Nogales Mendez Kimdir ?

Nogales Mendez Biyografisi

Nogales Mendez Kimdir ? Biyografisi, Hayatı, Eşi, Nereli, Kaç Yaşında, Öldü mü ?

Nogales Mendez : Nogales Mendez asker, gezgin
Rafael De Nogales Mendez
14 Ekim 1877 tarihinde Venezüella’nın Taçira şehrinde doğdu. 18 yaşında, kendisine büyük bir miras kaldı. Sahip olduğu servet sayesinde, merak ettiği askerlik mesleğini öğrenmek için Avrupa’ya gitti. Almanya ve Belçika’da çeşitli harp akademilerinde okudu. 1898 yılında, İspanyol ordusuna katılarak, Amerika Birleşik Devletlerini karşı savaştı. Ağır yaralandı. Yüzbaşı rütbesine kadar yükseldi. Bu savaştan sonra Küba, Haiti, Fas, Tunus, Mısır, Eritre, Cibuti, Yemen, Afganistan, Endonezya, Güney Afrika, Angola ve Arjantin’i gezdi. Birinci Dünya Savaşı’nın başladığı 1914 tarihinde, Belçika ve Fransız ordusunda görev almak istedi. Fakat Venezüella vatandaşlığından vazgeçmesi istendiği için, bu ordulara katılmaktan vazgeçti.
Türk Ordusu'nda bir gönüllü
Osmanlı İmparatorluğu’nun Birinci Dünya Savaşı’na girdiği günlerde, Sofya’da, tarihçi General Savoff ile tanıştı. Savoff, Nogales Mendez’e, “Biliyorsunuz, Fransızlar ve İngilizler Latin Amerika haklarının düşmanlarıdır. Asya ve Afrika’nın yoksul insanlarını da eziyorlar. Onlar için ne diye savaşacaksın? Sana Türk ordusunda savaşmak yakışır, onlar senin kardeşlerindir” dedi. Mendez, bu tanışmayla, hayatının en önemli kararlarından birini verdi.
General Savoff’un tavsiyesi üzerine, Osmanlı ordusuna katılmak üzere Sofya’dan İstanbul’a geldi. Harbiye Nazırı Enver Paşa ile görüştü. Venezüellalı subayı çok seven Enver Paşa, ona tugay komutanlığı görevi verdi.
Nogales Ermeni çetelerine karşı
Nogales Mendez’in Osmanlı Ordusu’nda bir çok kahramanlığı görüldü. Bunlardan biri, Ermeni komutan Aram’ın 30 bin kişilik birliğini 12 bin Türk askeriyle bozguna uğratmasıdır. Türkiye-İran hududundaki Kotür Dağı mevkiinde iki Rus birliğini durdurması da önemli bir başarıdır.
1924 yılında Arjantin’in başkenti Buenos Aires’te ‘Hilalin Altında Dört Yıl’ adlı hatıratı yayınlandı. Ermeni çetelerinin “sivil savunmasız Türkleri gördükleri her yerde hunharca katlettiklerini” yazdı.
Doğu Anadolu’dan sonra Irak ve Filistin cephelerinde geçti. Gazze müdafaasında önemli bir rol oynadı. 1918 yılı sonunda Avrupa üzerinden Venezüella’ya döndü. 10 Temmuz 1937 tarihinde Panama’da öldü.
ESERİ:
1.Türkiye'de Bir Gezgin Şövalye Nogales Mendez
Mehmet Necati Kutlu
Gendaş Kültür / Araştırma İnceleme Dizisi
Nogales Mendez Venezuelalı anti-emperyalist bir savaşçı. Soyu Kristof Kolomb'un subaylarından Yüzbaşı Diego Mendez'e dayanıyor. Nogales çocukluğundan itibaren savaş sanatı üzerine özel dersler aldı. Barselona, Brüksel ve Louvain üniversitelerinde felsefe, edebiyat ve fen bilimleri okudu. On yedi yaşında asteğmen rütbesiyle İspanyol ordusuna katıldı. Küba'da Amerikalılara karşı savaştı. I. Dünya Savaşı'na kayıtsız katılmak istemeyen Nogales tercihini Osmanlı İmparatorluğu'ndan yana yaptı. Bunda o zamanlar Bulgaristan'da Büyükelçi olarak görev yapan Fethi Bey'le (Okyar) tanışması da rol oynamıştır. Dr. M. Necati Kutlu'nun bu araştırmasında yakın tarihimizin büyük dönüşümler öncesi bir kesitini bir Latin kahramanın gözlemleriyle birlikte okuyacaksınız.

Bu bilgi faydalı oldu mu ?

 

Nogales Mendez Özgeçmişi

Nogales Mendez Hayatı

Sizde Nogales Mendez ile ilgili bildiklerinizi paylaşır mısınız ?

Nogales Mendez biyografisi 69 defa okunmuştur. [2346]