas Maduro Özgeçmişi

Nicolas Maduro Hayatı

Sizde Nicolas Maduro ile ilgili bildiklerinizi paylaşır mısınız ?

Nicolas Maduro biyografisi 778 defa okunmuştur. [6169]