Nova Nedir ? Ne Demek ?

Nova Kelime Anlamı Nedir ?

1-)Alm. Nova, Fr. Nova, İng. Nova. Normalde sönük hatta görünmeyen, fakat zaman zaman aniden parlayarak dikkati çeken bir yıldız çeşidi. Latince yeni kelimesinden alınmış, hiç yokken aniden yeni görünen yıldız anlamında kullanılmıştır. Gökyüzünde her yıl birkaç tane nova keşfedilmektedir. Novaların parlaklıkları ani parlamalarla binlerce, hatta on binlerce defa artmaktadır. Yıldızlar ekseriya çok uzakta olduklarından, novalarda bu tip patlamalar halkın dikkatini çekmezler. Novaların parlamaları bir-iki gün sürdüğü halde, sönerek eski parlaklıklarına gelmeleri aylar hatta yıllar alır. Novalar, görüldükleri yıl ve takımyıldızın adıyla anılırlar. Mesela; 1901 yılında İskoçyalı Astronom T. D. Anderson tarafından Perse Takımyıldızında görülen nova “Nova Persei 1901” olarak adlandırılmıştır. Bu nova bir günde normal parlaklığından 10.000 kat parlamış ve o zaman gökyüzünün en parlak yıldızlarından biri olmuştur. Parlayan novaların tayflarından anlaşılmaktadır ki, parlamayı meydana getiren şey yıldızın etrafında saniyede 2000 kilometrelik hızla genişleyen gaz bulutudur. Bir patlama sonucu başlayan bu ani genişlemeyle yıldız kütlesinin çok azı(yüz binde biri) uzaya atılır. Bu çeşit patlamaya da “nova patlaması” denir.

Bir yıldızda nova patlamaları düzensiz aralıklarla defalarca tekrar edebilir. Mesela; Nova Pyxis’in 1890, 1902/I, 1902/II ve 1944 yıllarında olmak üzere dört defa parladığı gözlenmiştir.


2-)Parlaklığı birdenbire artan, değişen yıldız.


3-)Parlaklığı birden bire (on-onüç kadir) artan değişen yıldız.nova'lar başlangıçta yeni doğmuş yıldızlar sanılmıştır.


4-)), (astr.) birden parlayan yıldız.


5-)Nova, birden parlayan yıldız


6-)i., gökb. nova.


Bu bilgi faydalı oldu mu ?

 


Dil
Anlamı
İngilizcesi İngilizce
Nova.
İngilizcesi İngilizce
New star, usually appearing suddenly, shining for a brief period, and then sinking into obscurity.
İngilizcesi İngilizce
Star that abruptly increases in brightness by a factor of a million A nova is caused in a binary star system where hydrogen-rich material is transferred to the surface of a white dwarf until sufficient material and temperatures exist to kindle explosive nuclear fusion.
İngilizcesi İngilizce
Star that flares up to several times its original brightness for some time before returning to its original state.
İngilizcesi İngilizce
Star which suddenly becomes many times brighter than previously, and then gradually fades.
İngilizcesi İngilizce
Star that explodes, temporarily increasing its brightness 100000 or more.
İngilizcesi İngilizce
Star which, from natural causes, experiences a sudden increase in brightness Stars experiencing an explosive increase are called supernovas.
İngilizcesi İngilizce
An existing star which suddenly increases its brightness by more than 10 magnitudes and then slowly fades.
İngilizcesi İngilizce
Star which suddenly flares up to many times its original brightness before fading again.
İngilizcesi İngilizce
An explosion on the surface of a binary star because of a chain reaction.
İngilizcesi İngilizce
Star that suddenly and temporarily brightens, thought to be due to new material being deposited on the surface of a white dwarf.
İngilizcesi İngilizce
Type of suddenly brightening star resulting from explosive brightening when gas is dumped from one member of a binary star pair onto the other.
İngilizcesi İngilizce
Star that suddenly erupts into an object of great brilliance, surpassing the Sun's luminosity by a factor of hundreds of thousands to millions of times and then fading more slowly.
İngilizcesi İngilizce
Faint star that suddenly becomes bright, becoming visible from where no star had been seen before Only two or three novae are discovered each year Most novae are binary stars.
İngilizcesi İngilizce
Such appearances are supposed to result from cosmic collisions, as of a dark star with interstellar nebulosities.
İngilizcesi İngilizce
Star that ejects some of its material in the form of a cloud and become more luminous in the process.

  • Nova vood ne demek
  • Güney Kutbu'na yakın bir istasyondan kalkan uçağın Terra Nova Bay'daki bir İtalyan arama üssüne gitmeye çalıştığı bildirildi.
  • Her yerden talep var Sheraton, Intercontinental, Nova İbis, Rixos ve Divan gibi otel zincirlerinin de Diyarbakır’a yatırım için çalışma  yürüttüğü bildirildi.

Sizde içinde Nova kelimesi geçen bir şeyler paylaşın !

Nova kelimesi anlamı 4065 defa okunmuştur. [239461] Nova kelime anlamı, Nova nedir, Nova ne demek, Nova sözlük anlamı

Paylaş