Nijat Özön Kimdir ?

Nijat Özön Biyografisi

Nijat Özön Kimdir ? Biyografisi, Hayatı, Eşi, Nereli, Kaç Yaşında, Öldü mü ?

Nijat Özön : Nijat Özön sinema tarihçisi
25 Aralık 1927 tarihinde İstanbul doğdu. Yüksek öğrenimini 1952’de Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı ile Kütüphanecilik bölümünde tamamladı. Edebiyat tarihçisi olan babası Mustafa Nihat Özön'ün izinden giderek, eğitim hayatından sonra yayıncılık sektöründe çalıştı. Anadolu Ajansı’nda çevirmen, sekreter, bölüm şefliği pozisyonlarında çalıştıktan sonra 1980’de bu görevinden resmi olarak emekli oldu. 15 Aralık 2010 tarihinde İstanbul'da vefat etti.
ESERLERİ:
Bu süreçte ilk çalışması, Aralık 1950’de Yağmur ve Toprak dergisinde çıkmış, bu yazıyı onlarca gazete ve dergide, sinema üzerine yayımlanan yüzlerce inceleme, araştırma ve eleştiri izlemiştir. Daha sonra bu yazıların bir bölümü Karagöz’den Sinemaya, Türk Sineması ve Sorunları (1995) adlı eserde derlenmiştir. 1960’lı yıllarda Bilgi Yayınevi’nin Sinema Dizisi'ni yöneten yazar, yerli sinemamızı hemen her yönüyle ciddi biçimde ele alıp, sinemanın bir bilim dalı olarak ülkemizde kabul görüp, yerleşmesinde en büyük katıkısı olan isimlerden biri olmuştur.
Sinema sanatı üzerine ilk kitabı (Sinema Sanatı, 1956), ilk ciddi sinema dergisini (Sinema, 1956), ilk sinema ansiklopedisini (Ansiklopedik Sinema Sözlüğü, 1958), Türk sinemasının geniş kapsamlı ilk tarihini (Türk Sineması Tarihi, 1962) ve kronolojisini (Türk Sineması Kronolojisi, 1968) yayımlamıştır.
Sinema Elkitabı (1964), 100 Soruda Sinema (1972) ve Sinema: Uygulayımı, Sanatı, Tarihi (1985) adlı eserleri üniversitelerin sinema bölümlerinde ders kitabı olarak da okutulan Özön, ayrıca Eisenstein, Pudovkin, Bazin gibi sinema kuramcılarının eserlerini de Türkçe’ye çevirmiştir. Katkıda bulunduğu eserler arasında Arkın Sinema Ansiklopedisi (1975) ve Cumhuriyet Dönemi Türk Ansiklopedisi’nin (1984) Türk sinemasıyla ilgili bölümleri de yer almaktadır.

Bu bilgi faydalı oldu mu ?

 

Nijat Özön Özgeçmişi

Nijat Özön Hayatı

Sizde Nijat Özön ile ilgili bildiklerinizi paylaşır mısınız ?

Nijat Özön biyografisi 64 defa okunmuştur. [5625]